Targa reisija meelespea

Kas teadsid, et iga päev vajab konsulaarabi keskmiselt kolm eestlast? See tähendab, et laias maailmas rändavatest eestlastest kolm kaotab ära oma dokumendid, satub õnnetusse või avastab end mõne katastroofi keerisest. Siin on Sulle nelja "R-i" meelespea, et reis sujuks viperusteta:

REISIINFO

Tutvu sihtkoha olulise infoga välisministeeriumi “Reisi Targalt” lehelt. Sealt saab kogu info riiki sisenemiseks vajalike dokumentide, võimalike streikide ja loodusõnnetuste kohta.

REISIKINDLUSTUS

Vormista kindlasti kindlustus, mis katab kulud juhul, kui vajad reisil olles arstiabi, kaotad kohvrid või esineb reisiplaanis tõrkeid.

REISIDOKUMENDID

Kontrolli aegsasti oma reisidokumentide kehtivust ja võta kaasa dokumentide koopiad, mida hoiad originaaldokumentidest eraldi. Selgita ka välja, kas sihtkohta reisimiseks piisab ID-kaardist või on vajalik kaasa võtta pass.

REISI REGISTREERIMINE

Registreeri reis “Reisi Targalt” portaalis, et välisministeerium saaks vajadusel kiiresti abi pakkuda sündmuse puhul, mis võib reisija elule ja tervisele ohtu kujutada. Nii näiteks võimaldas info Iisraelis viibivate Eesti kodanike kohta korraldada nende lahkumise riigist pärast 7. oktoobri 2023 terrorirünnakuid.

Kui kõik eelnimetatud sammud on astutud ja reis hakkab edukalt lõpule jõudma, tasub hoida meeles, mida endaga reisilt kaasa tohib tuua ja mida mitte.

Kui saabud Eestisse kolmandatest riikidest, näiteks Egiptusest, Türgist jms, siis enamikest neist ei tohi kaasa tuua:
• liha- või piimatooteid;
• taimi ja taimede seemneid;
• puu- ja köögivilju (erandiks on värsked ananassid, kookospähklid, banaanid, datlid ja durianid);
• intellektuaalset omandit rikkuvaid tooteid, näiteks võltsitud luksusbrändide kaupu;
• ohustatud taime- ja loomaliike ilma CITES lubadeta (näiteks roomajate nahast kotid, karusnahast tooted jms).

Lisaks tasub üle vaadata alkoholile ja tubakatoodetele kehtivad maksuvabad koguselised piirangud ning sularahaga seotud nõuded. Kui reisijal on kaasas 10 000 euro väärtuses või enam sularaha, tuleb see tollis deklareerida.
NB! Venemaale sõites on euro ja Euroopa Liidu liikmesriikide pangatähtede kaasavõtmine keelatud! Keelatud kauba üle tollipiiri toimetamine on tollieeskirjade rikkumine, millega kaasneb rahatrahv või arest.

INFOKAST

  • Registreeri oma reis välisministeeriumi Reisi Targalt veebilehel https://reisitargalt.vm.ee/registreeri-reis/ või kasuta selleks ruutkoodi:
  • Ööpäevaringselt saab konsulaarabi telefoninumbrilt +372 5301 9999
  • Välisriigis hätta sattudes aitab kohapealne Eesti suursaatkond. Selle puudumisel aukonsul või mõne Euroopa Liidu liikmesriigi saatkond.
  • Põhjalik reisimist puudutav info on leitav Reisi Targalt veebilehel https://reisitargalt.vm.ee/enne-reisi/
  • Ja Facebooki veebikonsulis https://www.facebook.com/veebikonsul/
  • Maksu- ja Tolliameti kodulehekülg keeldude ja piirangutega tutvumiseks: www.emta.ee

 

Allikas: MTA ja Välisministeerium

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *