Loodus ja linnud Arktikas. Tiit Randla meenutusi aastaist 1974–1983

Ornitoloog, looduskaitsja ja loodusfotograaf Tiit Randla (80) tegutses Arktikas 1970ndail ja 1980ndail aastail. Oma reisidest on ta kirjutanud mitu raamatut. Koroonaajastule kohaselt tegime auväärse loodusuurijaga intervjuu e-kirja teel.

Rääkige palun, kus ja millal te Arktikas töötasite? Kuidas sinna oli võimalik saada – kas see oli juhus või teadlik otsus? Mis olid seal teie täpsemad uurimisalad?

1974. aasta märts-aprill Wrangeli saarel. Töötasin Moskva looduskaitse instituudi ekspeditsiooni koosseisus, et loendada ja märgistada jääkarusid. Minu tööülesandeks oli julgestada töid, kuna karu peletati lumekoopast laikakoeraga ning seejärel uinutati. Karu oli tegutsemisvõimetu umbes tund aega ning selle ajaga tuli ta mõõta, kaaluda ja võtta hambast lõige vanuse määramiseks ja kõrva külge kinnitada märgis.

Meie täpsem uurimisala paiknes saare lõunaosas Dream Headi mägedes, sinna viis meid suusataldadega lennuk AN-2 Smithi neeme asulast. Elasime lumeplokkidega vooderdatud vineerputkas, kus tilgutiga ahi. Hendrik Relve teatel eksisteerib see rajatis praegugi (2019).

Muudest elukatest nägin viigerhüljest, põhjapõtru, aprilli lõpus saabusid hangelinnud.

— Täismahus artikli lugemiseks osta poest viimane Go Reisiajakiri või telli ajakiri omale koju või kontorisse siit. Täismahus saab veebis artikleid lugeda 4 kuud peale ajakirja ilmumist.-

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga