Indrek Kivi – Antarktikast Arktikani

Indrek Kivi, kes oli „Admiral Bellingshauseni” Antarktika ekspeditsioonil purjeka kapteniks ja nõustab sel korral meeskonda jääpiloodina, teeb oma igapäevatööd jäämurdja „Botnica” kaptenina. Kolm hooaega on ta töötanud „Botnicaga” Kanada Arktikas.

Kuidas sattus Eesti jäämurdja Arktikasse ning mida te seal teete, millised on töögraafikud ja ülesanded?

„Botnica” on Eesti Vabariigi jäämurdelepinguga seotud ja hõivatud talvisel perioodil 20. detsembrist 20. aprillini. Et maksumaksjale mitte liigseks koormaks olla, otsitakse ülejäänud aastaks töid muudel projektidel. 2013. aasta suvel-sügisel oli „Botnica” tööl Põhjamerel, kus tegutses avamere tuuleparkides tuukritoetuslaevana. 2014. aasta suvel oldi Vene Arktikas Kara merel naftapuurplatvormi tugilaevana. See oli suurte naftafirmade ühisprojekt, Vene poolt osales Rosneft ja USA poolt Exxon Mobile. Kara mere projekt oli ambitsioonikas ja lubas tööd mitmeks aastaks, kuid lõppes Venemaale osaks saanud sanktsioonide tõttu ja on siiani külmutatud. Kogu nn offshore energeetika sektorit tabas 2015. aastal suur krahh ja enamik projekte külmutati, „Botnicale” töö leidmine selles sektoris nurjus.

2018. aasta suveks õnnestus saada jäämurdetöö Kanadas firma Baffinland rauamaagikaevanduse heaks. Baffini saarel on suured kaevandused, mis ekspordivad oma toodangut läbi Milne Inleti sadama Baffini saare põhjaosas. „Botnica” aitab jääst läbi suuri Panamax-tüüpi puistlastlaevu, mis võtavad korraga pardale 76 000 tonni rauamaaki. Jäämurdetöö algab tavaliselt 20. juuli paiku pärast seda, kui kohalikud inuiti kütid on andnud teada oma jahihooaja lõppemisest. Inuiti asundus Pond Inlet asub Eclipse’i väina suudmes. Rauamaagi väljaveo tee möödub nende asulast ning kaevandus ja laevandus arvestavad väga kohaliku inuiti kogukonnaga, üritatakse nende elu ja kombeid, nagu küttimine ja kalandus, mitte segada. Kui inuittidel tekkis vajadus küttida vaala keset laevandushooaega, siis pandi kogu laevaliiklus kolmeks päevaks seisma ja taastati alles siis, kui põlisrahva esindajad küürvaala kütitud said.

„Botnical” töötab igal hooajal inuittidest loodusvaatlejate grupp, tavaliselt neli inimest, kes hindavad kaevanduse ja laevanduse mõju ümbritsevale keskkonnale. Jäämurdetöö Baffinlandis lõppeb tavaliselt oktoobri teises pooles. Selleks ajaks saab välja veetud Kanada riigi poolt eraldatud maagi väljaveo kvoot ja hakkab tekkima uus jää. „Botnica” on nüüdseks Baffinlandi heaks töötanud kolm suvist-sügist hooaega ja meiega ollakse Kanada poole väitel väga rahul.

— Täismahus artikli lugemiseks osta poest viimane Go Reisiajakiri või telli ajakiri omale koju või kontorisse siit. Täismahus saab veebis artikleid lugeda 4 kuud peale ajakirja ilmumist.-

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga