Ühistranspordiga supelsakste suvekoju Jurmalasse 9

Lõunamaine suvi kestab, seega lõunamaale reisida pole mingit tarvidust ega huvigi. Samas suvepuhkus on, pikad valged ööd ka ja kihk ringi rännata sunnib mõtlema kuhu siis…. Eestimaal on sel suvel juba mitmes kohas käidud, nii otsustasime, et liigume lähivälismaale ehk naabrite juurde Lätti ja taasavastame Jurmala kuurorti. Ise rooli istuda ei viitsinud. Ligikaudu 330km ja 5 tundi tundus liiga tüütu teena selles kuumas autoga sõita, isegi tänapäeva konditsioneeritud auto tingimustes. Hea oleks nii kohale saada, et ise midagi eriti tegema ei pea…

Siit mõte arenes  ja lõpuks jõudsime arvamusele, et päris vaheldusrikkalt vahva oleks katsetada sõitu Jurmalasse ühiskondliku transpordiga nagu vanal heal nõukogude ajal, kui autosid oli väga vähestel ja puhkekodusse sõideti liinibussiga või mõne ametühingu grupiga, rühma bussireisi seltskonnas.

Lihtsalt huvitav oli teada, kui mugav või vaevaline selline reis ühistransporti kasutades tänapäeval olla võiks. Kindlasti on praegu ka neid, kellel just iga hetk autot kasutada pole, aga väikest tuulutusreisi supelkuurorti tahaks siiski teha.

Riiga jõuda on väga lihtne. Hansabuss Business Line’i buss väljub bussijaamast  1145 ja korjab peale mitmest kohast linnast, sh ka Tallinki hotelli eest Laikmaa tänaval ja isegi Laagri bussipeatusest, kui keegi sealpool elab ja linna bussijaama ei viitsi sõita. Bussisõit ise on kiire, istmed suured ja mugavad. 4,5h möödub nii, et arugi ei saa, sest teha on kogu aeg midagi.

Mugavused. Buss on jaotatud kaheks osaks. Esimene osa on tavalise istmepaigutusega, tagumine laudadega nö äriklass:). Istusime bussi tagaosas, kus on 12 kohta jaotatud 4 laua taha. Seal saab arvutiga tööd teha või niisama internetis surfata, pakutakse värskete ajalehtede valikut, raamaturiiulis on ajakirjad ja raamatud, mida võib lugeda. Meiega sõitis kaasa suurepärane stjuardess, nagu lennukis, kes hoolitses, et meil oleks kaelapadjad, kui soovime siis pleed. Siis toodi menüü ja kellel nälg näpistas  võis valida mitmete toitude vahel. Salatid võeti külmikust. Pirukad lasti micros soojaksJ. Kohv- tee ja lehed on hinna sees. Toiduvalik on lisatasu eest.

Avastasime,  et bussi tagaosa on võimalik muuta ka konverentsitoaks, ettekande tegija saab näidata slaidiprogrammi seinalolevale ekraanile. Materjali on võimalik välja printida.

Kell 1610 peaks buss jõudma Riia bussijaama, aga maha võib ka tulla varem, sest enne peatutakse erinevates kohtades, sh Tallink Riga City ees Elizabetes ielal ja sadamas. Meie otsustasime väljuda Tallink Riga City uhiuue hotelli ees ( mis avati aprillis 2010) ja see oli väga hea valik, sest hotelli kõrval asub marsruuttaksode peatus, üle tee on pearaudteejaam ja selle taga omakorda  bussijaam. Bussiga linnas täisringi kaasatiirutamise asemel,  üsna ummikulise liiklusega Riia kesklinnas, võib vabalt mõnisada meetrit jala käia ja jõuab isegi kiiremini ümberistumispaika.

Teadsime varem, et Jurmalasse peaks saama marsruuttaksoga ja ka rongiga, aga kui kaugel need Riias bussi saabumispaigast  või Jurmalas meie peatuspaigaks valitud Jurmala SPA hotellist asuvad, sellest meil arusaamist ei olnud.  Nüüd saime siis selguse, et Riias on ümberistumine üpris kiire ja valutu.

Valisime Jurmalasse sõitmiseks marsruuttakso, sest see asus ümber Tallinki hotelli nurga mõnekümne meetri kaugusel. Jurmalasse läheb 3 erinevat marsat ( nr 7020, 7021, 7023), väljumised kuskil iga 15min järel.

Peatus Jurmalas, kus maha tulla vaja, on Majori. See asub Jurmala raudteejaamas ja on peapromenaadi ( Jomas iela) algusest 200m kaugusel. Kes on otsustanud peatuda Jurmala SPA hotellis, mis asub samuti Jomas iela ääres, siis sinnani on kuni 5min jalutuskäik.

Sõbralike kodanike toetus! Tegime kohalikega Riia bussijaamas juttu, et infot koguda ja uurida, kus Jurmalas maha minema või kuhu edasi minema peame ja see oli üllatavalt soe kogemus:). Järjekorras meie taga seisnud proua asus väga meelsasti vestlusesse ja andis lisavihje, et meil oleks mugavam maha tulla pisut varem, siis saame Jurmala SPA hotellile veel lähemale. Kuna tal ei tulnud meelde selle tänavaotsa nimetus, kus peaks maha tulema, siis kuuldes meie kimbatust  sekkus hetke pärast meie arutellu härra, kes samuti järjekorras seisis ja teadis öelda, et see on Pilsonu iela ( ehk kodaniku tänav) ja kuna ta läheb ise ka seal maha, siis ta annab meile märku. Väga priima!  Täitsa nagu välismaal, kus inimesed sõbralikult ja vabalt suhtlevad:).  Asi läks veel paremaks siis kui Pilsonu iela juures maha tulime. Härra oli nii abivalmis, et otsustas meiega kolmveerand teed kaasagi tulla, et näidata ära kui hotell paistma hakkas ja tõelise džentelmenina pakkus abi koti kandmisel.  Oli küll väga lühike teekond, mõnisada meetrit, sest hotell hakkas üsna kohe paistma meie ees, aga Jurmala oli meid vastu võtnud ülima külalislahkusega, mis tekitas puhkuse alustamiseks  mõnusa sooja tunde.

Kui veel ühistranspordist üht-teist rääkida, siis marsa sõidab Riiast Jurmalasse kuskil 25-30 minutit ja rong samuti. Vahemaa on ca 25km ( nagu Tallinn-Keila). Marsa pileti hind on 1.10LVL, rongi pileti hind 0.95LVL kui ostate kassast enne rongile minekut, rongi peal saab ka osta ja on 0.30LVL’i kallim siis. Rongiliiklus on piisavalt tihe. Ca iga 20-30min tagant leiab midagi Jurmala suunas või tagasi liikumas.

Marsad on naabrite juures üsna korralikud, aga vähe vanema mudeli sõidukid, kui meil ja konditsioneeri asemel avatakse endiselt katuseluuki. Kuuma ilmaga tuleb valmis olla õhu defitsiidiks.

Rongis on vabadust ja õhku rohkem, ergonoomilised pehmed istmed, aga igas teeotsas ta marsa kombel teadagi kliendi soovil ei peatu. Üllatas veidi ka see, et platvormid on juba praegu,  ja välimuse vanuse järgi otsustades ka ajalooliselt olnud,  tänava tasandil. Meil alles ehitatakse uute rongide jaoks madalaid. Samas rongid on samasugused nagu meil, st kõrged. Meid ei seganud, aga vanemal inimesel või väikesel lapsel on sinna kõrgele ronida ja maha tulla üsna keeruline, ma kujutan ette. Igal asjal omad plussid ja miinused.

Igatahes leidsime, et ühiskondliku transpordiga on täiesti ajaefektiivselt ja mugavalt võimalik Tallinnast või Pärnust sattuda Jurmalasse ca 5 tunniga. Majanduslikult soodne. Ei närvilist liiklust, ummikuid, Jurmala sissesõidumaksu, ainult istu mugavalt bussi maha, loe ajakirju, surfa internetis, söö, vaata telekat…, korraks sirutad Riias jalgu, et ümber istuda ja oledki muretult kohal.

Mis kohalejõudnuid ootab sellest lähemalt siin…

Tallinn-Jurmala-Tallinn august 2010.

9 KOMMENTAARI

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *