Kreeka saared – mida võtta, mida jätta?

Meeliülendavad maitsed, lumivalged majad ääristamas kitsaid tänavaid, iidse Jumalate maa pühalik aura ja romantika, mis saadab sind terve reisi aja… Kui inimesed räägivad Kreeka saartest, löövad neil silmad särama ja pulss kiireneb. Kuid kuidas selles saarekeste virvarris – neid on enam kui 1400, alustades imepisikestest ja lõpetades suurima saare Kreeta ning teiste tuntumatega nagu Santorini, Rhodos ja Korfu – ometi orienteeruda?

Symi saar – pisike muinasjutumaa Rhodose külje all

Müstilisel kombel on Kreeka suutnud säilitada ideaalse puhkusesihtkoha reputatsiooni – puhas, euroopalik, turvaline, kõigile viiele meelele elamusi pakkuv. Need, kes pole veel Kreeka saartel käinud, tahavad kindlasti minna, ning need, kes juba on, igatsevad ikka ja jälle tagasi.

Kreeka saarestikus on saari igale maitsele ja sihtgrupile. Inimeste eelistused on teadagi erinevad, kuid üha enam soovitakse leida puhkuseks paika, kus ei oleks liialt palju rahvast, kus ei keskendutaks vaid turismitööstusele, kus oleks midagi omal käel vaadata ning leida, kogeda ja näha.

Et kõike seda saada, tuleb õigesti valida reisi aega – kuna kõrghooaeg on maist septembrini, tasub mõelda variandi peale võtta ette reis enne maid või pärast septembrit. Suured ja tuntud saared pulbitsevad elust aasta läbi, kuid väiksemad, mõni lausa vaid 100 elanikuga, hingitsevad väljaspool tippaegu vaevu, on isoleeritud ja unised. Teiseks soovitame majutuse osas eeltööd teha – selleks et tõelist muretut, vahetut ja nautlevat Kreekat kogeda, ei tasu ööbida suurtes keskustes.

Kõikidel saartel on au sees ajalooliselt väljakujunenud väärtused ja traditsioonid. Seda täiendavad natuke kerglane, vahemerelik ja nautlev elustiil, lõbus kreeka muusika ja rütmikad tantsud ning kohalik toit.

Päikesenautlejatele: need kaunid rannad ja lahesopid

Musta liivaga Kamari rand Santorinil

Peaaegu igal Kreeka saarel on suurepärased rannad, kuid vaid mõnel on Veneetsia loss nagu näiteks maaliliselt muretul Frangokastello rannal Kreeta lõunaosas. Üheskoos haruldaselt vaikse lahesopi ja maagiliselt pehme liivaga on see tõepoolest maagiline koht.

Myrtose rannal Kefallonia saarel asub suurepärane abajas. Vaatepilt on nii kaunis, et ükski foto ega sõbra pealiskaudne kirjeldus ei suuda edastada seda ilu, mis kohapeal valitseb.

Skiathosel on suisa 65 randa, mille vahel valida. Otsusta ise, kas ühined massidega 1200 meetri pikkusel Koukounariese rannal või püüa pronksi jumet nudistisõbralikel Banana randadel. Viimastes on küllaltki kõrge toodete ja teenuste hinnatase ning oht, et inimhordide vahel sobivat privaatsemat kohta ei leidu. Need rannad sobivad rohkem noortele.

Veelgi enam rahvast ja melu leiad eest legendaarsetelt randadelt Paradise ja Super Paradise dekadentlikul Mykonosel. Ranna roosa liiv on moodustunud katkistest teokarpidest. Rand on puhas, kuid kõrghooajal on samuti ülerahvastatuse oht. Samas leiad Mykonoselt ka rahulikumaid paikul Et lihtsalt näha türkiissinised laineid randa loksumas, mine Platys Gialose või Kambose randa, kus lisaks ootavad kaunid päikeseloojangud ning head restoranid. Pehme liiv paitab varbaid ja vesi on kristallselge.

Zakinthose laevahukurand

Korfu saare sõna otseses mõttes „turismirannad” on Gouvia, Dasia, Acharavi, Barbati, Moraitika ja mitmed teised. Idüllilist rahu, oliivisalude rikast rohelust ning mitmeid palmiliike jätkub küllaga, lisaks valgemast valgemaid randu (kes otsib, see leiab) ning uniseid kalurikülakesi.

Santorini rannad on ühed pilkupüüdvamad kogu Kreekas – eelkõige värvikirevuse poolest, sest seal saab imetleda nii musta, punast kui ka valget rannaliiva. Tuntuimad on Kamari (5 km pikkune musta liivaga rand), Perissa, Monolithos ja Punane rand. Rannad on tulvil taverne, baare, väikeseid kioskeid, veespordi atraktsioone pakkuvaid ettevõtteid jne. Kõikjal on võimalik laenutada rannatoole ja päikesevarje.

Üks kuulsamaid piltpostkaardirandu asub aga Zakinthose saarel. See on Navagio rand ehk Laevahukurand, mille teevad lummavaks lumivalge liiv, silmipimestavalt eresinine vesi ning suur dramaatiline laevavrakk, mis lesib keset ligipääsmatut imeilusat lahesoppi liival nagu kurjakuulutav hoiatus minevikus. Tegu on salakaubavedajate laevaga, mis väidetavalt vedas “veini, tubakat ja naisi”. Kreeka merevägi ajas alust taga, kuni see tormisel merel karile läks ja väikeses abajas randa uhuti, kus see tänaseni roostetab.

Ajaloohuvilistele: saarte parimad palad

Kruiisilaevad peatuvad Rhodosel otse linnamüüri ääres

Kreeta on mitmes mõttes kõige-kõige: see on kõige rikkama ajalooga Kreeka saar, kõige suurem Kreeka saar ja puhkusekohana kõige populaarsem Kreeka saar. Saarel on säilmeid Minose kultuurist, monumente Türgi ja Veneetsia ajastust ja enam kui 600 Bütsantsi kirikut. Egiptuse- ja idamõjuline Minose kultuur oli siin haripunktis umbes 1500 aastat eKr, vahetult enne Santorini hävitavat vulkaanipurset. Kreeklaste hilisema saarele tungimisega ja vallutustega kultuur hävis, aastal 67 eKr liideti Kreeta Rooma impeeriumiga.

Rhodose võimsa müüriga ääristatud vanalinn ja UNESCO maailmapärandi nimistusse kantud vanalinn on kindlasti koht, kuhu peab minema. Eksle sealsetel kitsastel tänavatel ja imetle pika-pika ajalooga ehitisi ja paikasid. Suveniirihuvilised leiavad eest laias valikus maale, keraamikat, pitsi ja muidu toredaid vidinaid. Kontrastiks vanalinnale on Rhodose uuem osa, kust võid leida moodsaid poode, söögikohti ja fantastiliste vaadetega sadamapiirkonna.

Korfu saare üheks omapäraks on äärmiselt rikas ja sündmusterohke ajalugu. Oli ju saar oma kirju ajaloo jooksul nii Bütsantsi, Veneetsia, Prantsuse kui ka Briti võimu all ja mõistagi jätsid nad kõik siia oma jälje. Korfu vanalinngi on segu Veneetsia, Prantsuse ja Inglise arhitektuurist. Külasta kindlasti nii uut kui ka vana kindlust, hiljem aga jaluta sihitult vanalinna tänavatel. Sealt leiad eest palju väikeseid mõistliku hinnatasemega poode – ära pelga sisse astuda! Kreeklased võivad küll mõnikord olla ehmatavalt avatud, kuid enamasti on nad siiski heasüdamlikult sõbralikud.

Aktiivsele puhkajale: matkale – jalgsi või rattaga

Mägistel saartel leidub palju matkaradu

Vaheldusrikas maastik Kreetal varieerub õrnade tuulikutega ääristatud platoodest kanjonite ja mägedeni välja. Matkates Euroopa pikimas (16 km) rahvuspargis, Samaria kurus, leiate end kuulsa metskitse Kri Kri kodumaalt. Saare idaosast leiate rahulikuma reljeefi, kus saab ette võtta jalutuskäigu piki metsaga ääristatud jõge.

Naxose saar pakub rohkelt matku mööda vanu radu, mis ühendavad külasid ja läbivad antiikseid templeid, hellenistlikke torne ja Bütsantsi kirikuid. Selliseid tuure saab ette võtta nii giidiga kui ka omapäi. Vaatemängulist ja põnevat võimalust looduses matkamiseks pakuvad Alonissose ja Skopelose saared, mis on väga metsarikkad ja kus kasvab palju haruldasi orhideesid ja muid taimi.

Jalgrattasõiduks on parimad saared Evia ja Kos. Kos lausa kubiseb erinevatest teenusepakkujatest. Saar on tuntud oma jalgrattasõbralikkuse ja jalgrattasõidu propageerimise poolest – seal on riigi kõige ulatuslikum jalgrattateede võrgustik. Kosil on suurepärased metsased rattarajad ja seal peetakse muide ka kuulsaid jalgratta võidusõite. Kahel rattal on tore avastada ka Kosi naabersaari Nisyros, Kalymnos and Leros.

Hüljestele: vesised spordialad

Tuulised saared  pakuvad võimalust ka lohesurfiks

Kõik Kreeka saared on ümbritsetud kristallselgest veest, mis pakub uskumatult mitmekesiseid võimalusi: värvirikkad veealused korallidest, merekarpidest ja käsnadest rikkad seinad, uued ja vanad laevavrakid, sõbralik ja fotogeeniline veealune maailm. Seetõttu on veesport, sealhulgas veesuusatamine, sukeldumine, snorgeldamine ja purjetamine, väga populaarsed peaaegu kõikjal Kreekas.

Üle terve riigi leidub sukeldumiskeskusi, mis pakuvad sukeldumis- ja snorgeldamise võimalusi nii professionaalidele kui ka algajatele, lähtuvalt erinevatest soovidest ja rahakoti võimalustest. Diving Center Milos (Milos), Karpathos Diving School (Karpathos), Scuba Greece (Kreeta) ja Dive Center (Kreeta) on vaid mõned ametlikud kohad, kes pakuvad allveelaevaga sukeldumist, sukeldumist vulkaanile ja veealusele seinale, riffidele, vrakkidele ja koobastesse ning öösukeldumist.

Gurmaanidele: parim söök ja jook

Kaheksajalad kuivavad Santorini kuuma päikese käes

Kreeklane on külalislahke, sõbralik ja tahab loomulikult ka raha teenida – tavernipidaja lehvitab ja kutsub sind ligi. Mine kindlasti – saad tõenäoliselt elu parima kreeka salati ja tzatziki, mis koos kerge veiniga maitseb nagu puhkus!

Igal pool leidub põnevaid lõhnu ja maitseid: dolmades (täidetud viinamarjalehed), moussaka (vormiroog kartulist, hakklihast ja baklažaanidest), lisaks lambaliha, vein, oliiviõli, pita ja kebab, avgolemono (kanapuljong muna ja sidrunimahlaga). Kreeka köögile on iseloomulikud ka sajas erinevas variatsioonis salatid. Ja kõige selle kõrvale veel laias valikus värskeid mereande – kuidas sulle maitseks kalmaar või amps kaheksajalga eelroaks?

Alkohoolsetest jookidest pakutakse veini (Samose saar on tuntud magusa muskaatveini poolest), aniisiviina ouzo’t (70% terve Kreeka ouzo’st valmib Lesvosel, tegu on rahvusliku aperitiiviga) ja heledat õlut.

Korfu toit on säilinud itaaliapärasena. Sealsed hitid on matsata (pasta jänese- või kanalihaga punases kastmes), astakomakaronada (homaar spagettidega) and liokafto (päikesekuivatatud kala).

Kreetalt on pärit dakos (saiakuivikud, mis on kaetud oliiviõli, tomati ja juustuga), myzithra (ilma soolata valmistatud ja seepärast magusamaitseline juust, mida süüakse koos meega magustoiduks, koos oliivide ja tomatiga eelroaks või kasutatakse küpsetistes) ja horta (metsik salat), mis kõik sobivad suurepäraselt eelroaks ja kala- või lambaprae kõrvale garneeringuks.

Kuidas leida üles ehe Kreeka?

Ammoudi sadama kalapaadid

Päris kindlasti võib väita üht – kõige õigematele saartele otselende ei tehta. Küll aga käib suuremate ja väiksemate saarte vahel tihe liiklus – jahid, purjekad ning laevareisid. Kui kohale jõuad, siis rendi jalgratas, roller või auto ja sõida saar korra või kaks risti-põiki läbi. Ära unusta peatuda, hingata ja nautida! Korralik eeltöö majutuse, soovitud teenusepakkujate jne osas kindlustab õnnestunud puhkuse nii sulle kui närvidele.

Kui sinus on veidi merekaru, siis rendi purjekas ja lase end soodsal tuulel unistuste saarele kanda. Ja ära muretse, kui fotoaparaat koju on jäänud – viimaste uuringute kohaselt selgub, et iga hetke dokumenteerimine võib kahjustada meie võimet seda vaadet ja hetke ehedalt mäletada. (Irooniline, eks?)

Aga kui sa end päris nii suure seiklejana mugavalt ei tunne, siis muretseda pole ikkagi vaja. Väga mõnusa Kreeka-elamuse saab kätte ka otse Tallinnast algava puhkusereisiga – üpris soodsalt ja ülimalt mugavalt. Valikut tehes saad nõu ja abi küsida meie reisikonsultandilt!

_____________________

Loos on vabalt refereeritud muuhulgas järgmisi allikaid:

  • Wikipedia
  • LonelyPlanet
  • Trip.ee

 Fotod: Dreamstime, Anu Vane

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *