Ajakiri The Economist avaldas aasta algul huvitava essee „A new age of discovery“. Siin tõstatatakse taas küsimused, et miks ja kuidas sünnivad tänapäevased maadeavastused ning mis on avastuste-paradigmas viimaste aastakümnetega muutunud.
Esiteks annab see tore ülevaade meile aimu, kui palju on seiklusvaimuga inimestel maailmas veel teha. Aeg-ajalt tekkiv tunne, et ah, kõik oluline on juba ammu enne meid ära avastatud, ei pea kaugeltki paika. Antiikkirjanikud kirjeldasid kõiki olulisi teemasid – armastust, armukadedust, vihkamist ja muud, mis on inimsuhete aluseks ja millest saab vormida kunstiteost −, ometi kirjutatakse huvitavaid näidendeid ja luuletusi siiani. Ei ole vaja välja mõtelda mingeid erilisi ekstreemsusi või veidrusi (kahekordse Londoni bussiga ümber maailma sõitmine), et tunda tunnet, mida esmaavastajatena võisid kord tunda Cook, Bougainville, Drake ja sajad teised ammu enne meid käinud mehed ja naised.
Kuigi Džomolungma otsa on ronitud oma 7000 korda, on tuhanded 6000–7000-meetrised mäed veel vallutama, umbes pooled teadaolevad koopad on avamata, tohutu jääga kaetud maa – Antarktika – ootab alles avastamist, paljud džunglid Amazonase jõe ümbruses, Aafrikas, Borneo saarel ja Uus-Guineas on veel läbimata. Ja muidugi ei tohi unustada merepõhja, millest asjatundjate hinnangul on läbi uuritud vaid 1%.
Jah, on võimalik olla esmaavastaja, aga samas on mõttemall muutumas – tähtsam kui olla esmaavastaja, on olla põhjalik uurija. Enam ei otsita ega väärtustata niivõrd au ja kuulsust ning domineerimise asemel on pigem soov mõista. See on teine teema, mida The Economisti artikkel puudutab. Siin on võimalus meile kõigile, põhjalikele eestlastele eriti.
Lõpuks tahaks taas kord rõhutada, et ühegi reisi sisukus ei sõltu sellest, kui kõrgele või kaugele sa lähed. Eestiski on kindlasti palju paiku – metsi, laide, rabasid, kus võid tunda end esmaavastajana (siiski − Fred Jüssi ja veel mõne temasuguse järel). Ja asja sisu ei sõltu kunagi rekordist kui sellisest, vaid sisu saabub koos mõtestatud tegevusega, millega võib, aga ei pruugi kaasneda rekord.
Tiit Pruuli