Aasta looduse foto 2015

GO Reisiajakiri avaldab „Aasta looduse foto 2015“ kolm võidutööd uues kategoorias „Maailma loodus“. Selles kategoorias sai konkursile töid esitada esimest korda.

elukas.jpg

Peajalgne ratsanik

I koht

AUTOR: Ülar Tikk

Seni veel teaduslikult kirjeldamata ülimürgine siniring-kaheksajalg (ingl k Midring Blue-ringed Octopus, Hapalochlaena sp.) tuli ujudes sügavamalt ning istus siis suisa fotograafi nina all merihobukese (Hippocampus sp.) selga. Ratsutamiseks ei läinud ning mõne aja pärast siirdus kaheksajalg omajalgselt edasi. Seda liiki kaheksajalad ei ole agressiivsed ning kõik juuresolijad – nii sukeldujad kui ka merihobuke − jäid ellu. Suurim oht ähvardas meie sukeldumisinstruktorit, kes hakkas seda uskumatut pilti nähes vee all täiega naerma ning oleks äärepealt lämbunud. Tema jutu järgi selgus hiljem, et sellist haruldast situatsiooni pole ta oma kümne tuhande sukeldumiskorra jooksul veel näinud ega ka kolleegidelt kuulnud. Lugu ise toimus meie reisi viimase sukeldumise viimasel veerandil 20 meetri sügavusel.

Lembeh’ väin, Sulawesi, Indoneesia, 2013.

Kurgede karjataja

II koht

AUTOR: Mati Kose

Iisraeli põhjaosas Jordani jõe orus Hula kaitsealal toidetakse seal talvituvaid sookurgi, et vältida põllusaakide kahjustumist. Linnud on traktorite ja toitu jagavate talunikega harjunud ning tõmbuvad vaid sedavõrd eemale, et uuele toidukogusele ruumi teha. Seda orgu mööda kulgeb ka meie kurgede ja teiste kaugrändurite tee Aafrikasse ja tagasi. Kuigi meie kured talvituvad endiselt pigem Aafrikas, siis rändel peatumiseks ja jõuvarude taastamiseks on selline paik kõrbelisel ja ohte täis teekonnal väga tänuväärne.

Puutumatuse illusioon – lootuse koidukuma

III koht

AUTOR: Priit Demiurg

Pilt sai tehtud 1. detsembri koidikul Huangshani mägedes. Hiinas algab esimesel detsembril talv. Ei uskunud, et asjad nii punktuaalselt toimivad, kuid tõesti - kui eelmine õhtu oli tipus soojapoolne sügis, siis esimese detsembri hommikuks oli tuul pöördunud ning lõikav pakane koos kõrge õhuniiskusega härmatas ja jäätas terve looduse. Huangshani mäed on illusoorsed oma näilises puutumatuses ja puhtuses. Just siit sai James Cameron inspiratsiooni „Avatari“ mägede loomisel. Tegelikkuses kroonivad need imelised maastikud Hiinas Anhui provintsis söe- ja metallikaevandusi, saastatud rasketööstuspiirkondi ja prügisse uppuvat põllumajandusringkonda. Eesti vabatahtlikud veetsid 2014. aastal mitu kuud selles piirkonnas, et tutvustada „Teeme ära!“ koristusaktsiooni, suunata inimeste tähelepanu prügile (mis on nende silmis looduse loomulik osa) ning jagada omavalitsustele kogemusi Eesti jäätmekäitlusest. Meis elab romantiline lootus, et selles prügisse uppunud piirkonnas hakkavad toimuma aktsioonid puhtama keskkonna nimel.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *