Paberivaba lennundus

Eestis on edukalt kasutusel digiretsept ja e-hääletamine, sama innovaatiliselt suhtub e-teenuste arendamisse ka Tallinna Lennujaam, liikudes aina enam paberivaba tuleviku poole. Mitmed uued lennujaama teenused võimaldavad reisijal tunduvalt ajasäästlikumalt ja mugavamalt reisida.

E-teenuseid arendavas riigis tundub loomulikuna, et ka enamik reisijaid kasutab olemasolevaid võimalusi, ent statistika räägib teist keelt. „Eestis ostetakse enamik teenuseid internetist või mobiili teel, aga üle 60 protsendi Tallinna Lennujaama klientidest eelistab endiselt traditsioonilisel viisil ennast lennujaamas klienditeenindaja juures lennule registreerida,” nendib ASi Tallinna Lennujaam tütarettevõtte ASi Tallinn Airport GH juhatuse esimees Tiit Kepp.

Tema sõnul on palju mugavam ja reisija aega säästvam kasutada iseteeninduslikke reisile registreerimise teenuseid – elektroonilist reisile registreerumist või lennujaama iseteeninduslikku kioski. Samuti toimib Tallinna Lennujaamas paberivaba, mobiiliga turvakontrolli läbimine, sest vastav skaneerimissüsteem on siin olemas.

Registreeru, kus soovid

Olenevalt lennufirmast saab internetis lennufirma kodulehel lennule registreeruda 30 tundi kuni üks tund enne väljalendu. Registreeruda saab igal pool, kus internetiühendus: kodus, hotellis, internetikohvikus või mujal endale sobivas kohas. Lennujaama jõudes ei pea ennast uuesti registreerima, vaid saab pagasi kohe ära anda selleks ettenähtud pagasi äraandmise teenindusletis (baggage drop-off) või käsipagasiga otse turvakontroll läbida.

Internetis registreerumisel on lisaks ajavõidule veel muidki lisaboonuseid.

Kodus rahulikult ennast lennule registreerides kontrollib süsteem ka vajalike reisidokumentide olemasolu. Nii ei saa tekkida olukorda, kus näiteks transiitlennul läbi USA vajalik elektrooniline reisiluba (ESTA) jääb täitmata. Tiit Kepi sõnul on viimasel ajal tänu väga soodsatele puhkusereisidele läbi USA, näiteks Lõuna-Ameerikasse, sagenenud olukord, kus reisijad unustavad reisiloa taotlemata. „Tallinna Lennujaamas üritatakse ka sel juhul reisijale vastu tulla ja vajalikud dokumendid täita, kuid alati ei võimalda napp ajavaru klienti aidata,” selgitab Tiit Kepp. Samuti peaksid reisijad kontrollima reisidokumentide kehtivusaja lõppu, need peaksid jõus olema veel vähemalt kolm kuud pärast reisi algust.

Teise boonusena saab endale meelepärased istekohad valida − näiteks suurema jalaruumiga või reisikaaslasega kõrvuti kohad, lennujaamas viimasel minutil registreerides võib kohavalik

juba üsna limiteeritud olla. Tiit Kepi sõnul pelgavad inimesed, et arvuti teel registreerides võivad mitmed olulised küsimused vastuseta jääda, näiteks erivajadused – allergia, terviseprobleemid jne. „Kõik valikud saab teha elektrooniliselt, toidusoovid saab ära määrata ning kohtade määramisel arvestatakse inimese vajadustega,” kinnitab Tiit Kepp.

Lennujaama iseteeninduskioskid

Kindlasti on reisijatele silma hakanud ilusad värvilised iseteeninduskioskid Tallinna Lennujaamas. Ent kuna paljud täpselt ei tea, mis seal teha saab, siis möödutakse sageli neist aukartliku ringiga ning nii laiutabki kioskite ümbruses mõnikord tühjus, samas kui registreerimislaua juures lookleb n-ö tipptunni ajal muljetavaldav järjekord. Kui internetis jääb registreerimine tegemata, siis on võimalik ka lennujaama kioskis see mugavalt ja kiiresti ära teha. Kioski kasutamine on väga lihtne, võimalused on samad, mis internetis registreerimisel ning juhul kui jääte hätta, siis on ootesaalis mitu assistenti, kes aitavad jätkata.

Kokku on Tallinna Lennujaamal 8 iseteeninduskioskit, üks neist asub Tallinna kesklinnas Radissoni BLU hotelli fuajees. „Elate näiteks kesklinnas ja kodus ei ole hetkel internetti,” annab Tiit Kepp hea põhjuse kesklinna kioski kasutamiseks.

Kui olete registreerimise lõpetanud, siis prindib masin teile pardakaardi. Olles ennast lennule registreerinud ning juhul, kui reisite vaid käsipagasiga, siis saate kohe minna turvakontrolli. Hetkel on Tallinna Lennujaamas juurutamisel ka uus automaatne pagasi äraandmise süsteem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *