Meheks saamise hetk

Advokaat ja ühiskonnaõpetuse õpetaja Erki Fels jättis Eesti selja taha ning reisis poole aasta vältel Aafrikas. See rännak möödus peamiselt kohalike aafriklaste seltsis, kes avasid oma kodude uksi, tõlkisid võõraid keeli ja aitasid puudutada Aafrika südant. Ta nägi hõimude Aafrikat. Aafrikat, mis on metsik, visa ja vägev. Erki kirjutab järgnevates GO Reisiajakirjades tseremooniatest, alustades Bagisu hõimu ümberlõikuse riitusest Ugandas.

Pesin end koos maasai sõdalastega sogases järves Tansaanias. Kare seep liikus käest kätte. Mu kaaslased panid imeks, et olen ümber lõikamata. „Kes sinuga abielluda tahaks?” küsiti naerdes. Eesnaha tseremoniaalne lõikus on üks kolmest suursündmusest maasai sõdalase elus: see on meheks saamise hetk.

Hõimudes ja maakohtades, kuhu Aafrikas rännates sattusin, tuli ümberlõikus sageli jutuks. Kotidos – ühes väikses Uganda linnakeses – rääkis pere vanim poeg, kuidas tema oli tseremoonia läbi teinud. Ta sõnad tegid mu uudishimulikuks. Muidu vähese jutuga Derick kirjeldas õhevil kaaslaste huilgeid, hoolikalt selgeks õpitud tantsusamme, võidmist tuhaga, pikka rahuperioodi pärast lõikust. Ta oli rabatud, kui kuulis, et vanemad plaanivad noorema venna puhul protseduuri haigla seinte vahel lahendada. „See on alandav,” tunnistas ta. „See peabki olema valus ja avalik. Kuidas sa muidu meheks kasvad?”

Küpsetasime pererahvaga lõkke ääres kitseliha ja vaidlesime noore poja saatuse üle. Kallutasin jututeema egoistlikult enda suunas: Elgoni mägedes elab Bagisu hõim, igal paarisaastal augustikuus teevad nad ümberlõikamise riitusi. On 2018. aasta august. Sattusin ehk õigel ajal õigesse kohta? Kas on lootust riitust pealt näha? „Ei, kõik on seal juba tehtud,” vastas pererahvas. Jäin nende arvates napilt hiljaks. Kahju. Soovisin kogeda Aafrikat võimalikult palju kohalike vaatevinklist. Sellel meestekesksel mandril on meheks saamine sündmus. Oleksin tahtnud seda näha.

Porine libe teekond Elgoni mägedesse

— Täismahus artikli lugemiseks osta poest viimane Go Reisiajakiri või telli ajakiri omale koju või kontorisse siit. Täismahus saab veebis artikleid lugeda 4 kuud peale ajakirja ilmumist.-

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga