Go Reisiajakiri 40 – Veebruar 2013

Pikad ja pimedad talveõhtud on parim aeg eelseisvateks matkadeks valmistumiseks. Esmalt tuleb unistada. Silmad kinni ja võimalikult suurelt, ilma piirideta. Unistada tuleb kõige kaugematest maadest, kõige kõrgematest mägedest, kõige tormisematest meredest. Unistustemaal ei kehti klassikalise füüsika aja ja ruumi mõiste, siin ei ole riigipiire ega ületamatuid ookeane. Unistustemaal pole ka raha- ega pereprobleeme, muust igapäevasest tühjast-tähjast rääkimata.

Unistada tasub õhtuti kodus, siis kui sahmimised sahmitud ja tööd tehtud, väljas on külm ja sajab lund. Eriti hea on unistada neil, kel kodus seinal maakaart või raamaturiiulis palju reisiraamatuid. Seisad riiulite ees, vaatad köiteselgasid ja mõtled. Otse ees on Eestis rändamise klassika: Fred Jüssi, Gustav Vilbaste, Kustas Põldmaa, Jüri Parijõgi. Astud kukesammu vasakule ja oled koos kuulsate kaptenite Cooki ja Magalhãesiga Vaikses ookeanis, kaks sammu paremale ning satud Sven Hedini ja Heinrich Harreri abil Himaalajasse. Edasi kihutad koos Roy Strideri ja parun Ungern-Sternbergiga läbi Mongoolia steppide.

Mõni paik on nii kutsuv, et libistad sõrmega üle raamatuselja. Viimasel ajal olen mina näiteks mänginud pöidlaga Annie Francé- Harrari 1928. aastal ilmunud raamatul „Südsee” – musta nahka pressitud reljeefsed kuldsed tähed on sõrmede all eriti kutsuvad. Siis pöörad end 180 kraadi, liigud meetrikese vastasseina riiulini ja jõuad hetkega Siberisse, headeks kaaslasteks Laur Vallikivi, Art Leete ja Indrek Jääts oma raamatutega. Ja nende kõrval 1812 ilmunud, hapraks kulunud köites ja koloreeritud piltidega „Всемiрный Руской путешественникь” oma ülipõneva peatükiga Siberi šamaanidest. Mõttelennu teeb veel avaramaks selle haruldase raamatu haruldase eksemplari kunagise omaniku nimi tiitellehel – P. Ariste.

Tahaks veel kaugemale, Kamtšatkale! Aga raamaturiiul saab otsa. Pole hullu: avad www.amazon.com ja selgub, et keegi Alexander D. King on kirjutanud raamatu korjakkidest. Guugeldad mõne minuti ja selgub, et tegu on kiidetud etnograafilise teosega. Hetke pärast on see su Amazon Kindle’is ja saad sukelduda korjakkide vaimuilma ning lennata koos selle loodusrahva teadjameestega.

See kõik on suur lõbu!

Väike hoiatus: hommikul peaks unistused värske peaga üle vaatama ja võib-olla mõne asja ümbritsevate realiteetidega natuke kooskõlla viima.

 

Tiit Pruuli

Selles numbris