GO Reisiajakiri 86 – Detsember 2020

Kirglik reisikorraldaja ARKADI POPOV

JUHTKIRI

Turismitööstusest

Ei ole kahtlust, et 2020. aasta hilissügise seisuga on turism koroonaviirusest enim pihta saanud majandusharu Eestis. Reisibüroode ja reisikorraldajate käibe kadu oli septembris üle 90% võrreldes eelmise aastaga. Valitsuse jutud sellest, et korraldage oma ärimudel ümber, on võhiklikkuse või demagoogia tippklass.

On selge, et paljugi muutub niikuinii, sest liiga pikka aega seisab kõik paigal või liigub tagurpidi. Väga palju turismitöötajaid on juba koondatud, paljusid ootab see talvel ees. Pärast kevadist šokki oli lootus, et asjad hakkavad paremuse poole liikuma, et suvi hävitab viiruse, valmivad vaktsiinid ja ravimid.

Suvel said leevendust paljud Tallinnast eemal asuvad spaad, hotellid, turismiatraktsioonid, sest esiteks suutis siseturism neid veidi toita ja teiseks liikus suve teisel poolel Eestis ka taas kuigipalju soomlasi-lätlasi. Aga Tallinna hotellid ja eriti vanalinn olid üsna tühjad nii suvel kui päris kõledad ka sügisel. Saabunud oli koroonaviiruse teine laine, mis tõmbas taas kriipsu peale transpordiühendustele, jättis tühjaks hotellid, sulges restoranid ja pani lukku riigid.

Kas me näeme ka mingeid positiivseid märke? Jah, ikkagi!

Me näeme, et Euroopas ja loodetavasti seejärel ka Eestis hakatakse aru saama, et ebamõistlikud lennukeelud ei lahenda olukorda, vaid muudavad selle mitmes mõttes veel raskemaks. Me näeme, et pärast tohutut ja väsitavat selgitustööd hakkab valitsus aru saama, et turism pole lihtsalt üks vaene sugulane, vaid tööstusharu, mis on toonud ja võiks tuua riigikassasse miljardeid. Me näeme, et juba on esimesed ravimifirmad teatanud efektiivsete vaktsiinide valmimisest ja nende kasutusse jõudmine on lähikuude küsimus.

Me näeme, et inimeste himu reisida ei ole kadunud, et mõttes planeeritakse tulevikureise ja kogutakse selle jaoks raha.

Me loodame, et kui olukord järgmisel aastal normaliseerub, leiavad elamuste ja reiside huvilised eestlased üles omamaised reisibürood, reisikorraldajad ja teenusepakkujad.

Loodame, et valitsus saab aru, et reisisektorit toetades toetab ta Eesti majandust ning Eesti inimeste tervet ja rõõmsat meelt.

Tiit Pruuli

#ükskordmereisimeniikuinii

Selles numbris