Püha mäe fenomen

Veebruaris külastas Tallinna kuulus ekspeditsioonijuht ja Tiibeti-uurija Sergei Balalajev. GO Reisiajakirja jaoks nõustus teadlast usutlema helilooja Peeter Vähi.

On pühapäev, 10. veebruar 2019, veel kestab Tiibeti kalendri järgi saabunud kollase Maa sea aasta esimene nädal. Tallinna Õpetajate Majas eksponeeritakse eelviimast päeva fotonäitust „Kailaši fenomen” ning parajasti toimub siinsamas Eesti Roerichi Seltsi korraldatud Sergei Balalajevi loeng Kailaši mäe (Kangrinboqê) ning Tiibeti pühade järvede teemal. Balalajevi näol on tegemist vene teadlasega, kes viimasel enam kui tosinkonnal aastal on kergelt kõrvale kaldunud oma põhierialalt – täppisteadustelt – ning pühendunud Tiibeti uurimisele, olles tänaseks seal juhtinud ekspeditsioone pea paarikümnel korral.

Keset loengut potsatab mu mobiilitelefoni sõnum Go Reisiajakirjalt: „Peeter, kas Sul oleks võimalik meie ajakirja jaoks teha intervjuu Sergei Balalajeviga, oleksime sellest väga huvitatud.” Üks normaalne professionaalne ajakirjanik ei hakkaks kedagi küsitlema vähimagi ettevalmistuseta ja mullegi ei meeldi tundmatus kohas pea ees vette hüpata, ent mina pole ajakirjanik ega normaalne ning nõustun, meelitatuna võimalusest lähemalt suhelda väljapaistva Tiibeti-uurijaga. Sergei Balalajev, tema kaaslane elus ja reisidel Galina Kotovskaja ning Roerichi Seltsi üks juhte Jelena Aleksandrova loovutavad kohe pärast loengu lõppu tund aega nende tihedast päevakavast intervjuu jaoks.

***

Sergei Jurjevitš, kui lubate, jätaksin vahele need sissejuhatavad küsimused, mida tänase loengu raames teilt juba küsiti: millised on Tiibeti teed, mida seal süüakse, kas nägite ka loomi, kas ekspeditsioonidel osaleb ka naisi jne. Asume kohe asja kallale – Kailaš ja pühad järved. Mis viib teid pea igal aastal püha mäe piirkonda? Kas naasete sinna taas ja taas kui täppisteadlane või kui vaimsete otsingute teel kulgeja? Kas olete budist?

— Täismahus artikli lugemiseks osta poest viimane Go Reisiajakiri või telli ajakiri omale koju või kontorisse siit. Täismahus saab veebis artikleid lugeda 4 kuud peale ajakirja ilmumist.-

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga