Jäiselt kuum Andorra 20

Tee Andorrasse on kitsas ja käänuline. Sõita tuleb eriti ettevaatlikult, sest üsna tihti on tee üheks servaks kaljusein ning teiseks servaks rusukalle või järsak sügavusse. Ka on teel palju kitsaid tunneleid ning lähenedes piirile ka liiklusummikuid, sest on nädalavahetus ning kohalikud prantslased käivad nädalavahetustel söögivarusid üle piiri täiendamas. Lõpuks peale pikki mäekülgi üles looklemist oleme kohal - Andorra.

Jõudsime Andorrasse õhtul. Väljas on külm ja läheb ruttu pimedaks. Teel olnud 30 soojakraadist ja vapustavast suveilmast pole märkigi järgi. Igal pool, kuhu vaadata, on mäed, tõesti võimsad mäed. Sile maa puudub täielikult. Majad on kõrged ja kitsad, ehitatud mäe külgedele ja kõik ühtviisi kaetud kividega.

Kämpingu nimi, kus ööbime, on Xixerella. Alguses arvasime, et see asub Andorra la Vellas, aga tegelikult on ühes selle eeslinnadest. Maa on lihtsalt nii pisikene, et kümme maja moodustavad ka juba linna ja linnade vaheliseks vahemaaks on heal juhul 100 meetrit.

Ütle veel, et meie elame väikesel maal.

Linnu läbivad arvukad mägijõed ja ojad, mille kaldaäärsed, paari ruutmeetri suurused alad siledat maad, on muudetud kas tubakapeenardeks või golfiväljakuteks. Kusjuures ümber jõgede on püsti pandud suured võrgud, et golfipallid ei lendaks mujale. Hämmastav lihtsalt, kui hästi on ära kasutatud iga maalapikene.

Päeval on ilm siiski päikesepaisteline, kus päike mäeharjade vahelt ligi pääseb ning temperatuur ka suvine, kuid öösel ilma villaste sokkide ja paksu kampsunita hakkama ei saa.

Andorra la Vella…tuntud kui ostlejate paradiis. Autoga linna peale minek on natukene tülikas, sest tänavad on tõeliselt kitsad ja väga tihti ühesuunalised, mistõttu tuleb palju ringi tiirutada, leidmaks teed kindlasse sihtpunkti ning ka parkimiskohta on tänava äärtes üsna võimatu leida ning parklates läheb see üsna kopsaka summa maksma.

Inimesed liikluses on üldjuhul siiski viisakad ja vastutulelikud, käsi läheb küll väga kergelt signaalile, nagu lõuna pool ikka kombeks, aga ka teed näitama või koguni oma autoga kohale juhatama ollakse üsna varmad. Kõige lihtsam on siiski linnas ringi liikuda kohaliku liinibussiga, mis peatub pea iga 50 meetri tagant.

Poode iseenesest on üsna palju, kuid võrreldes eesti hindadega väga palju odavam ei tundu olevat. Muidugi leide siiski esineb, näiteks parfürmeeria poodides.  Üllatuseks on poed ise seest üsna segamini ja räämas ning harva leidub müüjaid, kes inglise keelest aru saavad. Ka söögikohti on linnas üsna palju ning menüüd väga varjeeruvad. Linna keskel asub linnapark, mille moodustavad üllatavalt suured murulapid (võrreldes ümbritseva maastikuga) ning veidra kuid huvitava kujundusega metallist purskaev, mis meenutab kohati millegi pärast kunagi nähtud Tomb Rideri filmi dekoratsioone.

20 KOMMENTAARI

 • Sirje kommenteeris

  Huvitav jutt 🙂

 • Maarja Lainevoog kommenteeris

  mäed jätavad küll ikka väga võimsa mulje:)

 • Terje Tollimägi kommenteeris

  Väga äge jutt! Käisin ka ükskord Andorras ja tõesti on hingematvalt kena maa! 🙂

 • Anu kommenteeris

  Jah, kas käisite suvel või talvel. Tekkis endal idee proovida ka talvel sinna kanti sattuda, ehk oskate kogemusi jagada?

 • Terje Tollimägi kommenteeris

  Suvel käisin. Talvel veel ei ole käinud, kuid tahaks minna, lugesin, et seal on päris head suusakeskused 🙂

 • Anu kommenteeris

  Jah? peaks sed täitsa uurima…ainuke, mida mina sellega seoses mäletan, olid mäejalamil asuvad laviinitõkked 😀

 • Terje Tollimägi kommenteeris

  Jaa. Seal ei ole ainult suusatamine/lauatamine. Seal saab nt mägedes ronida talvel ja kuumaõhupalliga sõita või siis proovida koerarakendit juhtida. Ses suhtes on väga huvitav, et tegevust on igale maitsele 🙂

 • Siiri kommenteeris

  Mulle meeldis lause: “Ütle veel, et meie elame väikesel maal”. 😀
  Kuidas see on võimalik, et temperatuur nii palju kõigub? 🙂

 • Terje kommenteeris

  Mu vend väitis, et kuna Andorra lähedal pole merd ega ookeani, siis seal ei ole midagi, mis soojust salvestaks ja sellepärast lähebki külmaks. Sama loogika, miks kõrbetes külmaks läheb öösiti.

 • Siiri kommenteeris

  Tark vend Sul, Terje.. Loogika täitsa olemas jah..

 • Terje kommenteeris

  Ta ilmselt kuulas koolis geograafia tunnis, erinevalt minust…. 😀

 • Siiri Kuus kommenteeris

  😀 Ma käin ise praegu koolis- täiskasvanute gümnaasiumis.. Mulle kulub see teadmine ilmselt ka ära 🙂 Siin jääb paremini nii mõnigi fakt meelde kui koolitunnis 🙂

 • Anu kommenteeris

  Selle nimi on siis elukool 😀

 • Terje kommenteeris

  Siiri, sellepärast jääb meelde, et siin on konkreetsed näited selle kuiva raamatutarkuse kõrvale. Kui koolid ja õpetajad taipaksid, et eluliste näidetega saab oluliselt enam oma teadmisi jagada, siis oleks meil õpihimulisi palju rohkem 🙂

 • Siiri Kuus kommenteeris

  Arvata on.. Hetkel pean tuupima keemiat ja bioloogiast mingeid rRNA-sid ja mRNA-sid ja kõike muud.. Mitte midagi aru ei saa.. 🙁

 • Marilin kommenteeris

  Bioloogia…my favorite:D oota see päris loogiline teema..aga suht keeruline seda loogikat tabada;) vahest;)

 • Siiri Kuus kommenteeris

  nii.. tee mulle ka selgeks bioloogia ja geograafia…

 • Reemet Ruuben kommenteeris

  Põnev lugu 🙂 ja ilusad pildid ka 🙂

 • Reemet Ruuben kommenteeris

  Lausa uskumatu, et nii väikses riigis nii palju põnevat leidub 🙂

 • Anu kommenteeris

  oi jaaa…põnevat leidub seal küllaga…see on nagu mingi minimaailm…kogu suur riik on ühe väikese maa-ala peale kokku pandud 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *