Puhkusereisija välimääraja

Me kõik armastame reisida, aga me kõik teeme seda natuke isemoodi. Toome sinuni 9 levinumat puhkusereisija liiki, keda reisidel võib sageli kohata. Kas sulle tuleb tuttav ette näiteks…

Harilik turist

Kõige levinum reisijaliik. Võib kohata enamikus maailma paikades, tavaliselt liigub väiksemates rühmades, sageli koos järglastega. Harilik turist teeb kõike õigesti: võtab osa sihtkohta tutvustavast ülevaate-ekskursioonist ja rahvusõhtust, külastab kõiki tuntumaid vaatamisväärsusi, proovib järele vähemalt ühe TripAdvisoris soovitatud restorani, teeb kõigest kohusetundlikult pilti ning riietub praktiliselt ja olukorrale vastavalt (hele peakate, mugavad jalanõud, väike seljakott). Sageli tunneb hariliku turisti ära selle järgi, et tal on näpus linnakaart või telefon Google Mapsiga.

Fotograaf

Hariliku turisti alamliik, kelle jäseme külge on kinnitunud fotokaamera või telefon. Olenevalt isendi liigipuhtusest kasutab ta kaamerat kas iseenda jäädvustamiseks erinevate turismiobjektide taustal (alamliik: edvistaja) või kõige ümbritseva pildistamiseks (alamliik: kunstnik). Eristatakse ka edvistaja sotsiaalmeedia alamliiki. Teda võib näha vaid paikades, kuhu ulatub internetilevi, sest ta ei ole suuteline funktsioneerima, kui ei saa reisipilte sotsiaalmeedia kaudu liigikaaslastega jagada.

Konservatiiv

Kui harilik reisija usub, et puhkus peaks olema meeldiv vaheldus tavapäevadele, siis konservatiiv nii ei arva. Kõik kõrvalekalded harjumuspärasest vallandavad temas ärevushäire. Seepärast on väga oluline tagada konservatiivi tavapärase rutiini jätkumine ka reisi ajal, sh hommikune jooksuring, söögiajad ja menüü, padja suurus ja toatemperatuur. Et näha konservatiivi tema tüüpilises elupaigas, tasub otsida üles kiirsöögikett McDonalds – just toitumisega seotud turvalisuskäitumine on kõige tavalisem tunnus, mille järgi konservatiivi tuvastada.

Maksimalist

Kui ta on juba reisi eest maksnud, peab ta sellest maksimumi võtma, isegi kui hinnaks on lühikeseks jäänud ööd, kannatada saanud tervis või kaaskodanike etteheitvad pilgud. Nad osalevad kõigil ekskursioonidel ja külastavad kõiki muuseume, isegi kui teema neid väga ei huvita. Kui nad juba nii kaugele on tulnud, peavad nad kõik kogemused kätte saama! Tõenäoliselt on just maksimalistid need, kes tõusevad hommikul varem, et hõivata oma rätikuga kõige parem päevitustool basseini ääres, ja söövad buffet-lauas üle, et reisile kulutatud rahast miski raisku ei läheks.

Nautleja

Vaatamisväärsused, poed, restoranid, muuseumid, promenaad, rand… milleks? See neid ei huvita. Nad on valinud kõige kallima hotelli ja kõige parema toa ning veedavad seal terve puhkuse, lastes toateenindusel endale jahedaid kokteile ette kanda. Nad on puhkusel, nad ei pea midagi tegema ja nad naudivad seda täiel rinnal! Ilmselt kõige aktiivsem asi, mis nad reisi jooksul ette võttavad, on väike suplus hotelli basseinialal.

Pereema

Pereema eritub teistest liikidest selle poolest, et ei broneeri reisi iseendale, vaid enda järeltulijatele. Suurem osa tema puhkusest möödubki nende vajadusi rahuldades, mistõttu võib reis pereema väga ära kurnata. Et olukorda leevendada, seab pereema hotellivalikul kriteeriumiks veeliumägede, lastebasseini ja mängunurga olemasolu. Just need on kohad, kus ta kõige enam aega veedab, mistõttu peavad need olema järeltulijatele võimalikult kaua tegevust pakkuvad, kaunilt kujundatud ning soovitatavalt lähedal punktile, kus serveeritakse lõõgastavaid jooke.

Peoloom

Hotell asub „rahulikus piirkonnas“? Mitte mingil juhul! Eraldatud rannad ja kauneid vaateid pakkuvad mäetipud pole nende teema. Peoloomad toituvad melust, teistest inimestest, vilkuvatest tuledest ja valjust muusikast. Peoloomale on ellujäämiseks vajalik klubide ja rannabaaride lähedus, ilma möllava ööelu ja teiste peoloomadeta kaotab peoloom pea.

Rannalõvi

Rannalõvi teab täpselt, mida tähendavad väljendid „esimene liin“ ja „teine liin“, ja pole mingit võimalust, et ta valiks peatumiseks teise liini hotelli. Kaslasele tüüpiliselt veedab ta vähemalt 12, sageli isegi kuni 20 tundi ööpäevast puhates. Hotellituba kasutab ta vaid öösiti, suurema osa ajast lesib liikumatult rannaliival. Ainult vahel harva võib märgata, et ta lauge paotades ümbrust kontrollib. Rannalõvi aktiveerub tavaliselt päikese loojudes, suundudes kehakinnitust jahtima. Ööseks tõmbub ta taas urgu, et päikese tõustes hotellist väljuda ja liival edasi puhata.

Armatseja

Armatseja on tegelikult eluperiood, mitte eraldi liik, ja seda võib täheldada praktiliselt kõigi reisijaliikide juures. Vaid pereema puhul on see raskemini märgatav. Armatseja perioodi tunneb ära selle järgi, et reisija liigub koos paarilisega, nad vahetavad omavahel perioodiliselt sügavaid pilke ning säilitavad igas olukorras füüsilise kontakti. Võimaluse korral väldivad armatsejad teiste reisijate seltskonda, sageli valivad nad peatuspaigaks vaid täiskasvanutele mõeldud hotelli. Kõige tüüpilisemalt tabab armatseja-periood reisijaid 20ndate ja 30ndate eluaastate vahel, aga haruldaseks ei saa pidada ka vanemaid armatsejaid.

_______________

Lugu ilmus esimest korda Tourest 2018 messiajakirjas.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *