Toomas Asser jääkarude sünnikodus

Vene teadlane Savva Uspenski (1920–1996), teenekas jääkarude uurija ja Wrangeli saare looduskaitseala asutamise initsiaator, nimetas Wrangeli saart jääkarude sünnipaigaks. Tartu Ülikooli rektor, arstiteadlane Toomas Asser käis äsja turismigrupi koosseisus Wrangeli saarel. Miks ja mida ta seal nägi? Sellest rääkis ta Tiit Pruulile.

See oli küll puhkusereis, aga rääkige palun, millest lähtudes valib Eesti juhtiva ülikooli rektor endale puhkusepaigaks ühe peaaegu inimtühja saare maailma serva peal?

Meie kursusel Tartu Riikliku Ülikooli arstiteaduskonnas õppis 1970ndatel spordimeditsiini eriala Jakuutiast pärit Ivan, keda kutsuti „šamaaniks“, ajendiks ilmselt lood ravitsejatest ja traditsioonilisest meditsiinist. Sealt tuli ja jäi teadmine Venemaa Kaug-Ida väikerahvaste jakuutide (sahhade) ja nende naabrite tšuktšide olemasolu kohta, aga ühtlasi ka soov neist kaugetest paikadest kunagi rohkem teada saada. Vist küll iga nõukogude kodanik oskas rääkida mõne anekdoodi tšuktšidest, kuid vaevalt keegi teadis, kuidas Tšuktšimaal tegelikult elatakse, kuna sinna reisimine ja seal liikumine oli juba siis äärmiselt raske ning on keeruline praegugi.

Enne Wrangeli saare reisi olin ma mõne korra põhjapolaarjoone taha juba jõudnud. 1973. aasta suvel Koola poolsaarel kogesin, kuidas polaarpäeva valguses ei oska enam päeval ja ööl vahet teha, nägin lõhedest tulvil Tuloma jõge ning seda, missugune on vase- ja niklitööstuse põhjustatud kahju loodusele. Aastaid hiljem sain seda kunagi nähtut võrrelda Tromsø ja Põhja-Norra fjordide ning Oulu ja Rovaniemi hästi hoitud loodusega.

2016. aastal vaimustas meid koos abikaasa Kariniga lõunapoolkera äärealal Ushuaia ja Beagle’i kanali loodus ning teadmine, et Ushuaiast lõunasse üle Drake’i väina jääb vaid kahe merepäeva kaugusele juba Antarktika. Ilmselt sealt pärines soov kunagi ka Arktikat näha. Inimesele on juba omane sund avastada üha uut ja kui 2019. aastal tekkis võimalus minna Tšuktšimaale ning Wrangeli saarele, tegime kõhklematult just sellise valiku.

— Täismahus artikli lugemiseks osta poest viimane Go Reisiajakiri või telli ajakiri omale koju või kontorisse siit. Täismahus saab veebis artikleid lugeda 4 kuud peale ajakirja ilmumist.-

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga