Udmurtias luuleprõmmul

Luuleinimesed Jaan Malin ja Contra käisid Udmurtias luuleprõmmul esinemas. Eelmisest korrast Udmurtia luuleüritusel oli möödas pea neli aastat. Mis oli vahepeal muutunud ja kuidas sealne kultuurirahvas Eesti luuletajaid vastu võttis?

Planeerin välisreise tavaliselt üsna pikalt ette ehk ei reisi eksprompt. Niimoodi kujunes välja, et detsembris 2018 realiseerunud reisi Udmurtiasse hakkasin kavandama juba oktoobris 2017. Eesti Kirjanike Liidu sünnipäevapeol Eesti Rahva Muuseumis kohtusin udmurditar Muš Nadi ehk Nadezda Pchelovodovaga ja otsustasime korrata esinemistuuri Udmurtias. Nimelt esinesin seal jaanuaris 2015 koos Triin Soometsa ja Roomet Jakapiga. Seekordne esinemine pidi kujunema natuke teistsuguseks kas või selles mõttes, et plaanisin esinemist muuta põhimõtteliselt tunduvalt introvertsemaks. (Vahelepõikeks tunnistan, et see plaan ei õnnestunud.) Seetõttu sai kaaslaseks valitud Contra. Nadi puhul tuleb mainida, et ta on tõeline õnnistus nii udmurdi kui ka eesti kirjarahvale – temata kiratseks liiklus nende kahe rahvuse ja nende kultuuride vahel tuntavalt.

Udmurtia − muutmine ajas

Pole õige öelda, et kogu elu Udmurtias on nagu elu Eestis siis või ei. Ei, see pole nii ühene. Vähemalt see maailm, kus me Contraga seekord olime. Võibolla mõnekümne aasta eest võis – eriti väljaspool suurlinnu – tõesti täheldada n-ö nõukogulikkust. (Esinesin Krimmis Koktebeli festivalil septembris 2013. Seal ja siis meenutas asjade väljanägemine ja tehniline seisukord igal sammul NSVLi aega.) 2015 võis Udmurtias tunnetada inimeste kammitsetust jne, aga seekord oli olukord tunduvalt lootusrikkam. Seekord ei küsinud enam keegi küsimust, mida 2015 kuulsime kahel korral: „Miks te meid ei salli?” Samuti torkas mulle silma üks detail, mis kajastab laiemat seisu. Nimelt tuldi toona esinema riietuses, mille sarnast võisin näha oma õpetajate seljas 1. mai aktusel 1977. Seekord tuldi esinema hoopis vabamas ja kirjumas riietuses, mõnel juhul isegi teksades. Mõlemal korral oli alternatiiviks rahvariietus, mida võis seekord kohata natuke rohkem. Toona esinesime päris algkoolilastele suurtesse hangedesse uppunud pisikestes maakoolides.

— Täismahus artikli lugemiseks osta poest viimane Go Reisiajakiri või telli ajakiri omale koju või kontorisse siit. Täismahus saab veebis artikleid lugeda 4 kuud peale ajakirja ilmumist.-

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga