UKU RANDMAA retk soolopurjetamise kuldaega

Maris Pruuli kirjutab Uku Randmaa vastuvõtmisest Prantsusmaal Atlandi ookeani äärses linnakeses Les Sables-d’Olonne 10. märtsil. Ookean pakkus Golden Globe Race’i kolmanda kohaga lõpetavale Ukule ja talle merele vastu läinutele tol päeval just selliseid suuri laineid nagu Uku armastab.

„To my wife: this race was very secure!”

Selle Uku avalduse peale puhkesid kõik pressikonverentsil osalejad laginal naerma, Uku ise ka. Üldse oli see päev Les Sables-d’Olonne'i jahtsadamas täis naeru, ehedat rõõmu ja helgust, ülevust, südamlikkust ja ilusat selget lihtsust. Kõlab peaaegu nagu liialdus, aga tegelikult pole, sest rõõmsavärvilisi emotsioone oli rohkem kui trükimust eales välja laseb paista.

Purjetajad teavad seda linnakest eelkõige soolopurjetamisvõistluse Vendée Globe järgi, mis sai nime siinselt piirkonnalt ja inspiratsiooni just 50 aasta eest toimunud esimesest Golden Globe Race’ist. GGR on üks unikaalseim sooloümbermaailmareis.

Legendaarne võistlus

1968. aasta märtsis startis üheksa jahti värvikate ja erineva ettevalmistusega kaptenite juhtimisel esimest korda maailmas nonstop ümberilma soolopurjetamisvõistlusele. Neist lõpetas vaid üks − Sir Robin Knox-Johnston oma 9,75-meetrisel Suhailil, keda peeti algselt kõige ebatõenäolisemaks võitjaks. Teised kas uppusid, katkestasid sõidu või sooritasid enesetapu. Võitjaks oleks ilmselt tulnud hoopis prantslane Bernard Moitessier jahil Joshua, aga ta otsustas tsivilisatsiooni mitte tagasi pöörduda, läks hoopis teisele ringile ning sõitis Tahitile, et kuulsuse ja võidu asemel „päästa oma hing”. Donald Crowhurst tegi aga sellise tembu, et tiirutas kogu aja Atlandi ookeanil, edastades võltse koordinaate ja püüdes jätta muljet, et sõidab ümber maailma. Isegi logiraamatus olid detailsed ülevaated teekonnast, mida ta tegelikult ei läbinud. Viimaks pudenes ta aga ookeani ja seda on põhjust pidada enesetapuks.

— Täismahus artikli lugemiseks osta poest viimane Go Reisiajakiri või telli ajakiri omale koju või kontorisse siit. Täismahus saab veebis artikleid lugeda 4 kuud peale ajakirja ilmumist.-

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga