Kui Eesti suvi jäi lühikeseks…

Päikesega pole tänavune suvi ülearu helde olnud ja tundub, et ega palju paremaks enam lähegi. Kuhu minna, et päikesepatareid eesootavaks talveks täis laadida? Valisime välja 3 sihtkohta, kuhu Eestist põgeneda, kui meil septembris-oktoobris koleilmad kohal on. Eriti hästi sobib seekordne valik suvepikenduseks neile, kes otsivad päikese ja soojuse kõrval ka midagi veidi erilisemat.

sitsiilia

Sitsiilia – kontrastne ja kontsentreeritud Itaalia

Sitsiilia on kaua olnud Vahemere kultuuride sulatusnõuks, mis paistab välja saarel pea kõrvuti seisvatest Vana-Kreeka templitest, normanni kirikutest ja baroksetest paleedest. Üks maailma aktiivsemaid tegevvulkaane Etna, viljaka mullaga viinamarjaväljad ning kenad rannad annavad looduslikku võlu. Kui lisame veel imepärased Itaalia maitsed ja särava temperamendi, saame kokku ühelt poolt läbinisti itaalialiku, teisalt erinevate vallutajate poolt vürtsitatud kompoti, mis on Sitsiiliale ainuomane.

Saar on osaliselt samal laiuskraadil Põhja-Aafrikaga ning seetõttu aasta läbi maheda kliimaga. September-oktoober Sitsiilias on eestlase jaoks veel täiesti suvekuud. Kuigi kohalikud lülitavad oktoobris konditsioneerid välja ning korjavad rannatoole vaikselt kokku, on merevee temperatuur veel kuu keskelgi 23 kraadi ringis ning ka päevased soojakraadid küündivad üle 20.

Eesti reisikorraldajad lendavad Tallinnast otse Cataniasse, hotellid asuvad Cefalu ja Taormina ümbruses. Kõigist kuurortidest korraldatakse ekskursioone peamiste vaatamisväärsuste juurde nagu Etna, Taormina, pealinn Palermo ja Monreale, Lipari ja vulkaanisaar, Agrigento templid, Sürakuusa ja palju muud. Üks Sitsiilia põhitrumpe ongi äärmiselt põnevad vaatamisväärsused – nii hästi säilinud Vana-Kreeka templeid kui Agrigentos ei ole kusagil mujal maailmas ning nii romantilist keskväljakut ja kauni vaatega antiikset amfiteatrit kui Taorminas samuti mitte.

Kui peatute Cefalus või reisite Sitsiilias omal käel, tasub külastuste nimekirja lülitada pilvelinn Erice. Tegu on ülalpool pilvi, 800 m kõrgusel asuva keskaegse linnakesega, mis on säilinud praktiliselt muutumatuna. Pilved tungivad sageli ka linna sisse ning kuigi need varjavad pea täielikult kaunid vaated ümbritsevale maastikule, sugeneb tänavaile koos pilvemassiga müstiline, peaaegu ebareaalne aura. Tihedasse halli vatti mähkunud 14. sajandi katedraal, läbi udu vaid aimatavad majad ning teised turistid liiguksid kui nõiariigis. Kohalikud kutsuvad neid pilvi Veenuse suudlusteks, mis niigi kaunile linnakesele veelgi romantilisust lisab.

Sitsiilia ainsaks „puuduseks“ on suurus – 25 662 km² pindalaga on see Vahemere suurim saar. Kuna vahemaad on pikad (idakaldalt läänekaldale sõiduks kulub viis tundi), ei saa isegi kõige naiivsemas unenäos eeldada, et nädalase puhkusereisi jooksul kõik ära vaatate. Aga kes Sitsiiliast maitse suhu saab, kipub ikka tagasi tahtma. Seega, enne kui reisid, mõtle – kas oled valmis sõrme andma?

Sitsiilia reisipaketid maksavad alates 479 €. Reisid toimuvad 2.09.–7.10, reisikorraldajad Novatours ja Aurinko.

http://www.dreamstime.com/stock-photography-harbor-marsaxlokk-fishing-village-malta-image28388552

Malta – saaretäis lummavat ajalugu

Kui Sitsiiliat kohta kirjutasime, et see on liiga suur ning nädalast jääb väheks, siis Malta puhul võib kõigi vaatamisväärsustega tutvumiseks samuti nädalast väheks jääda. Samas, vaid 316 km² pindalaga riigi puhul suurust selles süüdistada ei saa. Malta on pindalalt vaid kolmandiku suurem Muhumaast: eelajaloolise templi juurest võid minna randa ja seejärel kinnitada keha värvilisi paate täis sadamas autentses kalurikülas ning seda kõike vaid paari tunni jooksul. Tegu on ühe kõige tihedamini asustatud piirkonnaga Euroopas – nii inimeste kui ka ajalooliste vaatamisväärsuste poolest.

Malta geograafiline asukoht Vahemere keskel on teinud selle meelitavaks paljudele vallutajatele, mistõttu on riik täis majesteetlike kindluseid ja kindlustusi nii maa all kui ka maa peal. Pealinn Valletta on Johanniitide Ordu rüütlite rajatud barokne meistriteos, mis kuulub UNESCO kultuuripärandi nimekirja. Endine pealinn Mdina, mida hüütakse ka Vaikseks linnaks, kõrgub saare keskel nagu vahitorn ning on samuti väga hästi säilinud. Omaette vaatamisväärsused on sadamalinnakesed, kus kristallselgesse vette on ankurdatud värvilised kalapaadid – kõigil ninale maalitud kaitsvad silmad justnagu foiniiklaste aegadel. Malta on tervenisti nagu vabaõhumuuseum!

„Majade ja kivide“ kõrval ehk neile, keda ajalugu väga ei huvita, pakub Malta niisama mõnusat äraolemist ja veespordi võimalusi. Maltalased on väga külalislahked ning reeglina räägivad head inglise keelt, mistõttu suhelda ja ringi seigelda on lihtne ja lõbus. Maltat ümbritsev meri on läbipaistev ja selge nagu džinn helesinises pudelis, kattes snorgeldajate ja sukeldujate rõõmuks veealuseid aardeid: koopaid, kaljurünkaid, vrakke. Rannad on punakas-kuldsed ja enamasti kaljused, aga saare põhjaosas leiab ka mõnusaid liivarandasid.

Parim aeg Malta külastamiseks ja eriti rannamõnude nautimiseks on oktoober, mil toimuvad ka otselennud Tallinnast. Kuum suvepäike on kütnud merevee keskmiselt 24 kraadini, samas õhutemperatuur on suvistest kõrgustest alla tulnud. Enamik hotelle, mida Maltale reise korraldav Aurinko kasutab, asuvad tasemel restoranide ja vilka ööelu poolest tuntud St. Juliansis või selle naabruses Sliemas, mõlemad alla viie kilomeetri kaugusel Vallettast. Hotellidest on lühike maa kaljustele randadele. Peredele mõeldud hotelle leiab Mellieha Bayst, kus on Malta parimad liivarannad.

Malta reisipaketid maksavad alates 549 €. Tänavu oktoobris väljub kolm reisi, 4., 11. ja 18. oktoobril. Reisikorraldaja Aurinko.

http://www.dreamstime.com/royalty-free-stock-images-dubai-marina-beauty-view-rooftop-showing-cityscape-boats-sea-view-image51444879

Dubai – kui hing ihkab parimat, mida inimene on suutnud välja mõelda

Oktoober on aeg, kus Vahemere riikides on hooaeg lõppemas ning kaugemate sihtpunktide kõrgaeg algamas. Klassikaliselt väljuvad just oktoobris esimesed talvised päikesereisid Kanaaridele, Taisse ja Egiptusesse, mis kõik on päevitamiseks väga head, aga ehk juba veidi tavalisena tunduvad kohad. Dubai, õigemini Araabia Ühendemiraadid, on viimastel aastatel järjest kindlamini talvesihtkohtade valikus kanda kinnitanud. Sel aastal tehakse esimene reis juba oktoobris, täpselt koolivaheajal, mil kohapealsed temperatuurid on taas eestlastele vastuvõetavad ehk langenud suviselt 40 kuumakraadilt 23 ja 35 vahele. Merevesi seejuures on 30 kraadi soe.

Olgu koolivaheajal või mitte, reisipaketiga või omal käel, Araabia Ühendemiraadid on kindlasti koht, kus peaks elu jooksul ära käima. Ahhaa-elamused ja kerge kultuurišokk on garanteeritud. AÜE on islamiriik ning mõistlik on end enne reisi veidi usuliste tavadega kurssi viia. Näiteks võiks teada, et naistelt eeldatakse avalikes kohtades kaetud õlgasid ja sündsa pikkusega seelikut või pükse. Riiki on keelatud importida sealiha ja pornograafiat; kogu riigis on keelatud e-sigaretid, mis võidakse piiril konfiskeerida. Väga karmid on karistused kõige puhul, mis on kas või kaudseltki seotud narkootikumide või nende jääkidega. Alkoholi müüakse vaid litsentseeritud hotellides ja klubides, kuid avalikus kohas joobes viibimine või joomine on karistatav. Täielikult on alkohol keelatud Sharjah’ emiraadis.

Karm kord samas teeb sihtkoha äärmiselt turvaliseks. AÜE on ülimalt puhas, tsiviliseeritud ja hooldatud riik, sentimeetritki tänavatest pole jäetud korraldava käe ja tähelepanuta. Sama käib randade kohta – need on ülipeene valge liiva ja hea infrastruktuuriga, seal ei kohta eal tülikaid kaubitsejaid. Hotellid on reeglina kõrgetasemelised ja korralikud, restoranid tipptasemel, spaakompleksid luksuslikud, meelelahutus üliefektne ning teenindus esmaklassiline.

AÜE linnad on nagu keset kõrbe rajatud tsivilisatsiooni meistriteosed, inimese võit looduse üle. Just seda sümboliseerivad kõik sealsed „kõige-kõigemad“ nagu maailma kõrgeim pilvelõhkuja Burj Khalifa, maailma suurim tehissaar Palm Jumeirah või kaubanduskeskus Dubai Mall. Kõik see on hämmastav, külluslik ja unenäoline – tõeline elamus meile, madalate majadega harjunud eestlastele.

AÜE reisipakettide hind oktoobri ja detsembri väljumisel alates 799 €, jaanuaris alates 489 €. Reisikorraldajad Aurinko, Novatours ja Tez Tour.

Septembris-oktoobris kaalu veel:

  • Sardiinia – kiiksuga Itaalia. Metsik sisemaa, sidrunisalud, omapärane köök ja kultuur, imeline vaheldusrikas rannajoon, ülipuhas ja lastele sobivalt madal rannikuvesi Alghero ümbruse randades. Esimesi aastaid reisipaketina saadaval. Hind alates 549 €, reisid 13., 27. ja 27.09, reisikorraldaja Aurinko.
  • Napoli – maailma parimad pitsad, kauneim kaljune rannajoon ning imelised Capri saared. Kaugele ei jää ka kuulus tuha alla mattunud Pompeii. Septembris on Napolis veel mõnusalt soe, aga mitte enam palav. Hind alates 429 €, reisid 7., 14 ja 21.09, reisikorraldaja Novatours.
  • Mallorca – klanitud ja kena, läbinisti euroopalik puhkuseparadiis. Lai valik eriilmelisi ilusaid randasid, romantilised ja õitesse mattunud mägikülad. Mõnus ja mahe kliima. Ideaalne omal käel ringi kruiisimiseks, sest teedevõrk on korralik ja hästi tähistatud. Hind alates 499 €, 6.09 kuni 4.10, reisikorraldaja Aurinko.
  • Küpros – kindla peale kuum ilm ja särav päike, lisaks mõnus kohalik köök. Küproselt leiab mitte üksnes kolmelt mandrilt pärit taime- ja loomaliike, vaid ka kreeklaste, foiniiklaste, türklaste, prantslaste ja inglaste kultuuri jälgi. Hind alates 409 €, september-oktoober, reisikorraldajad Novatours, Aurinko.
  • Madeira – pikkade randade, ööklubide ja taevasse kõrguvate hotellide asemel ootavad Madeiral head restoranid-hotellid ja dramaatilised rannakaljud. Subtroopiline, aasta läbi 20-22-kraadine kliima muudab saare tõeliseks botaanikaaiaks. Hind alates 749 €, saadaval veel viimased kohad 3. oktoobri reisile, reisikorraldaja Aurinko.

__________________________

Lugu ilmus Naistelehes 17.08.2016.
Fotod: Dreamstime

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *