Go Reisiajakiri nr 20 – Oktoober 2009

ÜKS VÄIKE JUUBEL

Oktoobrikuus 10 aastat tagasi andis jahtlaev Lennuk otsad Pirita jahtsadama kaist lahti ja alustas oma suurt ümbermaailmareisi. Kaiotsal laulsid Matvere-Tätte: „Sõbrad teiega on hea, aga elu samme seab, hakkan minema nüüd oma kitsast rada.“ Lennart Meri ja veel sajad inimesed lehvitasid valgele purjekale järele. Esi- mest korda meie merenduse ajaloos viidi sinimustvalge lipp Eestimaa pealinnast meritsi üle kõikide meridiaanide ja toodi poolteist aastat hiljem ka kenasti koju tagasi. See oli põnev avastusretk sellel osalenud meestele, aga loodetavasti ka oluline saavutus ja teetähis Eesti avamerepurjetamises.

Lennuki meeskond tähistab seda väikest juubelit pisikese merereisiga. Seilame paar päeva sügisesel Läänemerel, võtame kaasa vanad fotoalbumid, tuletame meelde, kuidas ümber Hoorni neeme purjetasime või Rio sadamakõrtsis tantsu lõime.

FinnGulfi tehases Soomes ja Saaremaa laevaehitusfirmas Saare Paat valminud Lennukil on olnud hea saatus. Parim, mida ühele laevale võib soovida. Ta müüdi paar aastat pärast esimese maailmareisi lõppu norralastele, kes sooritasid temaga La Familia nime all 2003-2007 uue ümbermaailmareisi. Nüüdseks on alus taas omanikke vahetanud ja uued reederidki plaanivad temaga ümbermaailmareisi.

Sel suvel tuli ümbermaailmareisilt jahtlaev Martha, kuulda on, et juba on tekkinud uusigi planeerijaid. Edu neile kõigile ja olgu neil kõigil omakorda palju järgijaid.

Ilusad reisid, olgu suured või väikesed, pikad või lühidad, jätavad meisse jälje, mille meenutamine soojendab südant ka kümme või kakskümmend aastat hiljem. Nende reiside mõtteis uuesti läbielamine annab jõudu ja sooja ka siis, kui väljas on valjud sügistormid või kange masu. Neid reise ei söö rooste ega näri inflatsioon. Need on tõsised pensionifondid, mis säilivad päevade lõpuni.

Tiit Pruuli, Lennuki madrus 1999-2001

Selles numbris