Eesti polaarkaptenid – legendaarsete Arktika ekspeditsioonide päästjad

Eestlastest meremeestel Karl Jõgil (1893–1957) ja Vassili Vagal (1899–1986) on kindel koht Arktika uurimise ajaloos. Nende rollist kahe maailmakuulsa ekspeditsiooni päästjatena kirjutab polaarajaloolane Katrin Savomägi. Artikkel põhineb ajaloouurija Sergei Tambi ja Katrin Savomägi enda varasematel uuringutel.

Põhja-Jäämeri nõuab eriliselt aupaklikku suhtumist, sest paraku on karm merenduslugu siin näidanud, et liigsest optimismist ja valearvestustest kantud plaanid võivad saada traagilise lõpplahenduse. Seetõttu on üsnagi huvipakkuv, et mingil seletamatul kombel sattusid mitu eestlasest kaptenit rahvusvaheliselt tuntud ning suurt kõlapinda saanud keerulistesse ja vastutusrikastesse päästeoperatsioonidesse, mille kuulsuse mõningast kaja on täheldada veel tänapäevalgi.

Polaarkapten Karl Jõgi oli Vene jäämurdja „Krassin“ juht, kes päästis 1928. aastal Umberto Nobile Italia ekspeditsiooni liikmed, kes Teravmägedelt põhjapooluse poole suundunud dirižaabliõnnetuse tagajärjel olid sattunud jääpangale.

Polaarkapten Vassili Vaga läheb ajalukku tšeljuskinlaste päästeoperatsiooniga aurulaeval „Smolensk“ 1934. aastal Kaug-Idas Tšuktši meres. Ekspeditsioon uuel ja modernsel aurulaeval „Tšeljuskin“ pidi tõestama, et Põhja-Jäämeri on suvisel lühikesel navigatsiooniperioodil läbitav ka tavalisele aurulaevale. Jääpankade surve alla jäänud ja lõpuks nende vahel purunenud laev uppus ja 104 inimest jäid abituna merejääle. Hiljem on seda operatsiooni hakatud nimetama nende laeva järgi just tšeljuskinlaste päästmiseks.

Maailma polaarajalukku on need lood oma jälje jätnud ning mitte alati pole just mainitud, et nende õnnelike lõpplahenduste taga olid kaks professionaalset eestlasest kaptenit. Mõlemad kaptenid olid saarlased. Karl Jõgi sündis 30. mail 1893 Saaremaal Sõrve poolsaarel Imari külas Palajal. Vassili Vaga sündis temast kuus aastat hiljem 31. augustil 1899 Piiri külas Muhu saarel.

— Täismahus artikli lugemiseks osta poest viimane Go Reisiajakiri või telli ajakiri omale koju või kontorisse siit. Täismahus saab veebis artikleid lugeda 4 kuud peale ajakirja ilmumist.-

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga