Kroonika

GO Hiiumaa tuleb taas!

Detsembris ilmub GO Reisiajakirja toimetuse poolt välja antud Hiiumaa eriväljaanne.

„Kui ühel väikesel Eesti saarel on Viscosa kultuuritehas, Tuuletorn, Nelja Nurga galerii, kunstiresidentuur, surfiparadiis ja peotäis moodsaid sadamaid, siis ei ole see paik maailma nurga taga,“ kirjutab peatoimetaja Tiit Pruuli väljaande sissejuhatuses.

Ajakirjast leiate intervjuusid tuntud hiidlaste ja suvehiidlastega, reportaaže põnevatest paikadest Hiiumaal ning soovitusi, kuhu ja millal saarel minna.

***

Kunstnik sadamakail

Lennusadamas on avatud näitus „Kunstnik sadamakail“, mis on pühendatud kaptenipiltide maalijale Friedrich Tammikule.

Näituse keskmes on kadunud traditsioon – kaptenipildid. Mereteid pidi jõudis kaptenipiltide maalimise komme ka Eestisse. Üks viljakamaid kaptenipiltide maalijaid oli Hiiu juurtega Friedrich Tammik (arvatavasti 1879–1947). Eesti Meremuuseumi kunstikogus on üle 20 maali, mille autoriks on see salapärase elulooga endine meremees.

Maalid on valminud enamjaolt 1920.–1940. aastatel ning neil on kujutatud Eestist ja võõrsilt pärit purje- ja aurulaevu. Näitusel on valik kaptenipiltide maalija Friedrich Tammiku töid Eesti Meremuuseumi maalikogust, Hiiumaa Muuseumide kogust ja erakogudest.

***

Maailm Roger Balleni moodi

Fotografiskas on avatud USA-s sündinud ja Johannesburgis töötanud fotograafi Roger Balleni näitus.

Roger Ballen on töötanud Johannesburgis ja selle ümbruses alates 1970. aastatest. Esialgu dokumenteeris ta apartheidi ajastu lõpu lähedal äärealadel elavaid valgeid lõuna-aafriklasi, andes nende vaimset seisundit edasi karmi mustvalge fotograafia abil. Pärast omapärase stiili väljatöötamist, mida nimetatakse ballenesque’iks, sai Roger Ballenist üks oma põlvkonna silmapaistvamaid kunstnikke ja fotograafe. Alates 1995. aastast on Balleni tööd muutunud provokatiivseks reaalsuse ja kujutlusvõime sulandumiseks. Tuntud kogumikud, sealhulgas „Outland“, „Boarding House“, „Asylum of the Birds“ ja „The Theatre of Apparitions“, ületavad traditsioonilise dokumentaalfotograafia piirid ning hõlmavad maali, joonistust, skulptuuri ja filmi.

Näitus „Maailm Roger Balleni moodi“ on enneolematu ülevaade kunstnikust, mis esitleb koos 90 foto, joonistuse ja maaliga ka seninägematuid installatsioone, mille Roger Ballen on loonud eksklusiivselt selle näituse jaoks. „Maailm Roger Balleni moodi“ on retrospektiivne näitus, mis muudab külastajad osavõtjateks elavates piltides – installatsioonide, videote, joonistuste ja fotograafia üldkunstiteoses.

Näitus jääb Fotografiskas avatuks 26. jaanuarini 2024.

***

Eesti matkajate kokkutulek

28. ja 29. oktoobril peeti Ida-Virumaal Kiviõli Seikluskeskuses järjekordne Eesti matkajate kokkutulek ja kuulutati välja aasta tegijad matkamaastikul.

Aasta matkaja tiitli sai Liisi Preedin, kes matkas jalgsi Uus-Meremaa põhjasaare tipust lõunasaare tippu. (Liisi inspireerivast matkateekonnast saab lugeda GO Reisiajakirja augustinumbrist).

Aasta mägironija tiitli sai Marie Saame (Marie intervjuud saab lugeda GO Reisiajakirja oktoobrinumbrist).

Tiitli „Aasta matk 2023“ sai YUKON 1000 MIILI. Linda Tetsmann ja Anette Baum aerutasid läbi Kanada/Alaska metsiku looduse 1600 kilomeetrit ja saavutasid esimese naispaatkonnana Yukon 1000 võistluse ajaloos üldvõidu.

Aasta matkategelane on Erle Tüür. Erle Tüür on Luua Metsanduskoolis pikki aastaid juhtinud matkajuhtide 4. taseme õpimoodulit. Tema käe alt on tulnud Eesti matkamaastikule väga palju eriilmelisi matkajuhte aastate kaupa.

Soovime kõigile matkaajakirja poolt palju õnne!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *