Polaarrändur Timo Palo: „Lumi ja jää on minu elemendid.“

Polaaruurija ja -rändur Timo Palo on seilanud Põhja-Jäämerel, töötanud Arktika ja Antarktika polaarjaamades ning osalenud Prantsuse kuunari „Tara“ pooleteiseaastases jäätriivis üle Põhja-Jäämere. 2012. aastal läbis ta norralase Audun Tholfseniga 1620 kilomeetrit põhjapooluselt Teravmägedele ja kanti selle eest Guinnessi rekordite raamatusse. Palo ja Tholfsen pälvisid selle eest ka Ernest Shackletoni auhinna. Eesti Vabariigi presidendi kliimanõunikuna osales Timo S/Y „Admiral Bellingshauseni“ „Antarktika 200“ ekspeditsioonil. Timoga räägib toonane meeskonnakaaslane Maris Pruuli.

Räägi palun paari sõnaga oma 1600-kilomeetrisest retkest põhjapooluselt Teravmägedele, mis sind Guinnessi rekordite raamatusse viis.

See mõte sündis üsna spontaanselt, nüüd juba enam kui kümne aasta tagusel suvisel õhtul Teravmägedel Arktika kaarti silmitsedes. Unistus põhjapooluse suusaretkest oli muidugi olemas juba tunduvalt varem, kuid kuni tolle hetkeni puudus lahenduskäik.

Selles retkes oli parasjagu kõike: tubli annus teadmatust, põnevust, riski, ajaloolist romantikat. Oli nälga, meeleheidet ja kõhklusi, emotsionaalseid kõrghetki ja väärt õppetunde. Kõike sellist, mida üks suur seiklus ilmselt sisaldab.

Me ei läinud purustama ühtki rekordit, läksime nautima protsessi ennast. Tara triivi päevilt sügavalt hinge pugenud arktiline maailm merejääl kutsus tagasi. Ühtaegu tahtsime vastuseid mõningatele küsimustele ja nende vastusteni jõudmine tähendas enese proovile panekut.

Sedalaadi polaarretk on nagu elevandi söömine. Seisad seal lõpmatuna tunduval jääväljal ega tea, kust otsast pihta hakata. Ei tohi aga lasta end kohutada sellel suurel tervikpildil, tõsiasjal, et sinu ja kodu vahel laiutab poolteist tuhat kilomeetrit jäist ookeani. Tuleb lihtsalt kuskilt pihta hakata, samm sammu järel, üks suutäis korraga ja nii on lootust, et lõpuks saab see hiiglaslik olend söödud, jõuadki ihaldatud eesmärgini. Sammhaaval minnes võivad ka esmapilgul võimatuna tunduvad asjad lõpuks võimalikuks osutuda. Meil kulus selleks 72 päeva, mida polegi ju nii ülemäära palju. Lihtsalt aeg kulgeb sellisel rännakul teistsuguses rütmis.

— Täismahus artikli lugemiseks osta poest viimane Go Reisiajakiri või telli ajakiri omale koju või kontorisse siit. Täismahus saab veebis artikleid lugeda 4 kuud peale ajakirja ilmumist.-

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga