Helendav telk öös

Kujutage ette matkafotot, kus telk helendab värviliselt öös ja selle kohal laiub Linnutee oma täies valguses. Ilus, kas pole? Virgo Haan annab näpunäiteid, kuidas sellist kunstiteost luua ning millist kaamerat kasutada.

telk.jpgMinu plaan oli teha pilt helendavast telgist ja Linnuteest. Tähistaevast pidin seekord siiski loobuma, sest sel päeval, kui me sõber Kaleviga Kaberneeme rannaäärsesse metsa jõudsime, oli taevas pilves. Ent pole halba ilma heata, pilvi valgustas tagant võimas kuu, mis joonistas pilvedesse imelise mustri.

Lisaks matkavarustusele oli meil kaasas maailma kõige kergem professionaalne (921 g). Valgustamiseks võtsime kaasa kolm LED-taskulampi.

Ettevalmistus

Alustama peaks sellest, et otsite võimalikult looduskauni koha, kuhu telk püsti panna. Kui see on leitud, siis kõndige ümber telgi ja vaadake, millise nurga alt näeb telk kõige ilusam välja. Kuna pildistamine võib võtta umbes 30 minutit, siis valige kadreeringut hoolikalt, sest teise nurga alt te tõenäoliselt ei malda pilti enam teha.

Kuna taevas oli niivõrd ilus kuu, mis säras läbi lumepilvede, siis tahtsin kindlasti kuu jätta kaadrisse ja kadreerida pildi nii, et lõke ei jääks telgi taha peitu. Samas soovisin pildistada piisavalt kõrgelt, et kauguses jääks pisut merd näha.

Telki panime meie kõige võimsama taskulambi suunaga laest alla, et valgus sealt üles tagasi põrkaks ja valgustaks telki ühtlaselt.

Pildistamine

Alustame kaamera seadistamisest. Kuna paneme foto kokku paljudest eri piltidest, siis on oluline, et kõik seadistused oleksid manuaalsed, sest kui kaamera hakkab automaatselt midagi seadistama, siis on suur oht, et pildid ei sobitu järeltöötluses kokku. Siin on minu seadistused: White Balance 5400K, ISO 250, ava 4, säri 5 sekundit, fookus manuaalne. Siit üks hea trikk pika säriga pildistajatele − seadistage kaamera nii, et pildistamine toimuks viivitusega, nii ei värista teie nupulevajutus pilti uduseks.

Säri pikkus ja ISO tundlikkus võivad eri situatsioonides olla erinevad, tehke mõned proovipildid ja seadistage säri kas aeglasemaks või kiiremaks, kuni olete tulemusega rahul.

Nüüd saab hakata pildistama. Esimesena teeme sellise pildi, kus telk ja lõke oleksid võimalikult ilusad. Nüüd võtame appi teise taskulambi, et valgustada neid kohti, mis jäävad pildil liiga tumedad. Näiteks oli meil pildil päris palju männioksi, mis jäid pildil täiesti mustad. Särituse ajal oli üks meist mõne tumeda koha juures ja valgustas seda taskulambiga, sujuvalt selle peal joonistades. Kokku oli neid kohti umbes neli, kus me kasutasime nn valgusmaalingu tehnikat.

Töötlemine

Töötlemiseks kasutasin programmi Adobe Photoshop. Meie eesmärk oli ühendada eri piltidel olevad valgusmaalingud üheks pildiks. Paari lihtsa trikiga saab seda päris kiiresti teha, järgides juuresolevana kirjeldatud näpunäiteid.

1. Valige file’i rippmenüüst alalõik Scripts -> Load files into Stack.

2. Nüüd muudame kihtide läbipaistvust nii, et jääks näha ainult see osa, mis on heledam kui sama osa alumisel kihil. Tehke aktiivseks kõik kihid, välja arvatud kõige alumine (hoidke all Shift-nuppu ja tehke aktiivseks kõige ülemine kiht ja siis alt eelviimane). Nüüd valige Layers-akna rippmenüüst normal (Layer blending mode) Lighten. Nagu võluväel näete te kõiki valgusmaalinguid ühel pildil koos.

3. Nüüd avaneb aken Load Layers, kus vajutades nuppu browse, saate arvutist otsida üles pildid, millest soovite ühe pildi kokku panna (kasutasin kokku nelja pilti). Kui pildid leitud, vajutage OK-nuppu ja pildid laaditakse üksteise peale ühte faili eri kihtidele (layer).

Kui mõni valgusmaaling tundub liiga hele, siis saate seda maha keerata, kasutades Layers-akna üleval olevat opacity % väärtust väiksemaks seades.

4. Mina tahtsin veel ka pisut pildi värve muuta ja kasutasin selleks Levels kihti, mille leiate Layers-akna alumisest osast (kõige keskmine must/valge ring).

Avanenud aknas saate muuta kas kõiki värvikanaleid korraga või siis eraldi punase, rohelise või sinise kanalit. Mina otsustasin oma pildil rohelist maha keerata ehk muutsin pildi pisut punakaks. Teie aga keerake värvi nii, nagu teile meeldib.

Tekst ja fotod: Virgo Haan  

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *