Suusatama Ida-Euroopasse – lähedale ja odavalt!

Tahaks suusatada, aga mitte eriti kallilt? Tahaks sõita kaugemale kui Skandinaavia, aga ei soovi lennata? Täiendasime just oma suusareiside valikut väikese saaremaise reisikorraldaja Turja Touri suusareisidega, mis viivad sind bussiga ja väga soodsalt tutvuma kolme Ida-Euroopa suusamaaga. Lähemalt tutvustab sihtkohti suusa- ja matkareiside korraldaja Kristel Turja.

Euroopa idaosal on suusareisi sihtkohana päris palju plusse –  kohale saab sõita bussiga, mäepiletid ja suusavarustuse rent on soodsad ning kõhugi saab täis mõistliku hinnaga. Sealkandis on mitu riiki, mis saavad uhkustada kõrgete mägedega ja toredate suusakuurortidega, siin on neist kolm populaarsemat.

 

Vana hea Slovakkia

Lähim Ida-Euroopa suusariikidest on meile lähim Slovakkia, kus suusatamine Tatra mägedes on kui rahvuslikuks spordialaks. Kõrged ja mitmekesised nõlvad kutsuvad kohale ka teiste riikide suusasõpru. Laskumisi on Slovakkias kuni 2000 m kõrgusel ja suusakeskuste valik piisavalt suur. Tegemist leidub seal nii algajale kui ka juba edasijõudnud suusatajale või lumelaudurile.

Erinevalt Soome ja Rootsi suusakeskustest pakub Slovakkia kindlasti ka kõrgmägede tunnet – imelisi vaateid alla orgudesse ja Kõrg-Tatrates ka kaljustele tippudele. Õhtud on aga võimalik veeta termaalveekeskuses lõõgastudes või suusapealinna õhtuse eluga tutvudes.

Slovakkia suurim suusakeskus on Jasna Madal-Tatrates. Jasnas on enim laskumisi Slovakkias ning nõlvad on mitmekesised, paraja raskuastmega laskumisi on nii algajatele kui juba ekspertidele. Jasnas asuvad ka Slovakkia kõige moodsamad tõstukid, sh ka teist aastat kasutuses olev gondeltõstuk, millega saab 2000 m kõrgusele ja tänu millele on nüüdsest kergemini kättesaadavad ka teisel pool mäge asuvad suusarajad.

Kõrg-Tatrate populaarseim suusakuurort Tatranska Lomnica. Seal asuvad Slovakkia kõige kõrgemal asuvad suusarajad ning Slovakkia kõige raskem suusarada. Ilusa ilma korral tasub tõstukiga (eritasu eest) ära käia ka Lomnicky Stiti mäetipul (2634 m), kust avanevad võrratud vaated kogu Tatra mägede ahelikele. (Alla suusatada sealt siiski ei saa.)  Väiksemad, kuid samuti tuntud suusakeskused on Strbkse Pleso, Relax Park Plejsy ja Ruzomberok.

Vaata reisipakkumist ja lähemat infot

 

Nostalgiahõnguline Ukraina

Kui Slovakkias on juba käidud, siis on aeg avastada ka teisi selle kandi suusakeskusi – näiteks nostalgilist Ukrainat. Nimelt seal on 2000. aastate algusest avatud täiesti euroopalik Bukoveli suusakeskus, mis oma suuruse ja mitmekesise suusaradade valikuga rahuldab täiesti ka nõudliku suusaturisti vajadusi. Rajad kulgevad kuni 1500 m kõrgusel ja igale poole viivad mugavad tooltõstukid. Radade algus- ja lõpp-punktides on palju restorane ja kohvikuid.

Samas ei jää aga ukrainalik nostalgiline atmosfäär nägemata-tundmata, sest läheduses paikneb teinegi suusakeskus – Dragobrat. Sinna pääseb vaid kohaliku transpordiga (GAZ-66) ning seal ei saa osta päevapiletit, vaid kehtivad kordade piletid, kus piletikontrolli teostab miilits. Tõeline elamus on garanteeritud! Kuid kaua edasi lükata seda reisi ei saa, sest kes teab, tänapäevastamise kihk on ka Ukrainas peal ning ilmselt on lähiaastad veel viimane aeg, millal seda kõike näha ja kogeda.

Vaata reisipakkumist ja lähemat infot

 

Ootamatult põnev Bulgaaria

Kui aga veel kaugemale piiluda, leidub kõrgeid suusamägesid leidub ka Bulgaarias. Jah, just nimelt – riigis, kus septembris inimesed Musta mere ääres veel rannamõnusid naudivad. Bulgaaria asub küll kaugel, kuid idaeuroopalik atmosfäär on sealgi olemas ja suusatada saab koguni kuni 2600 m kõrgusel.

Bulgaaria kõige kuulsam suusakeskus on Bansko, mis asub samanimelise väikese linnakese külje all. Esimene tõstukijaam asub linnas ning see teeb olemise Banskos eriti mugavaks. Ei mingit igahommikust pikka bussitrasfeeri, vaid kõht täis ning mäele! Ja pikim laskumine on 13 km – peaaegu nagu Alpides. Suusatõstukidki on Euroopa tasemel, lisaks hea kliima, rohked lumesajud, paks lumikate ja lõunamaine päike pea kohal. Kõlab mõnusalt, eks?

Vaata reisipakkumist ja lähemat infot

 

Üldiselt Ida-Euroopa suusakuurortidest

Parim aeg Ida-Euroopas suusatamiseks on kindlasti jaanuari lõpust märtsi alguseni. Jaanuari alguses ja märtsi lõpus võivad ka lumeolud head olla, kuid viimase aja heitlikud talved on näidanud, et sinna poole tasub sõita just nimelt talve keskpaigas.

Hinnatase on reeglina sarnane nagu Eestis, kõhu võib väljas täis süüa isegi soodsamalt. Näiteks õlu õlu maksab Slovakkias baaris vaid 1,20-1,50 eurot, prae võib saada juba 5-6 euroga. Toidupoes on hinnad Eestiga sarnased või sutsu odavamad. Päris odavalt võib läbi ajada Ukrainas – eriti kui otsida üles nurgatagused kohad, kuhu turistid ei satu. Turistide pealt osatakse kasu lõigata kõikjal.

Majutustingimused on riigiti ja isegi kuurortide lõikes kõikuvad, kuid suurte mugavuste ja kuivatuskappide peale igas hotellis küll loota ei saa.  Samas on talvehotellides üdiselt olemas koht, kus suusavarustust hoida, kuid tubades on riiete kuivatusvõimalus ikka radikate peal.

Fotod: Turja Tour, BulgasiaSki, Dragobrat

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *