Hawaii linnuriik

Kõige märkimisväärsem linnuliik saartel on nene ehk Hawaii hani (nay-nay). Tema on ka ametlik osariigi sümbol lind. Hawaii hane esivanemad on arvatavasti lennanud siia Kanadast mitmeid sajandeid tagasi. Ta elab praegu kõrgete mägede kallakutel ja laavavooludel Mauil ning Big Islandil. Hawaii hani ei ole enam hävimisohus, mis väga rõõmustav asjaolu, kuid ikkagi on teda haruldane näha vabaduses.

Kõige märkimisväärsem linnuliik saartel on nene ehk Hawaii hani (nay-nay). Tema on ka ametlik osariigi sümbol lind. Hawaii hane esivanemad on arvatavasti lennanud siia Kanadast mitmeid sajandeid tagasi. Ta elab praegu kõrgete mägede kallakutel ja laavavooludel Mauil ning Big Islandil. Hawaii hani ei ole enam hävimisohus, mis väga rõõmustav asjaolu, kuid ikkagi on teda haruldane näha vabaduses. Üks hiljuti avastatud lind Hawaiil on „o`o” või enam spetsiifiliselt oo a`a (hääldatakse „oh – oh ah – ah”. Muistsed hawaiilased nimetasid lindu selle nimega ta häälitsuse järgi mis kõlab kui nutuhala ”oh – oh”. Ja hawaii keeles tähendab see sõna a`a  „päkapikku”.
Huvitav lind ja samuti hävimisohus olev on Hawaii stilt, veelind, keda ikka veel võib trehvata  vähem käidavates kohtades, tiikidel Kauail ja Big Islandil. Inimrohketes paikades näeb kõige suurema tõenäolisusena kolme lindu, kelleks on : munah – lind mis toodi Indiast 1865 aastal ja kes marsib maapinnal parema meelega kui hüppab. Väike troopiline linnuke maina võib, kui sa teda kõnetad, matkida su häält. Teda võib segamini ajada munahiga. Hawaii maina armastab hõivata rahvastatud pargialad ja argumenteerida inimeste üle nende endi lärmakal moel. Eriti lärmakad on need linnud päikeseloojangu ajal. Maina oli varem üleni musta sulestikuga, aga nüüd on neile tiivaotstele lisandunud valget.
Ka hawaiil on varblane nagu kõikjal mujal kõige harilikum tänavatelind. Kuid kuna Hawaiil puuduvad suured viljapõllud on varblane nendel saartel mitte halvas nimekirjas, teda sallitakse ja ta pole kahjur nagu mujal. 1871 aastal toodi see vapper linnuke sisse ja hakati kutsuma kohalike poolt li`ili`i, mis tähendab väike lind.
Kolmas linnalind on tuvi, kel on Eesti kukulinnu käo häälitsus kuku kuku, vahel näib see linnuke ka ütlevat midagi nagu „hell of a lot”. Kui neist tuvidest on saanud paar, jäävad nad teineteisele truuks kogu elu. Armunud tuvipaar istub öösiti kudrutades traatidel kui tõelised armunud.

Veel on rääkimata 4 -5 linnust, kes pesitsevad maapinnal ja esinevad peamiselt suurtes aedades.
Kõige harilikumad on pitsikaela tuvi ja hiina tuvi, mis on lubatud jahtida hooajal.
Brasiilia kardinal on linnuliik, kelle isalinnul uhke helepunane pea. Lind on suhteliselt taltsas ja inimsõbralik kui pakkuda talle toitu. Põhja Ameerika kardinal on üleni punane või vähemalt„ issi” on seda. Lind armastab vahetpidamata vilistada. Hawaiil esinev valgesilm ehk majiro on roheka sulestikuga jaapanist sissetoodud lind, kel silma ümber selgepiiriline valge rõngas. Mõned ebaharilikult värvirohked kanad elunevad metsikutena, näiteks võib kohata polüneesia dzungli kodulindu kokeedi restoranide ja majade ümber.
Kõige huvitavamaks linnuks on tõenäoliselt talvekülaline plover, mis riimub hästi loveriga. Maist kuni augustini lendab see lind Alaskale ja Siberisse, et seal pesitseda ja kasvatada üles järgmine põlvkond. Oahul võib teda näha septembrist alates. Kõikjal kus esineb karja esineb ka karjaiibist. See on üks valgetest haigrutest, kes sageli toitub rohketest putukatest karja läheduses. Muidugi on seal veel palju palju eri linnuliike üks huvitavam kui teine. Kõigist neist kirja panna on võimatu, selleks peaks kirjutama linnuraamatu.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *