Reis Aasia Hawaiile ja maailma lõppu

Aasia Hawaii ja maailma lõpp – just selliste nimetustega on kutsutud Hawaii saartega samal laiuskraadil asuvat Hainani saart, eriti aga selle kõige lõunapoolsemat tippu Sanya linna ja maakonda. Heli Tooman külastas Sanyat 2014. aasta detsembris ning veendus, et hiinlased oskavad üha enam hinnata rannapuhkust.

aasiahawaii.jpg

Hainan on troopiline saar Hiina lõunaosas Lõuna-Hiina meres ning saart on hellitavalt kutsutud ka Aasia Hawaiiks. Võrdlusena võib tuua, et Hainan on kolm korda suurem (34 000 km²) kui kõik Hawaii saared kokku ja seal elab ligi 8 miljonit inimest, Hawaiil vaid 1,2 miljonit. Saare pealinnaks on 1,5 miljoni elanikuga Haikou. Päike paistab üle 300 päeva aastas ja keskmine aastane õhutemperatuur on 24,5 °C.

Sanya on suuruselt teine, samas aga saare kõige tähtsam turismilinn. Sanya on ka puhtaima õhuga linn Hiinas ning vastav õhukvaliteedi indeks (AQI) jääb 50 ringi (0–50 hea; 51–100 keskmine). Sanyas elab üle poole miljoni inimese, keskmine eluiga on 80 aastat ja palju on ka üle 100-aastasi. Linnaliiklus on pingeline ning lausa hämmastav on lugematute mopeedijuhtide virtuoosne ristlemine autode vahel. Kiivreid kantakse vähe, küll aga näokatteid kaitseks tolmu (õhu saastatuse?) eest.

Linnas on ligikaudu 200 hotelli, sh suur hulk rahvusvaheliste hotellikettide luksushotelle, turistidele mõeldud rannad ja kilomeetreid metsikuid rannaalasid. Merel näeb puust kalapaate ja mereandide valik Sanya lugematutes söögikohtades on rikkalik. Linna läbivad kaks jõge ja seda ümbritsevad vihmametsadega kaetud mäed. Ümbruskonna peamised huviväärsused on kuumaveeallikad, tiigri- ja krokodillifarmid, vihmametsade pargid, korallrifid, kus on ka head sukeldumisvõimalused, ajaloolised kalurikülad, makaakide saar ja mitmed teised lähedal asuvad väikesaared.

Sanya läheduses Tianya linnakeses asub Maailma Lõpu nimeline paik, kust on näha vaid lõputuna laiuv meri ning iidsetel aegadel arvati, et tegu ongi maailma lõpuga. Sanyast 55 kilomeetri kaugusele on rajatud Aasia suurim budismi keskus Nanshan. Keskuse pindala on 40 000 m² ning seal saab näha kõige kõrgemat budistliku jumalanna pronkskuju maailmas ning kõige suuremat kullast jumalanna kuju maailmas, viimane on kantud ka Guinessi rekordite raamatusse. Väga huvitav on piirkonna kultuuriline mitmekesisus ning tõenäoliselt on ringisõitmisel külades võimalik kohata ka ehedate Miao, Li, Hui ja teiste rahvusvähemuste kultuuride värvikirevates rõivastes esindajaid.

Meil oli Sanyas viibimise ajal võimalus saada hea ülevaade linna ja piirkonna arendusplaanidest ja oma silmaga näha, millises tohutu suures mahus seal ehitustegevus käib. Külastasime kuurorte, hotelle, restorane, kaubanduskeskusi ja huviväärsusi. Järgnevalt põgus meenutus kõige meeldejäävamast.

Sanya uusehitised ja -arhitektuur

Midagi taolist olen varem oma silmaga näinud vaid Dubais. Dubaiga seondub ka Sanyas 2016. aastal avatav Atlantise hotell, mida juba praegu reklaamitakse kui unikaalse disainiga erakordset, eksootilist ja uskumatuid toiduelamusi pakkuvat sihtkohta. Esimene Atlantis avati Dubai palmisaarel 2008. aastal ning selle suurejoonelist avatseremooniat peetakse üheks uhkemaks, mis kunagi toimunud. Meeletu ehitustegevus toimub pea kõikjal, üpris raske on ette kujutada, milline võib Sanya välja näha näiteks viie aasta pärast. Loodetavasti toimib hästi riigi ehitusseadus, mille järgi vähemalt 30% planeeritavast maa-alast peab jääma rohealaks. Tüüpiliste kõrghoonete kõrval uhkeldavad pilkupüüdva disainiga hoonetekompleksid, mis õhtutundidel pimeduse saabudes pakuvad uudistamiseks säravaid valgusmänge ja laseretendusi.

Ergutamaks ostuturismi, otsustas Hiina riiginõukogu (China’s State Council) 2011. aastal anda Hainani maakonnale loa alustada maksuvaba kaubanduse pilootprogrammi, mis võimaldas saare külastajatel kaks korda aastas kuni 8000 jüaani eest osta maksuvabu kaupu. CDF Mall on 2014. aasta septembris avatud maailma suurim maksuvaba kaubanduskeskus, mille ehitusse Hiina riigile kuuluv turismikonglomeraat, China International Services Group, investeeris üle 5 miljardi jüaani (814 miljonit dollarit). Keskus on kolmekorruseline, laiub 72 000 m² maa-alal ja selles pakuvad oma kaupu üle 300 brändi, sh Prada, Rolex ja Chanel, reklaamide järgi on peagi tulemas Tod’s, Louis Vuitton, Dolce & Gabbana jt. Ostlemise kõrval saab keha kinnitada restoranides või veeta aega meelelahutustega. Kompleksi unikaalne disain on inspiratsiooni saanud Sanya sümbolist – Haitangi ehk metsiku õunapuu (Haitang flower) valgetest või roosadest õitest. Keskne aatrium on kujundatud nii, et loomulik valgus pääseb kaubanduskeskuse ruumidesse ja loob kasutajatele hubase, samas luksusliku ostukeskkonna. WSP China Structural Team on disaininud unikaalsed teraskonstruktsioonid, sh mitmesugused ülisuured kaared ja põnevad ühendussillad. Muljetavaldav on ka keskuse ümbrus oma kauni haljastuse, teeradade, pinkide ja üllatavate purskkaevudega.

Sanya Beauty Crown Cultural Center ja Beauty Crown Seven-Star Hotel

Võib öelda, et Sanya Beauty Crownist on kujunenud üks Sanya märkimisväärsemaid sümboleid ning selle alla paigutuvad nii kultuurikeskus kui ka hotellikompleks. 2003. aastal kesklinnas Linchuni jõe kaldal avatud kroonikujulises luksuslikus 14 000 m² suuruses kultuurikeskuses asuvad teatrisaal, näitusepinnad ja ilumuuseum. Hoone on ehitatud spetsiaalselt Miss Worldi finaali ja lõputseremoonia läbiviimiseks. Külastajad saavad majaga tutvuda, nautida missivõistluste toimumise võluvat keskkonda ja tseremooniat imiteerivat etendust, istuda Miss Worldi troonil, lasta end seal pildistada ning tutvuda näitusega, mis kajastab Miss Worldi ajalugu.

Kultuurikeskuse taga kõrgub ja laiub Sanya Beauty Crowni seitsmetärnihotell, mis kanti 2014. aasta algul Guinessi rekordite raamatusse kui maailma kõige suurema hotellitubade arvuga hotell – selles on kokku 6668 tuba (eri andmetel on veelgi suuremaid hotelle, nt Izmailovo hotell Moskvas 7500 hotellitoaga, MGM Grand hotell Las Vegases 6852 toaga jne). Hotelli rajamine otsustati 2008. aastal ning see asub 650 000 m² suurusel jõeäärsel vihmametsade alal. Hotellikompleksi disainimisest, mida on nimetatud ka revolutsiooniliseks disainiprojektiks, võtsid osa maailma juhtivad disainifirmad, sh IBM, Daktronics, KCA ja HHD. Hoonetesülem koosneb üheksast hiiglasuurte puude kujulistest hoonetest, millele on disainitud juured, oksad ja viljad ning mis koos kauni ümbruskonnaga moodustavad romantilise ja elegantse terviku. Kompleksis asuvad üliluksuslik seitsmetärni-, kaks luksuslikku viietärni- ja kuus soodsama hinnaklassiga hotelli, konverentsikeskus, näitustesaalid, restoranide ja baaride tänav, meelelahutus- ja kaubanduskeskus ja tippklassi nõuetele vastav jahtklubi.

Esimesed külalised võeti vastu 2013. aasta lõpul, kuid kogu kompleksi pidulik avamine toimus 2014. aasta sügisel ning sellest on kujunenud kogu Hainani saare kõige esinduslikum ärisündmuste, näituste, konverentside ja meelelahutuskeskus.

Paigutaksin ühe Sanya huviväärsuse alla ka kesklinnas Linchuni jõe kaldal Beauty Crowni imeehitiste läheduses asuva puhkeala. Ilmselgelt on see maitsekalt kujundatud park koos oma roheluse, alleede, pinkide, vaiksete nurgakeste, lastele mõeldud väljakute ja mitmekesiste tegevusvõimalustega üheks linnarahva, aga ka paljude linna külaliste meeliskohaks. Muljetavaldav oli mitmesajal meetril kulgev paljude seadmetega vabaõhu-jõusaal peaallee ääres, tühja harjutuskohta vist ei näinudki, kõikidel käis vilgas treeningtegevus. Harjutasid nii noored kui ka eakad. Ja vahepeal löödi tantsu ka.

Muljetavaldav oli kogu kesklinna ning ka selle pargiala puhtus ja heakord, mida toetavad arvukad prügikastid ning hästi kättesaadavad ja heas korras avalikud tualettruumid.

Meri, päike ja liivarannad kuuluvad kindlasti Sanya oluliste tõmbenumbrite hulka. Ka meie programmis oli ette nähtud aeg Hainani maakonna tuntuma ja kirjade järgi parima, Sanyast 7,5 kilomeetri kaugusel asuva kuurortpiirkonna Yalong Bay (Yalong Bay National Resort) külastamiseks ning meremõnude nautimiseks. Viimastel aastatel on lahe kallastele rajatud mitmeid rahvusvaheliste hotellikettide, sh Sheraton Sanya Resort, Marriott Hotel, Ritz-Carlton Sanya Resort jt, luksuslikke kuurorthotellide komplekse ning üha rohkem on turule tulnud ka kohalikke hotelle, sh Resort Horizon, Mangrove Tree Resort ja Cactus Resort. Kõikide kuurorthotellide juurde kuuluvad iseenesestmõistetavalt lõõgastust ja iluteenuseid pakkuvad spaad. Selliseid ravispaasid, nagu meil Eestis, seal pole, küll on aga kiiresti kasvamas Hiina meditsiinile tuginevate raviteenuste pakkumine.

Meil oli võimalus külastada Hainani saare suurimat kohalikele operaatoritele kuuluvat pilkupüüdva välis- ja sisedisainiga Mangrove Tree Resorti viietärnikuurortkompleksi. Hotellis on 518 tuba, milles 70% on vaatega merele, ülejäänud vaatega kaunilt kujundatud rohealale, järvele või laguunile. Mitmete eriilmeliste restoranide ja baaride kõrval uhkeldab 975 m² ballisaal, mis mahutab ühekorraga 1200 külalist. Selle ees laiuval haljasalal on võimalik korraldada vastuvõtt 3000 külalisele. Kuurorthotelli juurde kuulub 260 meetri pikkune liivarannaala. Meie Mangrove Tree Resorti kuurordis randa ei saanud, küll aga nautisime imehead rikkalikku lõunasööki ja suurepärast teenindust seal asuvas Tai restoranis.

Supelda Lõuna-Hiina meres Yalongi lahes me siiski saime ning see oli vahva kogemus. Külastasime üht avalikku ehk eelkõige kohalikele elanikele mõeldud randa. Meie vastuvõtjate sõnul peavad hiinlased üha enam lugu rannapuhkusest ja see rand oli rahvast tõepoolest puupüsti täis. Suurem osa neist kirevates Hainani-stiilis rannarõivastes seisis aga liival ja vaatas merd, suplejaid oli väga vähe. Rannavalve ja -teenindajad kandsid lisaks kirevatele vormirõivastele veel ka kaitseks põletava päikese seest kirevaid näokatteid.

Hainani saare uhkuseks on lopsakad troopilised vihmametsad. Ehitustegevuste kiirust ja ulatust vaadates jääb küll üle vaid loota, et need saarelt ei kaoks. Ühe võimalusena, et vihmametsi kaitsta ja samas aga ka külalisi köita, on vastavate kaitsealade rajamine. Meie külastasime saare suurimat Yanoda troopilise vihmametsa kultuurikeskust (Yanoda Tropical Rainforest Culture Center), mis asub Sanyast 35 kilomeetri kaugusel. Kaitstava ala kogusuuruseks on 45 km² ja projekti kogumaksumuseks oli ligikaudu 3,9 miljardit jüaani.

Külastajatele on vihmametsaga tutvumiseks loodud huvitavad erineva raskusastmega rajad, pilkupüüdvad sillad, kivimürakad ja kosed ning võimalus end proovile panna näiteks Aasia pikimal (680 meetrit) õhutrossil kõrgel vihmametsa kohal lennates või osa võttes lahingust läbipääsmatus troopilises padrikus. Puhke- ja toidukohad ning kaubandus, sh võimalus osta Miaode käsitööd, on ka muidugi olemas.

Yanoda on kombinatsioon kohalikule dialektile tuginevatest sõnadest ya, no ja da, mis tähistavad numbreid 1, 2 ja 3, keskuse poolt on neile sõnadele loodud ka uus tähendus: ya tähendab innovatsiooni, no lubaduste täitmist ja da praktilist kogemust. Sõnaühendit yanoda on vahvalt kasutatud keskuse teeninduskontseptsioonis külaliste köitmisel ja kaasamisel mitmesugustesse tegevustesse. Spetsiaalselt selleks loodud muusika rütmis tantsivad ja laulavad turismipolitseinikud, tegevusjuhid, restoranide ja teenindajad jt. Meie tantsisime ka.

Hainan, eriti Sanya piirkond, on igati külastamist väärt ja paljudele veel avastamata reisisiht, mis sobib nii ranna- ja spaapuhkuseks, looduses matkamiseks kui ka kultuurihuvilistele. Loodetavasti ei varjuta tohutu ehitustegevus lõplikult kauneid vaateid linna ümbritsevatele mägedele, vihmametsadele ja veekogudele. Tahaks seda paika mõne aasta pärast uuesti näha.

Tekst Heli Tooman Fotod Heli Tooman, Wikimedia

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *