GO Reisiajakiri 93 – Veebruar 2022

Aasta matk 2021

JUHTKIRI

Mis seisus on meie reisifirmad?

Te teate, et mulle meeldib väga merd sõita. Selle merearmastuse mõjul kasutaksin nüüd Eesti reisifirmade olukorra kirjeldamiseks merelist kujundit.

Me laevad hakkasid mõne aja eest lekkima, terve laevastik oli päris suures uppumisohus. Isegi Santa Maria ja Pinta, meie laevastiku lipulaevad, lengerdasid küljelt küljele. Hulpisime kõik hoovuste ja tuulte käes edasi-tagasi, vanad merekaardid ei kehtinud enam ja kompass näitas mitte põhjasuunda, vaid tont teab mida. Väiksemad alused pudenesid eskaadrist ja kadusid silmapiiri taha. Meremehi, kes kartsid, et siit eluga pääsemist pole, hüppas järjest üle reelingu. Oli oht joosta karidele ja põrgata kokku jäämäega.

Nüüd on meri justkui rahunemas, mõned laevad on jõudnud tundmatu maa rannale, kaptenid ja navigaatorid uurivad, kuhu ja mis olukorda on satutud. Kuigi paljud meist on viimastel aegadel leidnud ka lonksu värsket vett, vaieldakse veel, kas see on pääsemine või saame lihtsalt hingetõmbeaega kahe tsükloni vahel.

Arvan, et me oleme selleks korraks pääsenud, aga kaks aastat näitas meile, kui haprad on me laevukesed ja kui võimas võib olla looduse stiihia.

Kui vaadata kujundite kõrvale arve, siis näeme, et Statistikaameti andmetel reisiteenuste müügimaht Eestis COVIDi-eelsel 2019. aastal oli 330, 2020. aastal 99 ja 2021. aastal ligikaudu 158 miljonit eurot (IV kvartali kohta täpseid andmeid veel ei ole). Eesti Panga andmetel käisid Eestimaa elanikud välismaal nii tööreisidel kui ka puhkusel 2019. aastal kokku 3,6 miljonil korral, 2020. aastal kolm korda vähem (vaid 1,3 miljonil korral) ja möödunud aasta 9 kuuga ainult 0,8 miljonil korral. 2021. aasta viimased kolm kuud tõid piirangute leevenedes kiire taastumise, aga kriisieelse ajaga võrreldes on reisile minejaid veel mitu korda vähem. Võrreldes 2020. aastaga läbis Tallinna Lennujaama möödunud aastal 1,3 miljonit reisijat ehk üle poole miljoni inimese rohkem. Aga see arv on 2019. aasta 2,9 miljonist ikka üle kahe korra väiksem.

Nii et seis pole veel hea, aga lootusrikas ometigi. Reisime taas!

Tiit Pruuli ja Go Reisiajakirja meeskond

Selles numbris