GO Reisiajakiri 103 – Detsember 2023

Suur seiklus Lõuna-Aafrika Vabariigis

JUHTKIRI

Matkama!

Olin ühel sügisõhtul oma suvemajas Käsmus. Sel ajal on tavaliselt küla vahel väga vaikne ja rahulik. Ja äkki hakkas toimuma – inimesed laternatega pimedal külatänaval. Mitte üks või kaks. Mitte kümme või kakskümmend. Ikka sada või paar. Selgus, et tegu on laternamatkajatega, kes suunduvad RMK matkaradadele, ja et see on üks populaarne värskes õhus viibimise viis.

Sügist ei peeta meil millegipärast matkahooajaks. Teadagi mille pärast. Külm, vihmane ja pime.

Külma ja vihma vastu on aga olemas varustus, pimedat ei tasu ka karta – võta kaasa latern või hõõguv süda. Osavamatel õnnestub kindlasti ka sügiseses vihmasabinas või talvises lumesajus matkalõke süüdata.

Pole siinkohal mõtet rääkida, kuidas juba üks väike matk aitab üle stressist ja puhub pea klaariks, pole mõtet rääkida mõõduka füüsilise koormuse kasulikkusest meie tervisele. See on selge ja seda räägitakse ehk liigagi palju. Kohati jääb neid jutte kuulates mulje, nagu oleks looduses liikumine haigete inimeste ravikuuri või hooldekodu aseaine.

Ei, meie räägime matkast kui põnevast ja erutavast seiklusest. Pruudiga võib metsas olla sama põnev kui voodis. Perekonnamängud vabas looduses pakuvad põnevust lastele ja nende vanematele. Ja sõpradega võib matkarajal korraldada kõikvõimalikke lõbusaid krutskeid ja võistlusi. Ja mul on üks tuttav professor, kellega koos kõndides saan ma iga jumala kord palju targemaks. Matkadel tuleb põnevusest puudu vaid neil vähestel inimestel, kel fantaasia tõesti üldse ei tööta.

Koormust ja distantside pikkust ning keerukust saab Eestis matkates tõsta järk-järgult. RMK matkarajad on algajale kindel valik – need on enamasti põnevates kohtades ja hästi tähistatud, nii et pole karta ei pettumust ega eksimist. Ja lõpuks võib ringi uidata vanades karjäärides, marssida läbi mere Lääne-Eesti laidudele ja kihutada üles-alla Lõuna-Eesti kuplitel.

Niisiis, pange see ajakiri korraks kõrvale ja minge tehke väike jalgsimatk!

Tiit Pruuli

PS. GO Reisiajakiri lugege muidugi pärast lõpuni, siin on sees palju head!

Selles numbris