Mäed

Oleme Kirgiisias, 95% sellest riigist on mäed, veelgi kõrgemad mäed ootavad meid ees Tadžikistanis.

Tadžiki-Kirgiisi piiril taasvallutasid eesti alpinistid just äsja Eesti juubeli auks Estonia mäetipu, mille kõrgus on 6211 meetrit. Tublid mehed, palju õnne meie alpinistidele.

Kui sõitsime Biškekist Oshi, tuli meil ületada paar mäekuru, mille kõrguseks rohkem kui 3000 meetrit. Kiiremad sammud ajasid veidi hingeldama, aga üldiselt on meie sportlik vorm üsna kobe (Kristjan ostis endale näiteks uue Adidase dressi).

Meie ronisime täna Oshi linnas Sulaiman-Too nimelise mäe otsa. Mägi on UNESCO kultuuripärandi nimistus. Mägi, mida kummardasid juba zoroastristid, on oma praeguse nime saanud Iisraeli kuninga Saalomoni järgi, kes siin olevat peatunud ja palvetanud (tema põlve- ja käejäljed on koopas siiani alles, Teet roomas ja kontrollis järele). Saalomon on oluline tegelane nii Vanas Testamendis kui koraanis. Sel mäel jaotas Saalomon oma džinnide, lindude ja inimeste armee malevkondadeks ning sai jumalalt korralduse alustada uut sõjaretke. Mägi on saanud Kesk-Aasia kõige pühamaks mäeks ja palverändurite rada siia ei rohtu.

Lisaks muule on siin ka üks kaljunukk, mida mööda end libistades pääsevat naisterahvad viljatusest. Kristajan lasi end kaks korda mööda seda kivi alla ja temast saab nüüd maailma esimene sünnitav mees.

Täna, 8. septembril, läheme Pamiiri maanteele ja juba esimesel päeva tõuseme Kõzõl-Arti kurule, mille kõrguseks 4282 meetrit üle merepinna. Oleme valmistunud kõrgmäestikuhaiguse vastu võitlema. Turgutasime täna vaimu kuulsa Oshi pilaffiga, mis oma ülirasvase koostise tõttu on tuntud kui kõva meesteväe andja. Igaks juhuks on meil kotis ka väikesed valged tabletid, mis mäestikuhaigust peaksid leevendama.

PS! Oleme saanud uudiseid ka III rahvusvahelistelt nomaadide mängudelt, kust ise paari päeva eest lahkusime. Eesti maadlusvõistkonna liige Aleksei Pilipenko kirjutab, et meie maadlejad on saanud kolmanda koha kasahhi maadluses ja teise koha usbeki maadluses. Tublid mehed, palju õnne!

KÕIKI “KAHE KANGE” REISIMULJEID LOE SIIT »

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *