KROONIKA

Tourest 2016

Vanim ja suurim rahvusvaheline turismimess Tourest 2016 toimub seekord 12.-14.veebruaril Tallinnas, Eesti Näituste messikeskuses (Pirita tee 28). 2015.aastal tõi mess 3 päeva jooksul kokku pea 500 eksponenti 22 erinevast riigist. Tulge kohale ja saage osa põnevatest reisipakkumistest!

"URLAUB"

Veebruaris on võimalik Vaal Galeriisse vaatama minna Holger Looduse näitust nimega „Urlaub“, mis keskendub puhkusele ja reisimisele ning otsib vastust küsimusele, miks võtavad inimesed puhkuse ajal sageli ette ohtlikke seiklusi. Näitus jääb avatuks 20. veebruarini.

Kunstnik on kasutanud lapsepõlvest kummitama jäänud fotosid vanadest perealbumitest ja jooniseid aastaid suvilas pleekinud Ida-Saksa amatöörfilminduse õpikutest. Holger Looduse nägemuses saavad reisimine ja puhkamine hoopis metafüüsilisema tähenduse. Miks võtavad inimesed puhkusel olles ette energiakulukaid, tihti ka ohtlikke ja ebamugavaid tõuse vaatetornidesse, kirikute katustele, mägede tippudesse või kanjonite servadele? Miks on kõrgustest avanevad vaated nii ihaldusväärsed?

„Ka kunstiajaloo kuulsamale silmapiiri vaatajale, Caspar David Friedrichi „Rändajale udumere kohal“ (1818) avaneb pealtnäha vaid mäestiku kohale kerkinud udumeri,“ vastab küsimusele kunstiteadlane Liisa Kaljula näitust tutvustavas trükises, „ent just udumeri võimaldab Rändajal lülitada teadvus spontaansele režiimile, minna üle triivimise või uitamise käigule.

Ent võib-olla täidab just sedasama funktsiooni pilgu hägusale silmapiirile suunamine? Võib-olla võetakse energiakulukaid, ohtlikke ja ebamugavaid tõuse vaatetornidesse või vaateplatvormidele, mägede tippudesse või kanjonite servadele ette just selleks, et mitte näha seda, mida me juba niigi näeme? Et mitte kohtuda – iseendaga?“

Holger Loodus (s 1970) lõpetas 2012. aastal Eesti Kunstiakadeemia magistriõppe maali eriala ning on end täiendanud Saksamaal Karlsruhe Disainiülikoolis meediakunsti osakonnas.

Lumeilves 270

16.-17. jaanuarini toimus juba neljas Lumeilves 270 talvematk. 22 vaprat lumeilvest vallutasid 50 Eesti kõrgeimat tippu Haanja kõrgustikul. Koos läbiti 43,5 pika kilomeetri jagu teekonda.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *