Kuidas planeerida õnnestunud perepuhkust?

Lastega reisida on tore. Koos veedetud aeg liidab pereliikmeid ning ühised mälestused pakuvad kauaks meenutamisrõõmu. Toome mõned pidepunktid, mida perepuhkust plaanides silmas pidada, et oodatud ühisest ajaveetmisest ei kujuneks takistusrada.

1. Tee eakohased valikud

Reisi plaanimine algab reisisihi valikust. Kui suuri plaane ette võtta, sõltub eelkõige lastest – nende iseloomust, kogemusest ja käitumisest. Iga pere on erinev ja iga laps samamoodi. Mõni talub hästi nii pikki lennu- kui ka autoreise, mõni ei püsi pudeliski paigal. Mõni laps imetleb muuseumis raudrüüsid, teine ei taha ajaloost midagi kuulda ja elaks terve puhkuse ainult veeliumägedel.

Esimeseks reisiks koos perega ei tasuks plaanida pikka lennureisi, eriti kui lapsed on päris pisikesed. Beebidel võivad lennuki õhku tõustes ja maandudes kõrvad lukku minna, nad muutuvad rahutuks ja nutavad. Pisikestel lastel on ka raske lennukis kaua ühe koha peal paigal püsida, eriti kui nad istuvad kogu reisi vanema süles (alla 2 a lastel on ju ilma istekohata lennupiletid eriti soodsad).

Tavaliselt on reisil kõige keerulisem vanus paariaastane laps: selline, kes juba ise tegutseb, aga ohutunnet veel pole. Viieaastane on juba ettevaatlikum, ta arutab kaasa ja tunneb piire. Väikeste lastega ja eriti just esimeseks reisiks on turvalisem valida klassikaline puhkusesihtkoht ja pakettreis, kus vajadust ise ringi liikuda on minimaalselt, kuid kõik vajalik on käe-jala juures ning meelelahutust jagub erinevate huvidega lastele. Seevastu palju ringiliikumist ja muuseumikülastusi sisaldavale linnareisile alla kümneaastast last võtta ei pruugi olla hea idee.

Sihtkohast olulisemgi on perereisi puhul hotellivalik, millele tuleks mõelda juba enne reisi: et basseinid oleksid soojendusega ja turvalised ning lastel jätkuks tegevust. Paljudes hotellides on olemas lastehoiu võimalus ja isegi organiseeritud mängud. Nutikas on otsustada „kõik hinnas” toitlustuse kasuks, sest lapsed on toidu suhtes tihtilugu valivad. Kui laps pelgab võõraid maitseid, võib kogu perega väljas söömine ootamatult kulukaks osutuda. Klassikalise hotelli asemel võib kaaluda apartementi – neis on olemas võimalus ise süüa teha.

2. Planeeri reis nii, et kõigil oleks põnev

Iga vanem tunneb oma lapsi kõige paremini ja teab, millised on nende huvid ja harjumused. Ühistranspordiga seiklemist eeldav linnareis ning „kõik hinnas” puhkusepakett seavad lastele väga erinevad ootused. Reisiprogramm tuleb paika panna kõige pisema vajaduste järgi. Väike laps tahab vahepeal magada, ta ei jaksa palju korraga vaadata. Seega võiks enne otsuse langetamist mõelda, et kas reisil on piisavalt võimalusi beebit toita ja mähkmeid vahetada? Kas võtta kaasa käru, et väsinud väikelapsega ringi liikuda?

Detaile läbi mõeldes saad tagada, et kõik reisijad oleksid rõõmsad ja rahul. Kuigi lapsed on väga erinevad, köidavad muuseumid ja linnaekskursioonid tavaliselt veidi vanemaid lapsi. Nooremate kui kümneaastaste puhul võiks uurida, kas sihtkohas on piisavalt lastele mõeldud lõbustusi: vee- ja teemaparke (fotol Bakkeni lõbustuspark Kopenhaagenis), loomaaedasid, spordivõimalusi ja ka ohutuid supelrandasid.

Ilmselt oleme kõik kohanud lennukis jonnivaid väikelapsi. Selle põhjuseks pole tavaliselt muud kui igavus. Seepärast võiks lennureisile võtta mänguasju, sobivat süüa-juua, lastega rääkida, kohalejõudmiseks plaane teha. Isegi kui lapsed muul ajal nutitelefoni või tahvelarvutit ei kasuta, siis pikemaks lennu- või autoreisiks on see väga sobiv ajaveetja. Hea nipp on võtta lennu- või autoreisile kaasa mõni uus mänguasi, mida laps ei ole enne näinud – see võidab teinekord hea mitu tundi.

3. Väldi terviseprobleeme juba eos

Keegi meist ei taha, et tema kallitega midagi juhtub. Kui reisiseltskonnas on ka lapsed, on tervishoid eriti oluline. Tervise peale võiks mõelda juba siis, kui sihtkohta valite. Kindlasti ei soovita me reisida lapsega piirkonda, kus on levinud malaaria ja muud haigused ning puudub tasemel arstiabi.

Kaasa tuleks võtta korralik reisiapteek, mis sisaldab kõike esmavajalikku palavikualandajast ja valuvaigistist allergia- ja kõhurohtude ning plaastriteni. Nõu saab küsida perearstilt. Soojas kliimas on oluline kaitsta pisikeste nahka: korralik, vähemalt 30 SPF päikesekreem, kaela- ja kõrvakaitsega müts, pikkade varrukatega õhuke särgikene. Arvestama peab, et vedelikuvajadus on kuumas palju suurem. Joogivesi peaks alati olema käepärast.

Lastega reisides on eriti oluline omada korralikku meditsiiniabi kindlustust. Välisriikides võib arstiabi olla väga kallis, aga juhtuda võib nii mõndagi – päikesepõletused, kõhugripp, astutakse midagi jalga jne. Euroopa piires tuleb kaasa võtta Euroopa ravikindlustuskaart, millega saab arstiabi kohalike elanikega võrdsetel alustel, kuid meditsiiniabi kindlustus katab ka need ravikulud, mida Euroopa ravikindlustuskaart ei kata.

4. Broneeri varakult ja planeeri aega

Päris pisikeste lastega reisides on reisi aja valik reeglina paindlikum ja sõltub enamasti vaid vanemate võimalustest, kuid kui peres on koolilapsi, peab arvestama koolivaheaegadega. See tähendab, et reis tuleb broneerida eriti vara – koolivaheaja reisid on alati esimesed, kus kohad välja müüakse. Eriti oluline on see juhul, kui soovite valida head hotelli (nt siinsel pildil meie üks lemmik perepuhkuse hotell Egiptuses Albatros Jungle Aqua Park või avapildil teine meie perepuhkuse lemmik Crystal Family Resort). Raudne reegel on, et viimane aeg koolivaheajaks reisi broneerida on sellele eelneval koolivaheajal. Praegu võiks juba teha plaane jõulupuhkuseks või ka veebruari koolivaheajaks. Mida varem osta, seda odavamad on reeglina ka lennupiletid.

Reisi aega valides on oluline silmas pidada ka seda, millised klimaatilised tingimused valitsevad sihtkohas. Näiteks tasub mõelda, kui hästi taluvad teie lapsed kõrgeid temperatuure. Näiteks populaarsetel Kreeka puhkusesaartel Kreetal ja Rhodosel küündivad temperatuurid juulis-augustis 40 kraadi lähistele, seevastu Bulgaarias ületavad soojakraadid harva 30 piiri. Tuleks teha kodutööd või küsida nõu reisikonsultandilt, et end sihtkoha iseärasustega kurssi viia.

Nutikas on pöörata tähelepanu ka lennugraafikule. Mõne lapsega on hommikul parem lennata, mõnega õhtul – nad jäävad kohe lennukis magama ning on rahulikud ja rõõmsad. Lennuaegu võiks vaadata kohe reisi valima hakates: pole ju mõtet hotelli välja valida, kui pärast selgub, et lennuajad on nii tobedad, et kaotad terve päeva või pead ebasobival ajal lendama.

5. Kontrolli, et dokumendid on korras

Ära unusta, et ka pisikestel inimestel peab olema kehtiv reisidokument. Ühe vanemaga reisides või kui lapsel on vanemast erinev perekonnanimi, tuleks reisile kaasa võtta ka teise lapsevanema nõusolek ja ingliskeelne rahvastikuregistri väljavõte, millelt on näha mõlema hooldusõigusega lapsevanema andmed.

Lastega välisriiki reisimisel võidakse nõuda lisadokumente. Milliseid täpselt, sõltub külastatavast riigist. Seetõttu soovitame kõigepealt küsida reisisihiks oleva riigi esindusest või reisikonsultandilt, kas ja milliseid dokumente selle riigi piirivalve lastega reisijatelt võib nõuda.

Reisi õnnestumisele aitab kaasa..

  1. Enne kui reisi broneerid, aruta plaan läbi reisikonsultandi või kogenuma sõbraga, et veenduda, kas kõik kavasse võetu tõesti vastab teie pere soovidele ja vajadustele. Mitu pead on mitu pead!
  2. Mõtle läbi kõik laste ja enda terviseriskid ning võta tarvitusele vajalikud ettevaatusabinõud (vaktsineerimine, reisiapteek).
  3. Tee varakult nimekiri, mis on vaja kaasa võtta (mähkmed, päikesekreem, õlgu ja kaela kattev mütsike, ujumisrõngad ja kätised, kaisukaru, unejuturaamat).
  4. Paki eraldi kotti asjad, mida tahad lennureisi jooksul kasutada (söök-jook, meelelahutus).
  5. Uuri sihtpunkti ilmaennustust ning vali selle järgi mugavad jalanõud, vihma- ja tuulekindlad või päikese eest kaitsevad riided, mütsid-sallid, tagavarakindad.

___________

Fotod: hotell Albatros Jungle Aqua Park, hotell Crystal Family Resort, Bakken

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *