Vulkaanipursked ja maavärinad: mida tasub teada reisikindlustusest ohupiirkonnas?

Islandil kuulutati maavärinate tõttu välja eriolukord ning kardetakse peatset vulkaanipurset. Seevastu Sitsiilias pole enam karta midagi, sest maailma aktiivseim vulkaan Etna juba purskab ja seda pea iga paari kuu järel. Kuigi mõlemal juhul on tegemist ohupiirkonnaga, kuhu pole mõistlik lähiajal reisida, siis on paslik meelde tuletada, mis võimalused on reisi tühistamiseks ja kuidas aitab looduskatastroofi korral reisikindlustus.

Islandil on välja kuulutatud erakorraline olukord maavärinate tõttu, mis tekitavad muret potentsiaalse vulkaanipurske tõttu. Teisalt ei ole Sitsiilias karta midagi, sest maailma aktiivseim vulkaan Etna on teatud regulaarsusega juba mõnda aega pursanud,. Ehkki mõlemad riigid on ohupiirkonnad, kuhu ei ole soovitatav lähitulevikus reisida, siis on õige aeg meelde tuletada, mis võimalused on reisi tühistamiseks ning kuidas on reisikindlustus looduskatastroofi korral abiks.

Augustis tuli Sitsiilia pealinna Catania lennujaam ajutiselt sulgeda Etna vulkaanipurske tõttu, mis paiskas atmosfääri tohututes kogustes tuhka. Erinevate väljaannete teatel pole hetkel õnneks mingeid märke, et rahvusvahelised lennud Itaalia saarele oleks häiritud, kuid see võib kiiresti muutuda.

Etna vulkaan on olnud aktiivses seisundis juba üle sajandi. See purskab mitu korda aastas ning vahel sagedaminigi. Näiteks augustis sulges Etna vulkaanipurse ajutiselt Sitsiilia pealinnas Catania lennujaama, sest õhus oli tohutus koguses tuhka. Praegu pole õnneks rahvusvaheliste lendude segadust Itaalia saarele märgata, kuid olukord võib kiiresti muutuda.

Kas ostetud pakettreisist on võimalik taganeda? 

Euroopa Liidus kehtiva pakettreisi ja seotud reisikorraldusteenuste direktiivi põhjendustes on välja toodud, et sellised asjaolud võivad olla näiteks sõjategevus, muud tõsised julgeolekuprobleemid nagu terrorism, märkimisväärsed ohud inimese tervisele või loodusõnnetused, nagu üleujutused, maavärinad, või ilmastikutingimused, mis muudavad võimatuks reisida sihtkohta turvaliselt pakettreisilepingus ette nähtud viisil.  Mis puudutab omal käel reisijaid, siis neile eelpool toodu ei kehti. Lennupiletite ja majutuse tühistamisel on abi vaid õigeaegselt sõlmitud reisikindlustusest.

Reisikindlustus hüvitab ootamatud juhtumid

IIZI isiku- ja varakindlustuse tootearendusjuht Pille Plees paneb südamele, et reisikindlustus hüvitab vaid ootamatult tekkinud juhtumiga seotud kulud. “Kui kindlustusega tegelemine on jäänud viimasele hetkele ja enne kindlustuse vormistamist on sihtriigis toimunud maavärin või aktiveerunud vulkaani tõttu väljakuulutatud eriolukord, mis reisiplaanid segi lööb, siis ei ole enam tegemist ootamatu juhtumiga,” selgitab kindlustusspetsialist ja lisab, et sellisel juhul kindlustusest abi pole.

Samas kui inimene viibib parasjagu ohupiirkonnas või reis sinna on lähiajal algamas ja reisikindlustus on õigel ajal sõlmitud, siis aitab see katta näiteks uued lennupiletid tagasi koju või ärajäänud reisi maksumuse. “Mõned aastad tagasi toimus Balil vulkaanipurse, mille tagajärjel oli turistidel keeruline saarelt minema pääseda ja paljude pikalt planeeritud puhkusereisid jäid hoopis ära. Tekkisid täiendavad majutus- ja transpordikulud ning oli vaja leida uued lennupiletid,” toob Plees näite, kus reisikindlustusest oli palju abi.

Seega soovitab Plees igasuguste murede ennetamiseks soetada reisikindlustus esimesel võimalusel.

Kui plaan on siiski ohupiirkonda või selle lähistele reisida, siis tuleks reis kindlasti registreerida välisministeeriumis. Nii saab reisijale tagada kiire ja efektiivse konsulaarabi ning teavitada võimalikest ohtudest piirkonnas.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *