Cho Oyu – Eesti esimene Himaalaja ekspeditsioon

Avaldame Tõivo Sarmeti Eesti esimese Himaalaja-ekspeditsiooni seni ilmumata reisikirja 1998. aasta tõusust maailma kõrguselt kuuenda mäe, Cho Oyu tippu. Lugu räägib nii keerulisest ettevalmistusest, kohalikest vaatamisväärsustest kui ka hirmkülmast tipuvõtmisest.

Leidsin oma Himaalaja Nõukogude Pamiirist, ka seal majesteetlik ja võimas, kõrgust ülearugi. Midagi veel võimsamat ei osanud ette kujutada. Arvasin, et Himaalajasse mitte kunagi ei saa.

Nüüd olen Himaalajas käinud ja sealseid mägesid roninud lausa kolm korda, kui sinna lugeda ka Karakorum, mis peaks Suur-Himaalajasse kuuluma.

Oli tahtmine ette võtta mõni „kaheksatuhandeline“, seitsmetuhandelisi sai omal ajal Pamiiris tehtud. Valik langes 8201-meetrisele Cho Oyule, mis on ilusa vaatega lumine mägi, mitte väga äkiline, tõusul ei ole vaja kasutada erilist mägironimistehnikat ega varustust, kuid kõrgust hirmus palju, järjekorras kuues tipp maailmas. Mis põhiline – asub kuningas Everestile nii lähedal, vaid 30 kilomeetrit, ja seda vaadet nii Cho Oyult tipust kui ka jalamilt Khumbust tahtsime kindlasti saada.

— Täismahus artikli lugemiseks osta poest viimane Go Reisiajakiri või telli ajakiri omale koju või kontorisse siit. Täismahus saab veebis artikleid lugeda 4 kuud peale ajakirja ilmumist.-

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga