Go Reisiajakiri 61 – August 2016

Rahvas veele!

JUHTKIRI


Tänavune Muhu väina regatt, järjekorranumbriga 59, oli läbi aegade kõige osavõtjaterohkem, merele läks 111 jahti viiest riigist ligi 700 purjetajaga. Osalejate hulk on merekultuuri aastale kohaselt väärikas ja ilus. Nädala jooksul Pärnust Tallinna sõites saadi nii päikest kui ka tormi, murti nii maste kui ka südameid, purjetati vastutuult  ja tantsiti hommikuni.
Mitte just üleliia paljusid, aga mõndagi merekultuuri aastal toimunud ettevõtmist tahaks kiita. Meie toome siinkohal esile ühe neist, mis kuuldavasti ei lõpe ka selle aastaga, vaid jätkub Eesti Vabariigi suurjuubeli raames edaspidigi.
Tänavu suvel korraldati nimelt seitsmes Eesti paigas pop-up merekool „Meresõber“. See kool pakkus võimalusi õppida vees olemist nii purjeka, kajaki, SUP-laua kui ka surfilohega. Konteiner spetsialistide ja varustusega sõitis Narva, Tartusse, Lohusallu, Haapsallu, Pärnusse, Kuressaarde, Tallinna. Osaleda võis nii viiepäevases pikemas programmis kui ka lühikeses sissejuhatavas õppepäevas. Programm oli kokku pandud Eesti Jahtklubide Liidu juhendamisel, seda viisid läbi professionaalsed õpetajad ning toetasid mitmed ettevõtted ja kohalikud omavalitsused. Lisaks vee peal edasiliikumise teooriale ja praktikale õpetati ka mereohutust ja merekultuuri kõige laiemas mõttes. Igati väärt algatus, mis andis sel aastal ja annab loodetavasti ka tulevikus paljudele julgust ja huvi veele lähemale minna.
Sel kevadel toimunud 11. Võhandu aerutamismaraton oli samuti läbi aegade kõige osavõtjaterohkem – stardis oli 701 alust. Ses võistluses on kirge ja sporti, aga jagub ka lihtsat veel matkamise rõõmu.
Juulikuus toimus esimest korda Peipsi järvefestival, mis pani liikuma laevadekaravani eesotsas lodjaga Vasknarvast Värskani. Esimene festival läks kenasti korda ja eestvedajad plaanivad jätkata ka järgmisel aastal.
Kõik need ja teisedki ettevõtmised on veele ja vee äärde toonud järjest rohkem rahvast. Kasutame oma lühikest navigatsiooniaega maksimaalselt ära, et veematkamine oleks sama loomulik elu osa kui matkamised metsas või mägedes!
Kohtumiseni mere ääres muinastulede ööl!
Tiit Pruuli

Selles numbris