Polaaruurija Rein Männik

Eesti polaaruurijate hulgast eristub selgelt Rein Männik (1942–2013), kuna ta on ainuke, kes talvitunud nii Arktikas kui ka Antarktikas ning ainsa eestlasena veetnud ka aasta Nõukogude Liidu kuulsas triivjaamas Severnõi Poljus (Põhjapoolus). Eesti Polaarklubi tegevjuht Katrin Savomägi tutvustab teda lähemalt.

Rein Männik õppis Leningradi Arktilises merekoolis geofüüsika osakonnas ja esimese arktilise kogemuse sai ta kätte juba pärast teist kursust, kui oldi aastasel praktikal Tšuktšimaal Schmidti neeme meteoroloogia observatooriumis. Samast koolist sai ta aeroloogi diplomi 1963. aastal.

Aastatel 1964–1966 tegi ta aeroloogilisi vaatlusi ja mõõtmisi Wrangeli saare polaarjaamas. Sellest on Rein kirjutanud artikli „Unistustest lahutas vaid Longi väin” „Nabakirjades”, kuhu Eesti Polaarklubi koondas Arktikas ja Antarktikas töötanud eestlaste mälestusi.

Aeg-ajalt ikka juhtub, et sügaval sisemaal sündinul on kiskuv kirg kaugete polaaralade ja mereavaruste järele. Sama pädeb täiel määral ka Rein Männiku puhul, kes sündis Viljandimaal Lahmusel. Rein ise on meenutanud, et juba lapsepõlves sai proovitud koerarakendiga sõitmist. Nõukogude ajal oli reisimine siiski üsna piiratud, aga kui hing ihkas kauguste järele, siis oli Arktilisse merekooli minek vast küll üks kindlamaid võimalusi. Teatava kokkusattumusena tuleb mainida, et sama kooli vilistlane on kuulus Venemaa kirjanik, rändur, kunstnik ja veel ka õigeusu vaimulik Fjodor Konjuhhov, kes on sooritanud viis ümbermaailmareisi, roninud kõikide kontinentide kõrgeimatele tippudele ja käinud üksi nii põhja- kui ka lõunapoolusel.

Rein sai aga innustust oma mäletamist mööda just mitmest polaarraamatust, aga eriti sellest, kui 1956. aastal avati Antarktikas Nõukogude Liidu esimene polaarjaam Mirnõi.

Järgnes selge ja sihipärane liikumine unistuste teokstegemise suunal. Tartu Riiklikku Ülikooli läks ta õppima geograafiat juba kogenud polaarpraktikuna, ülikooli lõpetas edukalt 1974. aastal.

— Täismahus artikli lugemiseks osta poest viimane Go Reisiajakiri või telli ajakiri omale koju või kontorisse siit. Täismahus saab veebis artikleid lugeda 4 kuud peale ajakirja ilmumist.-

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga