Venemaa Arktika põhjarahvad

Etnoloog Aimar Ventsel kirjutab Venemaa Arktika suurtest ja väikestest põlisrahvastest, nende traditsioonidest ning praegusest olukorrast, mis rahvuseti ja piirkonniti võib drastiliselt erineda.

Venemaa Arktika põliselanikest on raske kokkuvõtvalt kirjutada. Alustada võiks sellest, et Venemaal on vähe rahvaid, kes elavad otseselt Arktikas. Arktika hakkab teatavasti põhjapolaarjoonest* ja on sellest põhja poole jääv ala. Venemaal räägitakse pigem Siberi ja Kaug-Ida põlisrahvastest. Nende rahvastega koos käsitletakse tavaliselt ka Venemaa Euroopa-osas elavaid rahvaid. See on lai ala Norra–Soome piirist kuni Beringi väinani, kus elab enam kui tosinkond etnilist rühma.

Ajalooliselt on nende rahvaste kultuuri keskmes olnud põhjapõder, kas siis metsiku jahiloomana või kodustatult töö- ja lihaloomana. On vaid üksikud rahvad – pomoorid, rannatšuktšid, eskimod, aleuudid –, kes on aegade hämarusest saadik elanud peamiselt kalastamisest ja mereloomade jahist. Otseselt geograafilises Arktikas elavad nendest põlisrahvastest vaid vähesed: nganassaanid, dolgaanid, saamid, eskimod, aleuudid ja tšuktšid. Teised – komid, handid, neenetsid, jakuudid (sahhad), evengid ja eveenid – elavad väga laial alal. Kõige laiem on vast evenkide territoorium, kes elutsevad Põhja-Hiinast ja Põhja-Mongooliast Põhja-Jäämereni, Sahhalini saarest Jenissei jõeni.

Need rahvad on riigisiseselt väga erineva staatusega. Venemaal on omaette juriidiline kategooria, mille nimi on „väikesearvulised põlisrahvad“. Selle kategooria alla kuuluvad rahvad, kelle arvukus on alla 50 000 inimese. Väikesearvulistel põlisrahvastel on hulk privileege, mida teistel ei ole, ehkki need privileegid muutuvad ajas pidevalt. Üks oluline privileeg on näiteks võimalus küttida või kalastada lõdvemate reeglite järgi, tavaliselt väljaspool jahi- või kalapüügihooaega.

— Täismahus artikli lugemiseks osta poest viimane Go Reisiajakiri või telli ajakiri omale koju või kontorisse siit. Täismahus saab veebis artikleid lugeda 4 kuud peale ajakirja ilmumist.-

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga