Lenin 6

Horogi Lenin uues asukohas

Kõik asjad ei ole ikka nii nagu soovmõtled. Arvasin siin üleeile, et Leniniga on Horogis nüüd igaveseks kõik. Et võeti rajoonivalitsuse hoone eest maha ja lõhuti tükkideks nagu Dušanbe oma. Aga tutkit! Tariti too puuslik lihtsalt varjulisemasse kohta äärelinnas.

Kogu nõukogude aega suhtuvad pamiirlased kohe hoopis-hoopis teisiti, kui meie. Ka haritud ja kenad noored inimesed. Algul tsaari-venelased ja siis nõukogude-venelased tõid neile stabiilse elu ja tormilise arengu võrreldes sellega, mis siin XIX sajandil toimus. „Vaadake meie sugulasi Afganistanis, kuidas nad elavad,“ võtavad nad vaidlejailt kõik argumendid käest. Nõukogude võim ehitas teed, tõid elektri, maksis head palka ja vedas mujalt siia, kus midagi ei kasva, toitu ja viina (erinevalt sunni moslemeist joovad ismailiidid suht korralikult). Lisaks lubati ismailiitidel mingil põhjusel (olid siin mägedes nurga taga ja silma alt ära) suhteliselt vabalt oma usukombeid täita.

Ja elu materiaalse elamise mõttes on praegu ikka palju kehvem, kui nõuka ajal. See annab nostalgitsemisele veelgi hoogu. Mäletan, kui tuliselt oma esimesel pamiiri reisil sel teemal kohalikega vaidlesin ja neid soveti-armastuse pärast põlastasin. Pole mõtet sel teemal ägedaks minna, nende arvamust ei muuda ja mõnes väikses punktis on neil ehk oma mäe otsast vaadates õiguski.

6 kommentaari

 • Avo Susi kommenteeris

  Joomise poolest ei erine ismailiidid sunni moslemeist. Joovad, see on 70. aasta vene võimu pärand. Vene ajal kohe kindlasti jõid need, keda võib intelligentsi hulka liigitada:õpetajad, kultuuritöötajad, ametnikud. Nende jaoks oli viin kohustuslik. Kes ei joonud oli feodaalsete igandite kütkes või isegi usklik. Selline inimene ei saanud kaua ametit pidada. Lihtinimesel nagu põllutööline, autojuht jne edasi oli vabadust rohkem, ta võis ka alkoholi mitte pruukida. Praegu ehk tõesti joovad sunni moslemid vähem ja ismailiidid rohkem. Kui nii, siis taandub veneaegne traditsioon ismailiitide seas aeglasemalt.

 • Siiri Kuus kommenteeris

  No eks meil Eestimaalgi on vene aja taganutjaid oi-oi kui palju.

 • Siiri Kuus kommenteeris

  Lenin sunnik “elab” edasi veel ei tea kui kaua… Kuidas küll mõni ajalukku nii suurelt läheb..

 • Marilin kommenteeris

  ainus mis ma leeninist tead on “õppida, õppida, õppida”:D:D

 • Siiri Kuus kommenteeris

  Ma tean veidi rohkem.. Oli mingi lugu, kus Leenin oli väiksena kannu ära lõhkunud ja seal mingi õpetlik teema, kuidas ei tohi valetada jne.. Üritati jumalust temast teha..

 • Reemet Ruuben kommenteeris

  mnjaaa..venelased tõid neile “kultuuri” 😀

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga