Go Reisiajakiri 54 – Juuni 2015

Heitlik Kagu-Aasia

Kagu-Aasia tundub kaugelt vaadates või mööda põhilisi turismitrajektoore liikudes nii rahulik ja kena, lausa nunnu. Naeratav Tai, läikivpuhas Singapur, budistlikult kulgev Laos, ülisõbralik Bali, edasirühkiv Vietnam, ajalooline Kambodža. Kokku üksteist riiki ja kolm sõltlasterritooriumit.

Tegelikult on siin neljal ja poolel miljonil ruutkilomeetril koos riike tillukesest Brunei sultanaadist kuni hiiglasliku Indoneesiani. Siin on kõrvuti kuningad ja kommunistid, patriarhaat ja matriarhaat. Siia kuuluvad peidetud liivarandade ja inimtühja džungli kõrval ka moodsad suurlinnad Jakarta, Bangkok, Singapur ja teised. Siin elab muslimeid ja budiste, konfutsiaanlasi, kristlasi, hindusid, animiste.

Kuigi ajalooliselt on piirkonnal kaks suurt mõjutajat – India ja Hiina –, on see kultuuriliselt ülikirev kant, mida raske ühe nimetaja alla koondada. Mida rohkem siin liikuda, seda selgemini paistavad erisused silma, seda huvitavamaks asi muutub.

Jah, paraku on regioonil ka oma selge pahupool, mida turismitööstus püüab varjata, mis aga vastutustundlikule reisijale paratamatult silma ja kõrva jääb, peabki jääma. Veel väga hiljuti valitses Myanmari/Birmat sõjaväeline hirmuvalitsus ja Pol Photi mõrtsukad tapsid Kambodžas sirpidega süütuid talupoegi. Jätkub muslimite tapmine Birmas, viimati Rakhines 2012 ja Mandalays 2014. Enamikus Kagu-Aasia riikides ei tunta mõistet keskkonnakaitse. Õhu saastamist, maailmamere reostamist meeletu koguse plastiga, metsade raiumist, haruldaste loomaliikide väljasuremist, kiirtempos linnastumist ei tajuta veel probleemidena. Probleemiks peetakse, aga ei suudeta ohjeldada lapstööjõu kasutamist ning prostitutsiooni olulisimateks doonorriikideks olemist. Vaest ja vähese haridusega elanikkonda saab kergesti haavata mitmel moel, olgu siis ohuks rahvusvahelised korporatsioonid või kliimakatastroofid.

Igatahes on selge, et kiiretest muutustest Kagu-Aasias räägitakse juba vähemalt paar aastakümmet. Muutused toimuvadki, aga lõppu pole neil endiselt näha. Nii et ses mõttes on Kagu-Aasias endiselt põnev.

Tiit Pruuli

Selles numbris