Go Reisiajakiri 77 – Aprill 2019

Aafrika riitused: MEHEKS SAAMINE

JUHTKIRI

Matkajad ja tulevased matkajad

Facebookis on üks tore kogukond „Matkajad ja tulevased matkajad”, kus jagatakse matkatarkusi ja -kogemusi, tutvustatakse  põnevaid radasid, tehakse mõõdukalt reklaami oma ettevõtmistele. Hea ja inspireeriv lehekülg looduses liikujale. Seal on sõbralikult koos vee- ja automatkajad, suusatajad ja jalgsi liikujad, rattasõitjad ja ratsutajad.

Eesti riigi sünnipäeva-aasta andis matkamisele loodetavasti kõvasti hoogu juurde. See, kui palju tuli inimesi välja jõulumatkale 2018. aasta detsembrikuus või Vabadussõja radadele viinud Ekströmi marsile jaanuaris 2019 või Eesti looduse päeva matkadele või RMK ühismatkamisele augustikuus 2018, oli tõesti muljetavaldav. Kõige ekstreemsem EV 100 juubelimatk oli Estonia mäetipu taasvallutamine Pamiirides, mille põhirühmas osales 12 inimest Raivo Plumeri juhtimisel.

Kokku korraldati umbes 300 juubelimatka, millel osales ligi 32 000 inimest. Jalgsi, ratastel, kanuudes, räätsadel, suuskadel ja veel mitmel eri moel.

See kõik ei juhtunud päris iseenesest, vaid mitme organisatsiooni ja institutsiooni koostöös ning paljude matkajuhtide eestvedamisel. Kaasatud olid riigi- ja eraettevõtted, kolmas sektor, kohalikud omavalitsused. Suurima töö tegi ära Eesti Matkaliit ja tema president Ingrid Kuligina.

Riigimetsa Majandamise Keskus, kelle matkavaimu on aastaid vedanud Alar Sikk, Aigar Kallas ja Marge Rammo, ehitas juubeliks välja kogu Eestit katva matkaradade võrgustiku. Au ja kiitus!

Ei saa salata, et neile matkadele andis korraliku finants- ja kommunikatsioonitoe EV 100 korraldustoimkond eesotsas projektijuhi Maarja-Liisa Soega. EV 100 abil korraldati ka reklaamikampaaniaid ajakirjanduses, sotsiaalmeedias, produtseeriti TV 3-s matkasaadete sari, mida korraldas Kristo Mäe.

Need ja paljud-paljud teised inimesed lõid väga head eeldused, et meie matkatraditsioonid kestaksid ja Eestimaa loodus saaks endale juurde üha rohkem sõpru. Ka pärast riigi juubelit võiks iga aasta olla rõõmus ja tervislik matka-aasta!

Nende heade alguste taustal soovin kõigile praegustele ja tulevastele matkajatele ägedat matkamessi ja põnevaid matkaradu!

Tiit Pruuli

Selles numbris