Varjupaik Mohni (Ekholm – Tammelaid) 2

Igasuvine kõige oodatum, kuid teekonnalt lühim reis viib mind Mohni saarele. Vanaema kodust Viinistult, kus veedan aasta soojemad kuud, on Mohni vaid neli ja pool kilomeetrit. Mohni ise on pikkuselt natukene üle kahe kilomeetri ja saare ümber saab ringi teha kuue kilomeetrise jalutuskäiguga.


Kuna olen seal käinud juba lapsest saati, siis kõige rohkem mäletan ja igatsen vaadet Mohni tuletornist, kuhu kahjuks enam ei lubata. Mohnil on tuletornipidajateks olnud igasuguseid vahvaid valvureid poetess Kristiina Ehinini välja. Kui kunagi tervitas saarele jõudnuid suur must Süngile sarnanev Mooses, siis nüüd peab uudishimulikum saarel tuuseldaja arvestama kitse sarvedega silmitsi seismisega. Rääkimata rebasest, kes on käinud meilt vorste pihta panemas.

Kõikide eelduste kohaselt on reinuvader saarel veel tegutsemas. Mohnilt näeb päikeseloojanguid Mandri-Eesti põhjapoolseima tipu äärde, mis pidid majakavahi aknast eriti vägevad olema, sest ka eelmainitud kits käib suure kivi otsas loojangut nautimas ning aknast piilujatele poosetamas. Püha paik, mida külastada on Mohni pärn – kasvõi talveks pärnaõie tee jaoks materjali kogumise pärast. Mohni küljes asuval laiul on kohalike ja rändlindude peatus- ning pesitsuspaik. Rannast näeb hülgeid meres sulistamas.

Mohni on võimalik minna (neil vähemõnnelikel, kel oma paadikest pole) näiteks Viinistu Kunstimuuseumi kaatriga – sõit kiire ja korralik. Romantikutele ja traditsioone austavatele inimestele soovitaksin aga vana habemesse kasvanud merekaru Hartvigiga jutu peale saada ja tema tumepruuni kalapaadiga Mohni sõita. Lisaks privileegile kuulda viikinginimega kaluri jutte, näete meest kindlasti oma kalakuuri juures võrke puhastamas või lappamas. Ka Viinistu külavanemaga on parima tahtmise korral võimalik saarele minna. Seda meest näeb kindlasti oma kodu juures rüsa sättimas või kala puhastamas.

Ei taha üldse, et sellest mitmekülgse loodusega kohakesest saaks turistihordide meelispaik, aga see on enam kui väärt kohale tulekut ja oma silmaga kaemist.

2 kommentaari

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga