Go Reisiajakiri 34 – Veebruar 2012

ÜKSI. Üks ei ole ühtegi?

Inimesed on ikka ajuti üksi. Mõnikord ongi kohe eriline tahtmine ja mõnu üksi olla. Mõnikord ajab üksiolek nutma. Mõned tahavad üksi olla natuke rohkem, teised vähem. Mõned taluvad üksiolekut paremini, teised halvemini. Mida raskem ja keerulisem on olukord, seda rohkem me reeglina kaasinimesi vajame. Maailma suurimaid üksiseiklejaid, poolustevallutaja Sir Ranulph Fiennes kirjeldab, kuidas ta rängimatel rännakupäevadel pidevalt mingi aja tagant lähedasi enda juurde mõtleb. Eriti dramaatilistel hetkedel kujutab ta ette oma suguseltsi ja sõpru endale hoogu lükkamas ning ennast innustamas.

Ümber maailma purjetamine ei ole kindlasti mitte ainult lihtne ja lõbus merematk. See nõuab head tehnilist ja psühholoogilist ettevalmistust. Kõike ettetulevaid katsumusi üksi läbi teha ja taluda on aga veel märksa raskem, kui koos üksteist toetava meeskonnaga. Need mehed ja naised, Joshua Slocumist ja Francis Chichesterist alates, kes sellega hakkama on saanud, väärivad kõva lugupidamist.

Nüüd on ka eestlastel oma üksinda ümbermaailmapurjetaja olemas. Soolopurjetaja Uku Randmaa on üksinda ringi ümber maapalli ära teinud. Uku on seilanud ilma suure reklaami ja meediakärata. Tema blogile on olnud vaid piiratud juurdepääs. Seega teab täna tõenäoliselt vaid ta ise, miks ja mida ta otsima läks ja kas ta selle ka leidis. Ju räägib ja kirjutab Uku kunagi ka laiematele huvilistele, kui raske oli üksi sõita. Või kui raske oleks tal olnud sõita suure meeskonna liikmena.

Kohtusin äsja Sri Lankal katamaraan Nordea meeskonnaga. Nende reis on jõudnud viimasesse veerandisse. Laevas on pidevalt neli põhimeest – Jaan-Marko-Raul-Toonart – ja neli kuni viis vahetusmeest. Elu käib täie hooga, vaikset hetke on päris raske leida. Viimati olin põhilaevnikega koos aasta eest Kariibi meres. Ja nüüd näen, kuidas selle aastaga on see üsna suur alus meestele kitsaks hakanud jääma. Uued maad, paljud inimesed ja sügavad emotsioonid on meeskonda väsitanud. Kõik, kes algusest peale reisil, vajavad järjest enam üksioleku aega ja ruumi.

Tiit Pruuli, Sri Lankal

 

Selles numbris