Kaljuronimine Omaanis

Omaanist leiab pea igas stiilis kaljuronimisvõimalusi, kui alpinism ja jääronimine välja jätta. Seitse Eesti mägironijat otsustasid selle eksootika järele proovida, muljed pani kirja teadusajakirjanik ja mägironija Kaur Maran.

Sultan Qaboosi (Qābūs bin Sa‘īd Āl 'Bū Sa‘īd) kõikjal oma olemasolust mõista andva pilgu all elav Omaan on araabiamaailmas mitmeski mõttes erandlik nähtus. Araabiamaailma vana, tasa ja targu talitava vanaemana kirjeldatud riik on küll absoluutne monarhia, kuid vähemalt väljastpoolt sisse vaatavale silmale näib, et tegemist on ühe haruldase juhusega, kus on vedanud ning tegemist on tõesti valgustatud monarhiga . Erinevalt lähedal asuvatest Araabia Ühendemiraatidest on riik suhteliselt liberaalne ning suure naabri Saudi Araabiaga ei kannata neid selles võtmes võrreldagi. Ometigi avati riik välismaalastele alles suhteliselt hiljuti, 1970. aastal. Sellest ajast saadik on riiki elama ja tööle asunud üksjagu välismaalasi, eestlasigi nende seas. Enne riiki minemist tuli perele-sõpradele siiski kaardi peal ette näidata, kuhu minek.

Samas on Omaan viimastel aastatel korduvalt käinud läbi rahvusvahelisest kaljuronimisele spetsialiseerunud meediast kui üksjagu eksootiline sihtkoht, kus on leida pea igas stiilis ronimist, kui ehk vaid alpinism ja jääronimine välja arvata. Kui ajalooliselt on vertikaalpinnal seiklejate tähelepanu olnud suunatud riiki läbivale Al-Hajjari mäestikule (kõrgeim punkt Jebel Shams, 3009 meetrit) ning sealsetele imposantsetele seintele, siis viimaste aastakümnete jooksul on riigis elavad välismaa päritolu entusiastid hakanud arendama ka lühematele ja tehnilisematele marsruutidele keskenduvat sportronimist. Nagu hiljem teada saime, on päris kohalikke ronijaid riigis vaid mõnikümmend, kellest tõesti aktiivseid kaks-kolm.

— Täismahus artikli lugemiseks osta poest viimane Go Reisiajakiri või telli ajakiri omale koju või kontorisse siit. Täismahus saab veebis artikleid lugeda 4 kuud peale ajakirja ilmumist.-

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga