Lapi kuld

Septembris 2020, kui Eestist enam viiruse tõttu eriti kuhugi mujale reisida ei saanud, võttis Indrek Jääts ette kaua meeles mõlkunud matka Soome Lapimaale, et ära näha kuulus ruska ehk sealsed sügisvärvid.

Kas teadsite, et Soome põhjapiiril asuv Utsjoki on Helsingist sama kaugel kui Berliin? Lennuk viib sinnakanti mõne tunniga, aga kui aega on, võib pika tee ka autoga ette võtta. Meil kulus selleks kaks päeva, ööbimisega Oulus. Saime tunnetada Soome suurust, saime jälgida, kuidas kased tasapisi aina kollasemaks muutuvad. Pohjanmaa tasastel põldudel ootas küps vili alles koristamist, Lapimaa lõunaservas oli see aga veel toorevõitu.

Lemmenjoel, kus me kolm päeva jalgsi ringi liikusime, maaharimisega ei tegeleta. See on kõrvaline kõnnumaa Inarist veidi lääne pool, vastu Norra piiri. Kunagi laiusid seal inarisaamide jahimaad ja kalaveed, 1956. aastal loodi aga rahvuspark, mis on suurem kui Saaremaa. Pargi selgrooks ja nimeandjaks on Lemmenjoki, põhjasaami keeli Leammijohka. See tähendab sooja jõge ehk Lämmijõge (sarnaselt meie Lämmijärvega). Selle jõe kallastel ja lähiümbruses asub rahvuspargi puhkeala oma matkaradade, lõkkekohtade ja onnidega. Nii tasuta kui ka tasulisi öömaju leidub ka väljapool puhkeala piire, kuid korralikult tähistatud radu seal pole.

— Täismahus artikli lugemiseks osta poest viimane Go Reisiajakiri või telli ajakiri omale koju või kontorisse siit. Täismahus saab veebis artikleid lugeda 4 kuud peale ajakirja ilmumist.-

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga