GO Reisiajakiri 106 – Juuni 2024

Jaan Roose – trikimeister pilvepiirilt

JUHTKIRI

Suvised seiklused

Suvi on ees ja aeg on seigelda. Ja suvi on kodumaiste seikluste aeg. Ma ei tea, kas kohe alustuseks tasub teha midagi nii meeletut nagu köielkõndija Jaan Roose, aga alustagem lihtsamast, siis jõuab kaugele. Meie toimetuse liige Rene Satsi käis näiteks elus esimest korda Naissaarel. Ei tea, kas ta sealt rannapatareide vahelt ise eluga tagasi oleks osanud tulla, aga õnneks oli tal hea teejuht, raamatu „Minu Naissaar“ autor Birgit Itse. Rene on viimasel ajal väga tihti käinud Hiiumaal, ka seal on tal hea teekaaslane, kohalik turismijuht Kristel Peikel. Juulikuus on Rene lubanud tulla Lahemaale Käsmu küla 500. sünnipäevale. Seal olen tal ise abiliseks, et ta RMK metsarajale ära ei eksiks. Nii et valigem head kaaslased ja avastagem Eestimaad!

Surfilaua ja purjekaga sõitmiseks ei pea ka kohe Hawaiile või Dominikaani kihutama, võib ka täiesti vabalt alustada kodusest Eestist, näiteks Hiiumaalt või Käsmu lahe äärest, kus mõlemat peent kunsti õpetatakse. Tallinnas näidatakse juuli keskel väga suuri ja ilusaid purjelaevu.

Kes algul merele pelgavad minna, need võiks uurimise alla võtta meie siseveed. Tartus alustab tegevust uus suur lodi, millele pandi ilus nimi „Huik“. Millegipärast hakati siis põdema ja hui seda teab, mis nime all see alus sõitma hakkab. Aga uhke ja suur ta on. Lisaks on Tartus kui Euroopa ühes kultuuripealinnas suvel palju põnevat.

Vaatamata sellele, et huiarid kiskusid suve hakul Narva jõest välja Eesti piirivalvurite pandud poid, teeb Narva jõel sellelgi suvel tiire laev „Caroline“.

Aga enne kui suur suvi peale hakkab, peaks juba sügisesed plaanid ära tegema. Et kuhu minna matkama, surfama või rattaga sõitma siis, kui Maarjamaal on porine ja plägane.

Plaanide tegemisega jokutada ei maksa. Selle nimel, et kunagi rahuliku pilguga oma suurtele seiklustele tagasi vaadata, nagu seda saavad praegu teha näiteks dokumentalist Andres Sööt või informaatikateadlane ja kunagine mägimatkaja Olav Aarna, tuleb kohe ja pidevalt tööd teha.

Seiklus pole juhus. Hea seiklus, mida pärast lahe meenutada, eeldab tublit tööd.

Tiit Pruuli 

Selles numbris