Vladimir 13

Meie reisi esimese otsa vanades Vene linnades võtsime ette koos paarikümne sõbraga. Vladimir asub Moskvast ca 200 km kagu suunas. Maantee oli küll kenasti neljarealine, aga lumesahk pole sellel talvel veel siiakanti jõudnud. Meie bussijuht Sergeid, kelle siledate kummidega sõiduriista esmalt kahtlevalt takseerisime, teeolud ei häiri. Tema arvates on tee isegi päris hästi korras hoitud.

On 7-10 kraadi külma ja kohati tuiskab. Loetlesime teel kümmekond korralikku liiklusõnnetust sel hästi korras hoitud paarisajakilomeetri pikkusel trassil.

Kuldse ringi linnade hulka loetakse Ivanovo, Kostroma, Pereslavl-Zaleski, Rostov Veliki, Sergijev Possad, Vladimir, Suzdal, Jaroslavl. Nii on kirjas vene ametlikes turismiteatmikes. Ajaloolist ilu näeb aga ka mitmes teises selle piirkonna vanas linnas. Näiteks Aleksandrovis, Rõbinskis jm.

Kõik need on vanad linnad, Rostov üks Venemaa vanimaid, mainitud esimest korda 862. aastal. Suzdal jõuab ajalookroonikaisse 1024. Jaroslavli asutas Jaroslav Tark pärimuse järgi 1010, kroonikatesse jõuab linn esmakordselt 1071.

Sergijev Possad (endine Zagorsk) on kuulus kui Troitse-Sergi (Püha kolmainu ja Püha Sergi) kloostri asupaik. See klooster asutati 1340 Padoneži Püha Sergi poolt ja sellest sai üks olulisemaid Venemaa usu- ning vaimuelu keskusi. See on üks neljast Venemaa kloostrist, millel on lavra ehk suurkloostri staatus.

Vladimiri asutamisaasta üle vaieldakse tänini, need, kes kes Vladimirit armastavad, ütlevad, et ta asutati juba aastal 990. Mõned ütlevad, et mõnevõrra hiljem.

Bussisõudu Vladimirisse sisustasime kultuurselt – esmalt magades ja siis viktoriiniga. Küsimused puudutasid vene raudteed ja tsaare. Paneme need küsimused ka siia üles, et oleks nutikatel nuputamist. Õiged vastused ilmuvad blogisse reisi lõppedes. Kes õigeid vastuseid teab, võib saata need aadressil gotravel@gotravel.ee Õigesti vastanute vahel loositakse välja 500 kroonine Go Traveli kinkekaart.

 1. Moskvas on 9 suurt raudteejaama (Valgevene, Kaasani, Riia, Kiievi, Kurski, Jaroslavli, Paveletski, Savjolovski ja Leningradi). Vanim neist on Leningradi vaksal, kuhu saabuvad ka Tallinnast tulevad rongid. Vaksalihoone seinal on selle tsaari bareljeef, kelle valitsemise ajal hoone ehitati. Kes on see tsaar?
 2. Kust on tulnud vene sõna vokzal?
 3. Mis aastal sai ristiusk vanal Venemaal riigiusuks?
 4. Millised vene valitsejad on pärjatud tiitliga „suur“?
 5. Millest jutustab meile „Lugu Igori sõjaretkest“?
 6. Kui kaua kestis tatari-mongoli ike Venemaal?
 7. Vladimiri suurvürst Aleksander Jaroslavli poeg sai endale lisanime Nevski. Miks?
 8. Ivan julm oli esimene Moskva valitseja, keda hakati kutsuma tsaariks. Ka tema isa ja vanaisa, suurvürstid Vassili III ja Ivan III, olid üksikjuhtudel seda tiitlit kasutanud. Mida tähendab või kust on tulnud vene termin „tsaar“?
 9. Kui pikk oli Romanovite dünastia valitsemisaeg?
 10. Millise kangelasteo olevat sooritanud Ivan Sussanin?
 11. Mitu korda, miks ja millal käis Eestis Aleksander II?
 12. Kus ja mis aastal tapeti viimane tsaar Nikolai II ja tema perekond?

Me jagasime oma bussiseltskonna kaheks – esimene ots ja tagumine ots. Viktoriini võitis ühe punktiga esimene ots kapten Rudolfi juhtimisel.

Vladimiris jõudsime õhtu eel külastada veel kahte katedraali. Olen vene õigeusu kirikutes ikka päris palju käinud – pisikestes puukirikuis kusagil Siberi külades ja uhketes säravates katedraalides, mille on püstitaud tärganud vene rahvuslus koos tärganud vene kapitaliga. Aga pean tunnistama, et midagi nii ülevat, kui täna Uspenski katedraalis Vladimiris olen väga harva, kui üldse, kogenud.

Mitu ilusat legendi või vana ja olulist lugu said siin korraga kokku. Siin töötas XV sajandil Andrei Rubljov, siin tegi temast filmi Tarkovski, siin hoitakse sarkofaagis Aleksander Nevski sõrme, siia toodi Kiievist bütsantsi Jumalaema ikoon, siit bon juhatatud vene usu- ja vaimuelu enne kui Moskva vürstid mongolite abil Venemaal ülemvõimu haarasid.

Õhtu oleks napilt lõppenud sõjaga. Elasime võõrsatemajas, mille nimi “Vene küla”. Ses kompleksis peeti õhtul ka pulmi. Mõned eestlasedki sattusid peo lõppfaasis sinna kontvõõrasteks. Algul kallistati, siis läks jutt Gruusia sõjale. Arutelu muutus järjest tulisemaks, lõpuks tegime taktikaliselt küpse käigu ja eesti lahingüksus taganes ülekaalus oleva vaenlase eest oma numbritubadesse.

13 kommentaari

 • Siiri Kuus kommenteeris

  Selliseid viktoriine võiks teinegi kord teha, aga kas peab nii raske olema 🙂 ??? Selleks peaks ju olema hull fanaatik ajaloolane ;D

 • Marilin kommenteeris

  Küsimused tõeliselt rasked aga kunas loosimine toimub(toimus):D

 • Siiri Kuus kommenteeris

  Marilin… See on ikka ära olnud see teema.. Aga siis oleks pidanud vastama õigesti nendele küsimustele.. Ma küll ei oska 🙁 Olen rumal ..

 • Marilin kommenteeris

  Ma oleks Googeli appi võtnud:D sealt oleks ikka abi saanud;)

 • Siiri Kuus kommenteeris

  ei tea.. püüa leida vastused… vaata kas leiad

 • Marilin kommenteeris

  1.Tsaar Nikolai 1
  2. Vokzal tähendab Püha Missat ju ta sealt on tulnud:)
  3. 988. aastal võttis Kiievi-Vene vürst Vladimir I vastu ristiusu Bütsantsist ja tegi sellest Vene riigis riigiusu, millest sai alguse Vene Õigeusu kirik

 • Marilin kommenteeris

  4. Kiievi-Vene riigi valitseja (ei leidnud midagi paremat)
  5. -vene „Lugu Igori sõjaretkest”, mis jutustab 1185. aasta paiku toimunud sündmustest, kirja on pandud XV sajandi hakul, kuid sisaldab lisaks hilisemale, kristlikule kihistusele ka viiteid vanade slaavlaste paganausule. Seega on ajaloolisest Novgorod-Severski vürst Igorist ja tema ebaõnnestunud retkest kumaanide ehk polovetside vastu jutustav lugu rajatud mingile varasemale, paganlikule

 • Siiri Kuus kommenteeris

  Leidsidki vastused w.. Hull! 😀

 • Marilin kommenteeris

  6.mongoli -tatari ike aastail 1240 – 1480
  7. 15. juulil 1240. aastal võideti tema juhtimisel rootsi-soome vägesid Neeva lahingus, millest ta sai oma hüüdnime “Nevski”.
  8. Tsaar (ladina sõnast caesar) on kuningale vastav valitsejatiitel, mida kasutati:Venemaal 1547–1721 (edasi olid Venemaa valitsejad keisrid)
  9. Romanovite dünastiast, mis valitses aastail 1613–1917.

 • Marilin kommenteeris

  10. Ivan Sussanin sai hakkama kangelasteoga, ohverdas tsaari, isamaa ja oma rahva eest elu, kuid kirik suhtub sellesse asjasse ettevaatlikult, uurides kõiki tema elu puudutavaid andmeid
  11. Tulenevalt pärisorjade vabastamisest ja reformide teostumisega
  12. Pärast Nikolai II troonist loobumist ja Venemaa Ajutise Valitsuse valitsemise algust arreteeriti Petrogradi revolutsiooninõukogu nõudmisel 7. märtsil 1917 Nikolai II koos perekonnaga ja kuni 14. augustini 1917 viibis ta vahi all Aleksandrovski Palees, Tsarskoje Selos, hiljem saadeti edasi Tobolskisse, kus nad ka viibisid enamlaste poolt toime pandud oktoobripöörde ajal.

 • Marilin kommenteeris

  Huuh nüüd tahaks tead kas mõni täppi ka läks:D:D

 • Siiri Kuus kommenteeris

  Ma usun küll

 • Reemet Ruuben kommenteeris

  Ega jah, Venemaal Gruusia sõja üle vaielda..suht risky business…hea et löömaks ei läinud veel..

1 Trackback

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga