Go Reisiajakiri nr 16 – Veebruar 2009

Kariibi meri – suur lõbustuspark

Paljude inimeste ettekujutus Kariibi regioonist on tänini sama põhjalik, nagu see maaliti meile 1870. aastal Lydia Koidula raamatus „Juudit ehk Jamaika saare viimased Maroonlased“ ning mõnedes teistes tollastes Jenoveeva-lugudes: neegrid võitlevad orjapidajate ja inglise (ameerika) isandate vastu, kristlased nutavad patuste pärast haledaid pisaraid, mereröövlite järeltulijad otsivad peidetud varandusi.

Kariibi meri on meie jaoks eelkõige nagu üks suur kogu pere lõbustuspark, kus leiavad tegevust kõik lõbujanulised pereliikmed. Piltlikult võiks see välja näha näiteks järgnevalt. Vanaema-vanaisa koos suguvõsa muude pensionäridega saadetakse kruiisilaevaga merele. Paar nädalat tiirutavad nad mööda tüünet troopilist vett, külastavad Väikeseid Antille ja Miamit, patseerivad valgetes ülikondades laevalael ja tunnevad end, veinipokaalid käes, suurilmarahvana.

Lapsed jagame erinevate saarte vahel – vanemad võsukesed lähevad Aruba veealusesse paradiisi sukelduma, Prantsuse lütseumis õppiv tütar asub Martinique’ile keelt praktiseerima ja noorem poeg tutvub Kariibi mere piraatidega (selleteemalisi legende ja träni leiab igalt saarelt).

Vennal on äriasjad ajada – Bermuda, Hollandi Antillid ja Antigua on kenad maksu- ja kasiinoparadiisid, afroameeriklannade tagumikud sellised, et sinna võib rahulikult rummiklaasi toetada.

Tädi, haritud inimene, matkab harrastusantropoloogina Haitil, uurib voodoo’d ja muud musta maagiat. Ja perekonna must lammas – onu Jaan – hängib koos rastameestega Jamaical, suitsetab vaheldumisi ganjat ja sigareid.

Sigareid toome otse Kuubalt, kus jätame oma eurod ja dollarid turismifirmadele, mille on salamisi omandanud kommunistlik ladvik.

Kariibi meri on tõepoolest üks müstiline koht. Siin on segamini kristlus ja Aafrika usundid, Kristuse ja kanade veri, reggae ja räpp, lood Kolumbusest ja läänepoolkera vanimast linnast Santo Domingost, legendid mereröövlitest ja mitme peaga merekoletistest, Bermuda kolmnurgast ja seksiturismi häbemekolmnurgast.

Pealiskaudsel vaatlusel üks üsna kerglane paik, ent mõnikord võib ju sedagi endale lubada. Aga kes enne kohalesõitu asjasse süveneda tahab, võiks mõelda sellele, miks püsib Castrote režiim Kuubal, miks tugevneb Chavezi režiim Venezuelas, miks sagenevad orkaanid, Kariibi merre saadetav saast (eriti Mehhiko lahe äärsetest riikidest), miks levib HIV Bahamal ja miks on Haitil nii masendav vaesus.

Tiit Pruuli ja Go Reisiajakirja meeskond


Selles numbris