Reisi Metsikusse läände

Nn. Metsiku Lääne reisi võib alustada San Franciscost. San Francisco sümboliks on Golden Gate Bridge, üks maailma pikematest rippsildadest (2,7 km). Sild on kuulus oma suursugususe ja ilu poolest, aga ka kurikuulus. San Francisco linn on fantastiline. Küngastel mis rohelised paiknevad mitmevärvilised majad, palju on järvi ja jõgesid. Vaatamist väärib Fisherman Wharf. Omaette vaatamist ja eksootikat pakuvad kohalikud udud ja liiklusolud.

Siin asub ka kuulus Fisherman’s Wharf. Kalurid Genoast ja Sitsiiliast saabusid siia 19. sajandi lõpus ja panid aluse kohalikule kalamajandusele. Praegu on Fisherman’s Wharf täis itaalia restorane, kus saab maitsta värsket kalasuppi (clam chowder) ja kuulsat keedetud Dungenessi krabi. San Francisco on tuntud oma huvitava arhitektuuri poolest. Suurem osa vanematest viktooriastiilis majadest oli ehitatud aastatel 1850-1900 ja paistavad silma rohkete kaunistustega. Vaatamata mitmetele maavärinatele ja tulekahjudele on üle tuhande maja veel alles ja pakuvad turistidele suurt huvi. San Francisco üheks vaatamisväärsuseks on Cable Cars. Esimene tramm hakkas sõitma 1873. aastal. See liikumisviis sai nii populaarseks, et paari aastaga oli tramme juba üle 600, kes sõitsid kaheksat liini. Praeguseks on kasutusel küll ainult kolm liini, aga kui pole trammiga sõitnud – pole ka San Franciscos käinud. Sõit on tore ja ainulaadne ning arvan, et võrdset lõbureisi pole leida kusagilt mujalt. Kui on huvi kunsti vastu – San Francisco Museum of Modern Art on õige koht sisse põigata. Siia on koondatud üle 1700 maali ja kunstiteose. Muidugi ei saa vaatamata jätta Alcatrazi saart. Asudes San Francisco lahe keskel oli see vanglale kõige kindlam koht. Ümbritsev vesi on niivõrd külm, et inimene ei suuda selles kaua ujuda. Aastatel 1934-1969 asus siin kõige rangema rezhiimiga vangla. Üheks kuulsamaks kurjategijaks oli mafiooso Al Capone, kes veetis siin oma viis aastat. Ainsatena õnnestus saarelt põgeneda Anglini vendadel. Selle loo põhjal vändati ka film “Escape from Alcatraz”.
San Francisco kesklinnas ja Union Square’i piirkonnas asub rohkesti kaubamaju ja väiksemaid omapäraseid poekesi. Shoppingule pannakse siin suurt rõhku. Linna esmakordselt külastajatel on soovitav võtta poolepäevane giidiga ekskursioon. Kui on võimalik veeta San Franciscos rohkem aega, võib osaleda ka põhjalikumal tervepäevaekskursioonil ja kruiisil. Õhtuseks meelelahutuseks on hea minna dinner- ja dancing-kruiisile, mis tavaliselt kestab kolm tundi.
Hotellihinnad on kallimad kui New Yorgis
San Franciscost põhja poole jääb Wine Country, mis on kuulus oma veinide poolest. Napa Valley, Sonoma County, Dry Creek Valley, Russian River Valley – piirkonnas on enam kui 800 veiniistandust ja viinamarjade all maad üle 132 000 hektari. Siit tuleb ligi 90% USA veinitoodangust. Nimetagem paar kuulsamat veinitootjat: Kendall-Jackson, Beringer, Silver Oak, Robert Mondavi, Clos du Bois, Silverado, Sterling, Glenn Ellen, Kenwood ja paljud teised. Kui oled veiniarmastaja ja asjatundja, tasub osta terve päeva kestev giidiga ekskursioon. Loomulikult võib ringi sõita ka omal käel, kuid siis on hädavajalik hea kaart. Sõiduvahendiks on olemas ka Napa Valley Wine Train, mis on väga omapärane rong ja ka üsna kallis.
Paar sõna San Francisco hotellidest. Kui on soovi peatuda luksuslikus hotellis, siis sobib selleks hästi Palace Hotel. See asub linna ühes prestiizhikamas kesklinnarajoonis. Siin peatuvad tavaliselt presidendid, riigijuhid, kuulsad filmitähed ja lihtsalt rikkad inimesed. Hotell on muidugi viietärniline, varustatud tervisekeskuse ja sisebasseiniga. Hotelli restoran Garden Court kuulub San Francisco parimate hulka. Natuke lihtsamad ja odavamad hotellid on Hotel Monaco, Galleria Park Hotel, Monticello Inn ja Tuscan Inn. Need on kõik väiksemad boutique-hotellid. Hea asukoht, kenad toad ja hea teenindamine on siiski nelja tärni väärt. Fisherman’s Wharf’il soovitaksin Hyatt Hotelli. Üldiselt pole San Francisco odav, hotellihinnad on kallimad kui New Yorgis ja Los Angelesis. Deluxe hotellides algab toahind 450 dollarist öö eest ja neljatärnihotellis kõigub 250-350 dollari vahel.Reis võiks kulgeda piki ookeani kallast lõuna poole. Monterey Bay, Carmel, Big Sur – kõik need kohad on vaatamist väärt. Montereys asub Ameerika suurim akvaarium. Monterey’st edasi tuleb väikelinnake Carmel, kuhu sõiduks tasub valida natuke pikem tee – 17-Mile-Drive. See lookleb piki ookeani rannikut – saab näha Kalifornia suuremat surfi (lainemurdu), mille müra on kuulda paari miili kauguselegi, haruldasi liivadüüne ja kaljusid, mille külgedel ripuvad imekombel suured männid. Teele jääb ka üks menukamad golfiväljakuid – Pebble Beach. Siinkandis paiknevad kõige kallimad majad, mis näevad välja nagu paleed või keskaegsed kindlused. Carmel ise meenutab linna muinasjuturaamatust. Majakesed on väiksemad ja üksteisest erinevad. Kõik on siin väga puhas ja läikiv. Linna keskosa on täis poekesi, restorane ja kohvikuid. Edasi lõuna poole jääb Bir Sur, kus on vapustavalt ilus kaljune rannik, umbes 160 km pikk.
Järgmine peatus on otstarbekas teha Hearst Castle’is, mis asub San Luis Obispo ja San Simeoni vahel. Endise miljardäri William Hearsti elamu ja eramuuseum on praegu üks külastatavamaid kohti Kalifornias. On soovitav võtta giidiga ekskursioon, kuna palee on päris suur ning koosneb kolmest erinevast majast ja eri aedadest. Kunsti kollektsioon on Ameerika üks parimatest. Santa Barbara County on kuulus oma randade, veiniistanduste ja imeilusa looduse poolest. Siin võiks peatuda ja puhata paar päeva. Toredaks vahelduseks on Solvang, Skandinaavia tüüpi väike küla on rajatud taanlaste poolt 1911. aastal. Praegu on see täis poode ja kohvikuid, kust saab tellida taani toitu ja maitsta värskeid taani saiakesi. Santa Barbarast Los Angelesini on paar tundi autosõitu.Inglite linn on tohutusuur

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *