GO Reisiajakiri 88 – Aprill 2021

Arktika ekspeditsioon

JUHTKIRI

Eestlased taas külmadesse vetesse

1919–2020 korraldasid Eesti Meremuuseum ja MTÜ Thetis Ekspeditsioonid eduka mereekspeditsiooni Antarktikasse. Reisiga tähistasime jäise mandri avastamise 200. aastapäeva ja andsime oma panuse kodanikuteadusesse, kogudes teekonna vältel erinevaid andmeid Eesti teadlastele. Reisil osales üle 20 teadlase, kelle töö on üht- või teistpidi merega seotud.

Kui Antarktika reis lõppes, lootsime teekonda kohe jätkata Arktikas, aga COVID tegi meie plaanidesse oma korrektiivid.

Sel suvel teeme uue katse. Kui kehtestatud piirangute tõttu ei õnnestu meie esialgne plaan läbida ühe navigatsioonihooajaga nii Kirde- kui ka Loodeväil, siis Arktikas on piisavalt vaba vett, kus saame täita oma reisi eesmärke.

Meie fookus on globaalsel soojenemisel. Arktikas on see eriti nähtav – soojenemine on siin teadlaste hinnangul kaks korda kiirem kui mujal maailmas. Sellel on oletatavasti palju eri põhjuseid – ühte neist, metaani hulka merevees, tahame ka meie aidata uurida. Meid juhendab selles Tartu Ülikooli geoloogia osakonna teadur Martin Liira, kes on probleemi uurimisega tegelenud Svalbardil. Kogu meie teadusprogrammi aitab koordineerida TalTechi teadusprorektor Maarja Kruusmaa.

Meie aluseks on taas vana hea terasest purjelaev „Admiral Bellingshausen“, kes võtab korraga pardale 12 meremeest-naist, kellest mitu, eesotsas jahtkapten Priit Kuusega osalesid ka Antarktika reisil ja on nüüd laeva Nasval uueks reisiks ette valmistanud.

Selgi korral tahame pakkuda kaasaelamisvõimalusi meie kodustele jälgijatele. Meil on lepingud ajalehega Postimees ja Kuku raadioga. Kambas on meremees-operaator CJ Kask, kelle vedamisel toodame Telia tellimusel uue reisisarja. Me tahame teieni tuua tõsise teadustegevuse Teravmägedel, ajalooliste ekspeditsioonide edu- ja uppumislood, jäämägede ilu Gröönimaa ümber, üksikud ja karmid jäised jäämeresaared oma liustike ja igikeltsaga, jääkarud ja morsad, vaalad ja punakael-lagled.

Usun, et samavõrd põnev saab olema jälgida meeskonna vastupidamist karmides tingimustes, võitlust jääväljade, külma ilma ja koduigatsusega.

Tiit Pruuli ja „Admiral Bellingshauseni“ laevapere

Selles numbris