Õnnestunud perereisi ABC

Lastega reisida on tore. Koos veedetud aeg on mõnus ja ühised mälestused pakuvad kauaks meenutamisrõõmu ning kõneainet. Seda muidugi juhul, kui reis läheb nii, nagu plaanitud. Mida perepuhkust planeerides silmas pidada, et kauaoodatud ühine puhkus sajaprotsendiliselt õnnestuks?

KUHU MINNA

Väikeste lastega ja eriti just esimeseks reisiks on turvalisem valida klassikaline puhkusesihtkoht ja pakettreis, kus vajadus ise ringi liikuda on minimaalne ja kõik vajalik on käe-jala juures ning meelelahutust ja tegevust jagub erinevate huvidega ning eri vanuses lastele. Eestlaste eelistatuimad sihtkohad eelmisel aastal olid Türgi, Kreeka saared ja Egiptus – need kõik on ka ideaalsed perepuhkuse sihtkohad. Eriti häid võimalusi ja tingimusi pakuvad muidugi Türgi kõrgema tärni hotellid.

BRONEERI VARAKULT

Varakult broneerides kehtivad erinevad boonused – hotellivalik on suurem, hinnatase hooaja madalaim, toatüüpe on rohkem (näiteks peretoad müüakse päris kiiresti välja). Ka tasumine on pikalt ette mõistlikum – esimene sissemakse algab vaid 50 eurost ja ülejäänud summat saab sobivalt ajastada.

Eriti oluline on see punkt koolivaheaegade ja teiste kõrgaegade puhul. Koolivaheaja reisid on eranditult kõige populaarsemad. Rusikareegel ütleb, et eelmine koolivaheaeg on viimane aeg, et broneerida reis järgmiseks koolivaheajaks – siis on veel lootust, et valikut jätkub ja saate otsustada just sellise hotelli kasuks, mis meeldib.

KÜSI NÕU REISIKONSULTANDILT

Aruta temaga oma pere iseloomu ja kõikide liikmete soove. Lastega reisides kerkib see punkt veelgi olulisemale kohale, sest lapsi reeglina ei huvita sihtriigi arhitektuur või outlet-ide asukohad vaid see, kas hotellis on liutorud ja kas merevesi on ujumiseks piisavalt soe.

Sihtkohast olulisem on seega hotelli valik – et basseinid oleksid soojendusega ja turvalised ning lastel jätkuks tegevust. Paljudes hotellides on olemas lastehoiu võimalus ja kohapealsed animatsioonimeeskonnad, kes organiseerivad mänge, kokandusringe ja missivõistluseid. Nutikas on otsustada „kõik hinnas” toitlustuse kasuks, sest lapsed on toidu suhtes tihtilugu valivad ning nende isu on lõputu. Klassikalise hotelli asemel võib kaaluda apartementi – neis on olemas võimalus ise süüa teha.

Kindlasti tuleks planeerimise etapis rääkida eelarvest – nii jääb ära tühi töö reisikonsultandi poolt ja hilisem pettumus kliendi poolt, kellele soovitatakse kas liiga odavat või liiga kallist hotelli.

Ükski lisasoov ei ole tabu – uskuge meid, hotellid pakuvad lausa ulmelisi lisateenuste valikuid ja seda ka kõige nõudlikumale kliendile.

Päris väikeste laste puhul tasub kindlasti juba planeerimise etapis ka lennuaegu uurida – kas lennu pikkus ning välja- ja tagasilennuajad on kõigile vastuvõetavad.

SIHTRIIGI ISEÄRASUSED

Kas praegu on turvaline aeg Sinu valitud sihtkohta reisida? Kindlasti ei soovita me reisida lapsega piirkonda, kus on levinud malaaria ja muud tõsised haigused, puudub tasemel arstiabi või on välja antud turvahoiatusi. Välisministeeriumi Reisi Targalt leht on siinkohal väga suureks abiks.

Tasub mõelda, kui hästi taluvad lapsed kõrgeid temperatuure. Näiteks populaarsetel Kreeka puhkusesaartel Kreetal ja Rhodosel (nagu näiteks ka Sitsiilia saarel) küündivad temperatuurid juulis ja augustis 40 kraadi lähistele, seevastu Bulgaarias ületavad soojakraadid harva 30 piiri.

Tuleks teha kodutööd või küsida nõu reisikonsultandilt, et end sihtkoha iseärasustega kurssi viia. Eestlased näiteks ei oska tihtipeale arvestada, et alla 12-aastast last ei tohi välismaal hetkekski järelevalveta jätta. Selle eest võidakse sõna otseses mõttes kriminaalasi algatada. Ei tohi last üksi tuppa saata, ta ei tohi üksi liftiga sõita, üksi kuskil mängida ega magada. Esiteks turvalisuse pärast meie heledanahalised lapsed tekitavad liigset tähelepanu), teiseks ei luba seda seadused. Ja see kehtib enamikus kohtades üle maailma.

GRUPI- VÕI ERATRANSFEER

Grupitransfeer sisaldub alati pakettreisi hinnas, kuid mõnikord on perega reisides kordades mõistlikum tellida eratransfeer. Seda näiteks juhul, kui lapsed on väga väikesed ja hotell asub lennujaamast väga kaugel. Grupitransfeer teeb igas hotellis, mille mõni eesti puhkaja on valinud, peatuse. Eratransfeeriga saate aga mugavalt otse oma hotelli.

KINDLUSTUS TAGAB TURVATUNDE

Reisikindlustus on ülioluline, eriti lastega reisides. Kindlasti tasub teha reisirõrkekindlustus. Eriti soovitame seda juhuks, kui reisi alguseni on veel palju aega ja reisitakse väikeste lastega. Kui juhtub, et laps jääb päev enne reisi kõrgesse palavikku, saad reisist loobuda ja perearsti tõendi alusel juba makstud raha tagasi.

Kuigi inimesed kipuvad ennast üle hindama – minuga ju midagi ei juhtu – siis tegelikult on hädavajalik ka meditsiiniabi kindlustus. Kohapealne arstiabi on reeglina väga kallis ja isegi näiline pisimure, nagu näiteks klaasikild lapse jalas, kõhugripp isal või päikesepõletus emal, võib väga kulukaks minna.

Euroopa piires tuleb kaasa võtta Euroopa ravikindlustuskaart, millega saab arstiabi kohalike elanikega võrdsetel alustel, kuid meditsiiniabi kindlustus katab ka need ravikulud, mida Euroopa  ravikindlustuskaart ei kata. Samuti mõtle üle, kas ka pagas vajaks kindlustamist? Kui kohvrit on loobitud ja lõhutud, saab hiljem kindlustatud ja lõhutud kohvri eest raha tagasi nõuda. Igas lennujaamas saab kohvrit lasta ka kiletada – see võib aidata vältida hilisemaid halbu üllatusi. Kohver tasub alati ka märgistada, et seda oleks lihtne lindi peal ära tunda.

MURET KURDA KOHE

Kui hotelli saabudes või ka puhkusel ajal kerkib esile mõni probleem, näiteks tuba on koristamata või kõrval krundil toimuvad ehitustööd vmt, siis sellest peab koheselt hotelli või reisiesindajat teavitama. Kui inimene ise enda ja oma pere eest ei seisa, siis keegi teine seda päris kindlasti ei tee ja tagantjärele midagi nõudma ja tõestama hakata on väga keeruline.

REISIAPTEEK KAASA

Paki kaasa korralik reisiapteek, mis sisaldab kõike esmavajalikku palavikualandajast ja valuvaigistist allergia- ja kõhurohtude ning plaastriteni.

Soojas kliimas on oluline kaitsta kõikide, eelkõige aga väikelaste nahka: korralik päikesekreem, kaela- ja kõrvakaitsega müts ning pikkade varrukatega õhuke särk peaksid kindlasti kaasas olema.

Ka vedelipuuduse oht kerkib soojas kliimas tugevamini esile, selle tõttu peaks joogivesi alati käepärast olema.

Reisiapteegi sisu osas saab nõu küsida perearstilt või apteekrilt – seal on väga põnevaid tooteid. Näiteks kas teadsite, et on olemas jäägeel, mida pannakse kõndimisest väsinud või turses jalgadele, valutavatele lihastele ning paistes punetavatele kohtadele, kui on hammustanud tundmatu putukas?

KAS LAPS JAKSAB KÕNDIDA?

Tõepoolest, kas laps jaksab kõndida turule, poodi, randa ja restorani? Kergkäru saab enamasti tasuta lennukisse võtta ja teeb kohapeal liikumise oluliselt lihtsamaks. Paremad hotellid pakuvad kärusid ka kohapeal, kuid selle peaks ennem kindlasti oma reisikonsultandiga üle täpsustama.

Nipp veidi suurematele lastele – las vanemad võtavad kokkupandava tõukeratta kaasa!

KONTROLLI DOKUMENTE

Ära unusta, et kõikidel reisijatel, k.a beebidel peab olema kehtiv reisidokument (ID-kaart või pass). Väljaspool Euroopat reisides on reisidokumendiks pass, mille kehtivuse nõue võib riigiti erineda. Siinkohal tuleb appi jällegi välisministeeriumi koduleht, kus leiab kogu vajamineva info riikide kaupa.

Euroopa Liidu ja Euroopa Majanduspiirkonna liikmesriikides peab Euroopa Liidu kodaniku ID-kaart ja/või pass olema kehtiv reisi ajal, ei ole eraldi nõuet selle kohta, et pass peab kehtima 3 või 6 kuud pärast reisi.

Ühe vanemaga reisides või kui lapsel on vanemast erinev perekonnanimi, tuleks reisile kaasa võtta ka teise lapsevanema nõusolek või ingliskeelne rahvastikuregistri väljavõte, millelt on näha mõlema hooldusõigusega lapsevanema andmed.

Lastega välisriiki reisimisel võidakse nõuda lisadokumente. Milliseid täpselt, sõltub külastatavast riigist. Seetõttu soovitame kõigepealt küsida reisisihiks oleva riigi esindusest või  reisikonsultandilt, kas ja milliseid dokumente selle riigi piirivalve lastega reisijatelt võib nõuda.

Kokkuvõttes võib öelda, et õnnestunud perepuhkuse tagab korralik eeltöö ja planeerimine. Kaasa oma reisikonsultant juba varakult – temal on vajalikud kogemused ja teadmised, mis sind väga palju aidata saavad.

MÕNED NIPID

  • Ära paki üle, kuid samas ära unusta maha lapse jaoks kõige tähtsamaid igapäevaseid asju, nagu näiteks kaisukaru või juuksehari. Igaks juhuks kirjuta lapsele peopessa või käeseljale enda telefoninumber ja korrake läbi rutiin, mida peab tegema, kui üksteist silmist kaotate.
  • Tee reisidokumentidest koopiad.
  • Kaasa laps juba reisi planeerimise etapis – uskuge meid, ta tunneb end siis tähtsa osalisena ja naudib reisi kindla peale veelgi enam.
  • Ära planeeri üle – tegemist on ikkagi puhkusereisiga, seega jäta aega ka niisama olemiseks.
  • Võta lennukisse pulgakomm ja mõni uus mänguasi – pulgakomm (või suurematel lastel lutsukomm) aitab hoida tõusul ja maandumisel kõrvad lukust lahti ning uus mänguasi võiks vähemalt teoorias veidi aega tähelepanu köita ja nii vanemate endi kui kaasreisijate närve säästa.
  • Tule lennujaama varakult – klassikaline vana nipp, mis ei aegu. Pealegi on Tallinna lennujaamas nii palju põnevaid nurki, nurgataguseid ja atraktsioone, mis on lastel kõik vaja läbi tuuseldada, nii et aega tasub varuda.
  • Hoia tšekid alles – igaks juhuks!
  • Säilita rahu – lapsed on Sinu enda tunnete peegeldajad, seega mida rahulikum oled Sina, seda õnnelikum on laps.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *