Kapsasaare laat (Kopūstinės kermošius) – ood kapsale ja elurõõmule

Võib-olla tänapäevasest vaatenurgast vaadatuna tundub, et eelmiste põlvkondade elu ilma nutiseadmete, interneti ja televiisorita oli talumatult igav. Vanad traditsioonid aga annavad tunnistust sellest, et meie esivanematel ei puudunud ei leidlikkus, meelelahutuste mitmekesisus ega lõbutsemissoov.

Lisaks laialt ja üldlevinud tähtpäevadele toimusid Leedus ka erinevad aastalaadad, turud, jaarmargid, messid ja laadad. Juba ammustest aegadest pakkusid need ilma igasuguste nutivahendajateta võimalust müüa või osta mitte ainult erinevaid kaupu, aia- või juurviljatooteid, vaid ka suhelda, uudiseid, rõõme ja muresid jagada.

Suurepärane võimalus seda tolleaegset õhustikku kogeda ja otsekui ajamasinaga möödunud aegadesse rännata, on osaleda Trakais rukkimaarjapäeval toimuval populaarsel Kapsasaare laadal.

Augusti keskel on Leedus iidsetest aegadest saati tähistatud suve ja sügise ristmikku, mil olulisemad välitööd olid juba tehtud ning marjad ja puuviljad maitsvate mooside jaoks kokku korjatud. Seetõttu peetakse rukkimaarjapäeva (mida Dzūkijas nimetatakse Kapsapäevaks) roheluse ja lilledega hüvastijätupäevaks, saagiküpsuse, toidukülluse ja tänupühaks. Ja muidugi on see ka aeg, mil kapsapead on valmimas.

On sümboolne, et iga-aastane Kapsasaare laat Trakais toimub linna ja lossi vahelisel saarel, mida kohalikud kutsuvad Kapsasaareks, sest vanasti kasvatasid karaiimid seal kapsaid.

Kapsasaare laat on kahtlemata lõbus ja helge pidu koos traditsioonilise käsitöölaadaga, kust leiab mitmesuguseid käsitsi valmistatud meeneid, hõrgutisi ja maitsvat perenaise tehtud kapsarooga. Siin jagavad oma ametisaladusi puunikerdajad, küünlavalajad, meisterdatakse nahktooteid ja esitletakse teisi vanu põliseid käsitööoskusi.

Muusikahelide saatel, mõnusas peokäras, nina kõdistamas hõrgutavad lõhnad, on tore rõõmsas rahvamassis meelt lahutada.

Reisija meelespea

Tänavu toimub lärmakas Kapsasaare laat 12.–15. augustil oma traditsioonilises paigas karaiimide Kapsasaarel. Üritust saadab, nagu igal aastal,  neitsi Maarja taevamineku püha ja muljetavaldav rukkimaarjapäeva rongkäik mööda linnatänavaid.

Lisainfot ürituste kohta leiate https://eventstrakai.lt/en.

Teksti autor: Marius, rändur Leedust

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *